مفهوم داشتن برند شخصی ممکن است موجب احساس دلهره و اضطراب در شما شود. ممکن است به نظرتان برسد تنها افراد مشهور برند مخصوص خود را دارند چون نام آنها پیش از این مشهور بوده است. خوشبختانه لازم نیست پیش از موفقیت در برند ، فرد شناخته شده ای باشید یا حتی در صنعت مربوط به خود شهرت داشته باشید. برند شخصی بیشتر مربوط به هنر متمایز کردن و شناساندن چیزی است که میسازید. این کار با استفاده از لوگو ، رنگ بندی و نام برند و نیز عناصر جزئی تر مانند ارزش و صدای برند صورت میگیرد. شاید این پرسش برایتان مطرح شود که چگونه همه این عناصر را در شخصیت حرفه ای خود بگنجانید؟

حتی یک مجری تلویزیون نیز نیاز به برند دارد!

تردیدی وجود ندارد که برند شخصی برای پیشرفت شغلی لازم است. افراد زیادی وجود دارند که دقیقا کاری را انجام میدهند که شما انجام میدهید و تنها دلیلی که مشتری شما را انتخاب میکند این است که ویژگی ای دارید که نظر او را جلب کرده است. چیزی که در برند شما منحصر به فرد باشد ، شما را در دریایی از نتایج جستجو برجسته و متمایز میکند.

ممکن است تصور کنید در واقع این مهارتهای شماست که موجب متمایز شدن شما نسبت به همکارانتان میشود که البته این تا حدی حقیقت دارد اما اگر کار شما از نزدیکترین رقیبتان به وضوح بهتر نباشد، عقب می افتید. از طرفی احتمالا نمیتوانید تا این حد متفاوت از دیگران باشید بلکه فقط تا حدی کار خود را متفاوت انجام میدهید. مهارت ممکن است چیزی باشد که مشتری های شما را خوشحال میکند اما برند چیزی است که در ابتدای امر مشتریها به وسیله آن شما را پیدا میکنند بنابراین این برند است که مشتریها را به سمت شما میکشاند. به ویژه در صورتی که کار را به صورت کارمزدی شروع کرده باشید، این مسئله مهمتر است چون میخواهید هر چه سریعتر تصویر خوبی از خود ارائه دهید.

اگر مدتی کارمزدی کار کرده اید، در صورتی که به برند خود فکر نکنید، برای آن که کارهایی را که پیش از این انجام داده اید در یک تصویر یکپارچه و ماندگار ارائه کنید باید خیلی تلاش کنید. خبر خوب این است که پیش از این پروژه های کاملی انجام داده اید بنابراین پیدا کردن ویژگیهای مشترک کار دشواری نیست. با ایجاد برند، خود را نیز با مهارتهای مورد نیاز برای کسب و کار آشنا میکنید. علاوه بر اینها خود به تنهایی تبدیل به یک شرکت میشوید.

برند تنها یک تصویر برای پروفایل اجتماعی نیست

برند شخصی شما باید همه جنبه های کسب و کار شما را در بر بگیرد. برند علاوه بر عناصر بصری، شامل موارد دیگری میشود از جمله این که چگونه برنامه هایتان را زمان بندی میکنید یا به نامه های الکترونیکی (ایمیل) شخصی پاسخ میدهید.

هویت

برند گذاری با نام گذاری شروع میشود. آیا اسمی که بر کار خود میگذارید، در خاطر می ماند؟ اگر نام شما در بازار مربوط به حرفه تان خیلی غیر معمول باشد، همین کافی است که بتوانید در یادها بمانید. غالبا در کنار نام کسب و کار خود، به کلمه دیگری نیز نیاز دارید که شما را فورا از سایرین جدا کند (مثلا برقکار صنعتی یا عکاس حرفه ای مجالس). پیش از این که تنظیمات URL وب سایت و نام اکانتهای شبکه اجتماعی خود را با برند جدیدتان هماهنگ کنید، مطمئن شوید هیچ کس دیگری با اسم و هویت مشابه چیزی که شما انتخاب کرده اید، وجود نداشته باشد.

شعار (tagline) و یا معرفی (Slogan) همراهی خوبی در کنار نام برند است که در هشت کلمه یا کمتر در نظر گرفته میشود. برای نوشتن شعار یا معرفی ، این کار میتواند به شما کمک کند: ابتدا بیوگرافی کامل خود را بنویسید و آن را برای توییتر خود خلاصه کنید ، سپس برای تگ لاین یا شعار خود ، آن را خلاصه و کوتاه کنید. میتوانید با اسلوگن یا معرفی شروع کنید که با بیوگرافی توییتر تان تمام میشود، اما باید چند نسخه از هر فرمت را بنویسید تا ببینید کدام بهتر است.

