سئو و تجارت الکترونیک

تقریباً همه مردم برای پیدا کردن محصول یا خدمات مورد نظر خود از موتور های جست و جویی مانند گوگل استفاده می کنند. موتور های جست و جو یکی از مهم ترین محیط هایی هستند که می توانند ترافیک هدف گیری شده زیادی را جذب کرده و کسب و کار شما را در اینترنت برجسته کنند.

تجارت الکترونیک به عنوان یک کسب و کار مبتنی بر فضای مجازی، به شدت به سئو (SEO) وابسته است. با آن که موتور های جست جو مکان هایی بسیار مناسب برای پیدا کردن مشتری های جدید هستند، ولی فروشگاه های آنلاین نسبت به تغییرات الگوریتم های جست و جو، بسیار آسیب پذیر هستند. رتبه بندی (رنکینگ)، نمایش وب سایت فروشگاه و در نتیجه میزان فروش همگی به این الگوریتم ها بستگی دارند و هم اکنون بسیاری از وب سایت های فعال در زمینه تجارت الکترونیک با این مشکل مواجه هستند، چرا که آن ها شکل و شمایل و پروفایلی همانند وب سایت های اسپم داشته، و گوگل از نمایش آن ها به عنوان نتیجه جست جو خود داری می کند. این وبسایت ها عمدتاً چنین خصوصیاتی دارند:

حجم صفحات بالا
صفحات بدون محتوا
محتواهای تکراری

موتور های جست و جو نرم افزارهایی بسیار هوشمند هستند؛ ولی بی نقص نیستند. اگر وب سایت شما بهینه سازی نشده باشد، ممکن است موتور جست و جو با آن همانند هزاران وبسایت دیگر برخورد کند.

1. مسیریابی بهتر

اولین هدف بهینه سازی آن است که کاربرد احساس کند خدماتی درجه یک دریافت می کند. همیشه باید در ذهن داشته باشید که رضایت مشتری مهم ترین عامل برای کسب و کار شما است. وب سایتی که شما طراحی و ایجاد کرده اید برای انسان ها ساخته شده است نه موتور های جست و جو گر! هر چه بازدیدکننده در بازدید از وب سایت شما احساس بهتری را تجربه کند، احتمال آن که به یکی از مشتریان راضی شما تبدیل شود هم بیشتر می شود.

مسیر یابی را در وبسایت خود کاملاً مشخص و واضح و بر اساس موضوعات تنظیم کنید. به این ترتیب مشتریان شما قادر خواهند بود محصول مورد نظر خود را خیلی سریع و راحت پیدا کنند. همچنین داشتن یک مسیر یابی خوب، از نظر موتور های جست و جو می تواند نشان دهنده آن باشد که وب سایت شما به خوبی طرح ریزی شده است. این مسیر یابی خوب در ساختار آدرس اینترنتی بهینه سازی شده وب سایت شما، برای موتور جست و جو قابل تشخیص خواهد بود.

2. بهینه سازی محتوا

بهینه سازی محتوا در تجارت الکترونیک، همانند دیگر وب سایت ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. وب سایت هایی که محتوای سازمان یافته و بهینه شده دارند، دقیقاً با عبارت جست و جوی محصول مطابقت خواهند داشت؛ چرا که کاربران در اینترنت به دنبال یک محصول خاص هستند نه به دنبال یک فروشگاه اینترنتی خاص!

محتوای تکراری

مهم ترین عامل تاثیر گذار (در میان عوامل دیگر)، حذف و کاهش محتواهای تکراری است. از نظر گوگل، وب سایت هایی که صفحات بسیار زیاد و با محتواهای تکراری داشته باشند، همانند سایت های اسپم هستند. وجود صفحات زیاد مربوط به محصول، عدم وجود محتوا در هر صفحه و همچنین وجود محتوا یا شرح و توصیف تکراری محصول، می تواند عامل اصلی بوجود آمدن چنین مشکلاتی در سایت های تجارت الکترونیک، که به دنبال بهبود رنکینگ ارگانیک (رنکینگ طبیعی که بدون استفاده از تبلیغات پولی به دست می آید) هستند، باشد.

از کپی و پیست (جایگذاری) شرح محصول ارائه شده توسط تولید کننده، خود داری کنید. سعی کنید توصیف و شرح منحصر به فردی در مورد آن محصول ارائه دهید. ممکن است انجام این کار زمان بر و خسته کننده باشد، ولی اگر می خواهید رنکینگ بهتری کسب کرده یا توسط گوگل مسدود نشوید، باید این کار را انجام دهید.

تگ گذاری قانونی (Canonical Tags)

زمانی که کاربران در یک وب سایت تجارت الکترونیک مسیر یابی می کنند، به طرق مختلف قادر به رسیدن به صفحه مورد نظر خود هستند. به طور مثال: یک وب سایت به خصوص ممکن است به طرق مختلف، فهرستی از محصولات خود ارائه کرده باشد. مثلاً مرتب کردن محصولات بر اساس امتیاز یا بر اساس قیمت. وب سایت های تجارت الکترونیک معمولاً آدرس URL را در یک مرور گر نمایش می دهند. این آدرس، مراحل دقیقی که یک کاربر در وب سایت طی کرده است را نشان می دهد. احتمالاً خودتان می توانید حدس بزنید که یک موتور جست و جو، وجود چندین آدرس URL برای یک محتوای یکسان را چگونه تفسیر می کند. (بله، اسپم)! برای جلوگیری از ایجاد محتواهای تکراری، که از وجود چندین URL مرتبط با یک صفحه فرود یکسان ناشی می شود، باید از تگ های قانونی (یا معتبر) استفاده کنید. استفاده از تگ های rel=”canonical” در وب سایت تجارت الکترونیک، بسیار ساده است. تنها کافی است تگ معتبر را به قسمت سر (head section) صفحه وب سایت اضافه کنید. این کد به خزنده های (Crawler) موتور های جست و جو می گوید که تنها به این صفحه توجه کنند.

3. میکرو فرمت ها و برش های غنی (rich snippets)

اگر هنوز از نشانه گذاری Schema.org استفاده نمی کنید، حتماً همین حالا اقدام کنید. ریچ اسنیپت ها (rich snippet) به کمک نمایش نتایج، تجربه جست و جوی بهتری برای مشتری ها فراهم می کنند.

اطلاعات جزئی مانند امتیاز، قیمت و یا مرور کلی و کوتاهی بر محصول، عناصری هستند که می توانند در جلب نظر مشتری تاثیر به سزایی داشته و پیشنهاد شما را حرفه ای و بی نقص، جلوه دهند.

4. رسانه های اجتماعی

علیرغم این حقیقت که رسانه های اجتماعی برای ارتباط با کاربران طراحی شده اند، باید گفت که تاثیر عمده ای بر رنکینگ در موتور های جست و جو دارند. لینک هایی که در رسانه های اجتماعی قرار می گیرند، (صرف نظر از میزان ارتباط آن) نشانه جدید و بسیار مهمی برای موتور های جست و جو، جهت در نظر گرفته آن را به عنوان یک نتیجه مناسب برای عبارت جست و جوی کاربر، محسوب می شوند.

بنابراین برای تجربه بهتر کاربر، از پلاگین های رسانه های اجتماعی که به فروشگاه و محصولات مشخصی اشاره دارند، استفاده کنید.