AMP HTML

اخیراً بحث های زیادی در مورد پروژه شتاب دهنده صفحات موبایل یا همان AMP در گرفته است.

از 24 فوریه به بعد لینک های ارائه شده در نتایج جست و جوی گوگل شامل لینک های نسخه صفحات موبایل که به کمک این پروژه متن باز ایجاد شده بودند، شد.

زمانی که گوگل به صورت آشکار از یک فناوری حمایت می کند ، می توانید مطمئن باشید که آن فناوری حتماً رونق خواهد گرفت، ولی AMP دقیقاً چیست که توانسته این طور نظر همه را به خود جلب کند؟

به طور کلی پروژه شتاب دهنده صفحات موبایل (AMP) در رابطه با بهبود تجربه کاربران موبایل در فضای اینترنت است ؛ این فناوری ابداعی و جدید به طور ویژه قادر است صفحات موبایل را سریع تر از گذشته کند که به قطع عاملی مهم در بهبود تجربه کاربر خواهد بود.

حالت ایده آل برای طرفداران AMP آن است که قادر باشند محتوای موبایل را تنها یک بار ایجاد کرده و سپس قادر باشند آن را سریعاً در هر جای دیگر بارگذاری کنند، ولی مانند هر فناوری و نوآوری جدید دیگر ، باید حقیقت را از آن چه که دوست داریم می بود ، جدا کنیم.

افزایش سرعت وب سایت ها

پس از رو نمایی عمومی از AMP در سال گذشته توسط گوگل ، بسیاری از شرکت های صاحب نامی که با وب سایت ها سر و کار داشتند نیز از AMP حمایت کردند.

برخی از این شرکت های نام آشنا شامل بی بی سی (BBC) ، وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) و بازفید (Buzzfeed) بودند ، این شرکت ها طبیعتاً طرف برنده را می گیرند چرا که احتمالاً تصور می کنند استفاده از هر فناوری و نوآوری که گوگل از آن پشتیبانی کند ، بر بهبود رنکینگ سئو آن ها نیز تأثیر می گذارد.

ولی آیا حقیقتاً در حال حاضر حمایت از AMP برای این شرکت ها مفید است؟ آیا واقعاً AMP همان تأثیری را دارد که ادعا می کند و آیا واقعاً می تواند سایت را سریع تر کند؟

برای بررسی دقیق تر باید شرایط را در نظر بگیریم ، اگر شما سایت خود را با یک سایت رسانه غنی (media-rich) که بهینه سازی آن در سطح متوسط است ، مقایسه می کنید ، استفاده از AMP برای شما ممکن است تأثیر گذار باشد ، ولی اگر سایت تان را با یک سایت بهینه شده در سطح بالا که از طراحی مینیمال بهره می برد مقایسه می کنید ، استفاده از AMP تأثیر زیادی در کار شما نخواهد گذاشت ، به عبارت دیگر می توان گفت که تأثیر AMP در موارد مختلف ، متفاوت است.

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که از همان ابتدا به یکی از طرفداران AMP تبدیل شده و شیفته سرعت ظاهری آن شده اید باید این حقیقت را هم در نظر داشته باشید که AMP در حقیقت یک فناوری جدید نیست! حتی خود گوگل هم اذعان کرده که AMP از فناوری های اینترنتی که از قبل موجود بوده ، ساخته شده تا بتواند صفحاتی سبک ایجاد کند. بنابر این باید بدانید که AMP به هیچ وجه فناوری نیست که همه چیز را دگرگون کند ؛ دانستن و پذیرفتن این حقیقت باعث می شود به صورت منطقی تر به بررسی جوانب مختلف آنچه که در مورد سرعت بالای AMP گفته می شود ، بپردازیم.

بنابر این اگر با بحث تجربه کاربر آشنا زیادی دارید و می دانید چطور باید از آخرین فناوری ها و ابزار های بهبود عملکرد سایت جهت بهینه سازی طراحی و توسعه آن استفاده کنید ، احتمالاً AMP چندان به کار شما نخواهد آمد.

AMP چیست؟

پروژه متن باز AMP حاصل بحث و تفاهم شرکت های فعال در زمینه فناوری و ناشرین در مورد نیاز به تجربه کاربری بهتر برای کسانی که با محتوا سر و کار دارند ( مانند مصرف کننده ، منتشر کننده ، خلق کننده و کاربر ) است.

ذکر این نکته ضروری است که AMP نوع جدیدی از HTML نیست. در حقیقت همان طور که در تعریف AMP آمده ، AMP همانند دیگر صفحات HTML بوده و تنها تفاوت آن مربوط به اختیارات محدود آن است که توسط ویژگی های AMP تعریف شده و مدیریت می شود. AMP ها در تمام اپلیکیشن های نمایش وب یا مرور گر های جدید ، مانند هر صفحه HTML دیگری بارگذاری می شوند ولی به دلیل شیوه های معماری متفاوت آن ها ، سرعت بارگذاری در اولویت قرار دارد.

AMP ها معمولاً سرعت بالاتری دارند که به دلیل کاهش مقدار کد ها است. به طور مثال:

• شما کم تر از 50 کیلو بایت CSS دارید
• نیازی به JavaScript مخصوص خود ندارید (زبانه های مبتنی بر جاوا اسکریپت ، هشدار ها ، ابزار ها یا مدل ها وجود ندارند)
• کدی برای تبلیغ کنندگان مختلف و خدمات تحلیلی ندارید

تمام این موارد ، دست یابی به صفحه ای سبک تر را ممکن می سازد که باعث می شوند زمان بارگذاری کمتر و سرعت بالا تری داشته باشید به علاوه عناصر سفارشی AMP هم وجود دارد که بهینه سازی و بارگذاری صفحه را دراولویت قرار می دهد. نتیجه این کار آن است که محتوای صفحات AMP که در نیمه بالا قرار می گیرند، ابتدا بارگذاری می شوند. پس از مشاهده این محتوا ، بارگذاری باقی مانده محتوا که در نیمه پایین تر قرار دارد هم شروع می شود.