بیوگرافی کامل شما باید در صفحه “درباره ما” (about) وب سایتتان قرار داشته باشد. یک بیوگرافی در اندازه متوسط حدود 100 تا 200 واژه، برای فیسبوک و لینکدین مناسب است. نسخه توییتر باقی پروفایل اجتماعی شما را پوشش میدهد در حالی که تگ لاین شما فیلد توصیف یک خطی است. یک جلسه برین استورمینگ یا طوفان فکری با دوستان یا همکارانتان راهکار جالبی برای به دست آوردن ایده برای بیوگرافی شما است.

در حالی که با دوستان خود صحبت میکنید، نظرات آنها در مورد شخصیت خود را جویا شوید و بپرسید چه ویژگیهایی شما را از افراد دیگری که آنها میشناسند جدا میکند. به این صورت میتوانید برند خود را معتبر و قابل اعتماد کنید: شخصیتی به برند خود بدهید که مشخصه های شما را بازتاب کند. در صورتی که تصویری که ایجاد میکنید، انعکاس سبکی باشد که در زندگی واقعی تان دنبال میکنید، برند سازگاری و مطابقت بهتری با شما نشان میدهد.

این تطابق فوایدی به دنبال دارد: افرادی که به برند شما توجه نشان میدهند، حس اعتماد و آشنایی نسبت به خود شما پیدا میکنند.

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی بخش بزرگی از این کار هستند. تصویر پروفایل شما اولین چیزی است که فرد جستجوگر به آن توجه میکند بنابراین در همه اکانتهای شما باید از تصویر پروفایل یکسان استفاده شود. اگر لوگو ندارید، باید تصویر پروفایلتان عکس واضح و مشخصی از صورت شما باشد که اسم حرفه ای شما (در صورتی که با اسم واقعی تان متفاوت باشد) نیز همراه آن است. تطابق پروفایل باعث میشود مشتریهای بالقوه مطمئن شوند که فرد مناسب و مد نظر خود را پیدا کرده اند.

در به روز رسانی های اجتماعی تان میتوانید خصیصه منحصر به فرد فروش (USP) خود و باورهای خود درباره صنعتتان را نشان دهید. علاوه بر وبلاگ، رسانه های اجتماعی یکی از بهترین مکانهای نمایش صدای برند (brand voice) شما است. در صورتی که در اینترنت صدایتان کمی متفاوت است، اشکالی ندارد و در مورد همه اتفاق می افتد. به جای این که سعی کنید در هر استاتوسی که پست میکنید، دقیقا طرز بیان خود را تکرار کنید، تنها به شیوه ای صحبت کنید که با محتوای کار شما و شنوندگان شما متناسب باشد. بیان و دیدگاه شخصی که بی تردید و به وضوح از آن شما است، زمانی که از درون برمیخیزد، به بهترین شکل بروز میکند.

هویت بصری

لوگوی شما پایه و اساس هویت بصری شما است. لوگو میتواند تفسیر خوش فرم و ساده ای از ابعاد کاری تان باشد مثلا ترسیمی از شما یا خیلی ساده نوشته سایه داری از نمایش اسم شما باشد. اگر طراح لوگوی کارمزدی هستید، این کار برایتان نسبتا ساده است. اگر نه، بهتر است یا کسی مشورت کنید که چگونه لوگویی طراحی کنید که با بقیه برند بصری تان هماهنگ باشد.

وقتی لوگوی خود را ایجاد کردید، وب سایت و مواد بازاریابی شما نیز باید چنین شوند. این یکی از جالب ترین بخشهای برند گذاری است: انتخاب امضا، رنگ بندی و همراهی عناصر طراحی. اشاره های بصری که انتخاب میکنید، مکمل بصری صدای برند شما هستند.

تنها صاحب برند بودن کافی نیست، خودتان برند خود باشید

چون کارمزدی هستید، نقاط ضعف و قوتی که شخصا تجربه میکنید، ضعف و قوت برند شما نیز خواهد بود. مثلا در صورتی که همیشه در زندگی واقعی تاخیر میکنید، نمیتوانید تصویر برند موفقی درباره وقت شناسی بسازید. عادات واقعی شما در کار شما نیز نفوذ میکنند و مشتری را دلسرد مینمایند. به جای فکر کردن به آن چه دوست دارید باشید، ویژگیهای خوبی را که پیش از این دارید نشان دهید و آنها را در برند سازی شغلی خود پررنگ کنید. چشم انداز، بیانیه ماموریت و شالوده برند شما همگی باید هویت شما را نشان دهند. این امر با معتبر نشان دادن کار شما، بازار حرفه ای شما را بهبود میبخشد.