گاهی مواقع نیز AMP ها حتی پیش از آن که کاربر در آن فرود آید ، بارگذاری می شوند که باعث می شود آن صفحات بسیار سریع به نظر برسند.

روش های مختلف وجود دارد که AMP ها از آن برای رسیدن به این نتیجه استفاده می کنند:

• بارگذاری تنبل (lazy loading)
• پیش اتصال (Preconnecting)
• پیش بارگذاری (Prefethcing)

شما می توانید هر کدام از صفحات غیر AMP را به صورت جداگانه برای هر کدام از این تکنیک های افزایش سرعت ، بهینه سازی کنید.

بنابراین باز هم لازم است تاکید کنیم که عدم استفاده از AMP به این معنی نیست که شما نمی توانید سایت خود را برای داشتن سرعت بالاتر بهینه سازی کنید.

آخرین تأثیر AMP بالا بردن بازدهی قالب سایت است. چطور؟ زمانی که محتوای تصویری (یا چند رسانه ای) را به یک صفحه AMP اضافه می کنید ، باید طول عرض آن را هم مشخص کنید. احتمال دارد که شما هم اکنون از تصاویری با اندازه متغیر و ریسپانسیو استفاده کنید ، ولی اگر چنین نیست AMP خود می تواند شکل و قالب دقیق صفحه را پیش از بارگذاری آن تصویر ، تشخیص دهد. یعنی آن که دیگر لازم نیست کاربر منتظر بماند تا تصاویر ابتدا بارگذاری شده ، محاسبه شده و بعد دوباره نمایش داده شوند.

AMP تنها در برخی موارد سریع تر است

حقیقت امر آن است که AMP تنها قادر است در برخی شرایط و موقعیت های خاص سرعت سایت شما را بهبود بخشید. این مسئله نه تنها به فناوری سایت شما بستگی دارد ، بلکه همچنین کارکرد سایت شما هم در آن تأثیر به سزایی دارد.

عدم استفاده از AMP به این معنی نیست که نمی توانید طراحی سایت به گونه ای اثر بخش برای افزایش سرعت انجام دهید. AMP تنها در شرایط زیر قادر است سرعت سایت شما را افزایش دهد:

در صورتی که وب سایت شما از محتوای تصویری زیادی استفاده کند ، که در این حالت به طور خود کار از فرآیند بارگذاری بهینه بهره خواهد برد.

در صورتی که ترجیح دهید به جای آن که خودتان مستقیماً دست به کار شوید ، مسئولیت بهینه سازی سرعت و عملکرد سایت خود را به AMP بسپارید
بنابر این اگر بخواهیم صادقانه در این مورد اظهار نظر کنیم باید بگوییم که AMP به تنهایی موجب سریع تر شدن سایت نمی شود بلکه روش های و تکنیک هایی که AMP از آن استفاده می کند موجب بالا رفتن سرعت می گردد. یعنی شما هم می توانید با استفاده از روش های بهینه سازی خود سرعت سایت تان را افزایش دهید و AMP فقط یک بسته بهینه سازی سرعت و عملکرد مفید و کارآمد است.

آنچه باید درباره AMP بدانید

با وجود تمام سر و صدا ها و تبلیغاتی که در مورد AMP و به خصوص از سوی گوگل می شود ، باید بدانید که این پروژه هنوز در دوران طفولیت خود قرار دارد و این حقیقت غیر قابل انکار است. یعنی این پروژه هنوز در حال توسعه و پیشرفت است و نمی توان گفت که استفاده از آن در چه مواردی به طور قطع مفید است. بنابر این تأثیر استفاده از آن در رنکینگ و سئو سایت ، عملکرد و سرعت وب سایت به درستی مشخص نیست و ممکن است متغیر باشد.

اگر چه AMP معجزه گر نیست و نمی تواند تمام مشکلات بارگذاری کند وب سایت ها را برطرف کند ، ولی قطعاً وقت گذاشتن و آشنایی با آن برای توسعه دهندگان و طراحان مفید خواهد بود. به هر حال AMP را می توان به عنوان منبع الهام بالقوه و مؤثر برای طرح ایده های جدید از سوی طراحان برای حرکت به سوی بهبود زمان بارگذاری یک وب سایت ، دانست.

به علاوه این اقدام گوگل ، یعنی استفاده از AMP در صفحه نتایج جست و جو ، می تواند موقعیت مناسبی برای کاربران جدید جهت دریافت بازخورد باشد.

مطمئناً نتیجه گیری و نگرش پیش گامان استفاده از این نوآوری در مورد طریقه بهبود تجربه کاربر صفحات موبایل ، جالب توجه خواهد بود. اگر نتایج مثبت و مورد پسند باشند ، AMP باعث جذب ترافیک بیشتر و درآمد سایت های نام آشنا می شود که باعث می شود گوگل و دیگران باز هم حمایت بیشتری از آن کنند.

اگر نتایج نا امید کننده باشند ، به احتمال زیاد AMP هیچ گاه فرصت تبدیل شدن به یک پروژه موفق را پیدا نخواهد کرد.