در این مقاله توضیح داده می شود که چه موقع استفاده از www بری آدرس URL رسمی وب (canonical URL) سایت مفید است و چه زمان باید از این کار خود داری به عمل آورد. اول از همه لازم است که کمی در مورد یک اصطلاح رایج در این زمینه صحبت کنیم. دامنه ای که در ابتدای آن www نداشته باشد، به اصطلاح دامنه عریان (Naked Domain) نام دارد.

مزیت استفاده از www چیست؟

ممکن است اکنون یک وب سایت کوچک داشته باشید، ولی بعد تر که وب سایت شما گسترش یابد و بزرگ شود، به آن نیاز پیدا می کنید. دلیل فنی استفاده از www، مربوط به مشکلات و مسائلی است که بزرگترین وب سایت ها (وب سایت هایی که روزانه میلیون ها بازدید کننده را به خود جذب می کنند و خدمات وب بسیاری را تحت چندین زیر دامنه ارائه می کنند) و در واقع هر وب سایتی که در “فضای ابری” توسط یک ارائه دهنده خدمات کاربردی (application service provider) هاست شده است، به آن مواجه می شود.

به طور مثال وب سایت Heroku به شدت بر عدم استفاده از دامنه های عریان را تأکید دارد. زمانی که از یک ارائه دهنده خدمات مانند Heroku یا Akamai برای میزبانی از وب سایت خود استفاده می کنید، ارائه دهنده خدمات باید توانایی به روز رسانی رکورد DNS (سامانه نام دامنه) را داشته باشد تا در صورت ایجاد مشکل در دسترسی به یک سرور، بتواند ترافیک را به یک سرور سالم هدایت (ریدایرکت) کند. این کار با استفاده از رکورد DNS CNAME قابل انجام است و دامنه های عریان نمی توانند از این رکورد استفاده کنند. این مشکل فقط زمانی به وجود می آید که وب سایت آنقدر بزرگ شده باشد که نیازمند میزبانی اضافی (بیش از یک سرور) از سوی ارائه کننده خدمات باشد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که امروزه همه سعی می کنند وب سایت هایشان را تا حد امکان بزرگ کنند. اگر نخواهید از www استفاده کنید، مجبور می شوید مزرعه سرور (server farm) خود را به راه بیندازید که در این صورت دیگر نخواهید توانست از این خدمات به بهترین وجه بهره ببرید.

مسئله دیگری که در این جا مطرح می شود، بحث کوکی ها (cookie) است. یکی از روش های رایج بهینه سازی، استفاده از محتوای ثابت (static content) از زیر دامنه ها (مانند static.example.com) می باشد. اگر از www استفاده کنید، این کار برای شما بسیار آسان خواهد بود. کوکی های سایت شما به زیردامنه های ثابت ارسال نمی شوند (مگر آن که خودتان بخواهید). اگر از دامنه عریان استفاده کنید، کوکی ها به تمام زیر دامنه ها ارسال شده (توسط مرورگر های امروزی که از کوکی RFC 6265 استفاده می کنند)، دسترسی به محتوای ثابت را کند کرده و باعث می شوند عمل کش کردن به درستی اتفاق نیفتد. تنها روشی که می توان با استفاده از آن بر این مشکل فائق آمد و دامنه عریان را نگاه داشت، خرید یک نامه دامنه دوم مختص برای محتوای ثابت می باشد. به طور مثال، سایت توییتر (Twitter) که از www استفاده نمی کند، مجبور شد برای محتوای ثابت خود نام های دامنه بخرد. البته اگر قصد داشته باشید که حتماً کوکی های خود را در تمام زیر دامنه ها به اشتراک بگذارید (به طور مثال اجرای ورود یگانه یا single sign-on در سرور های مختلف در زیر دامنه های وب سایت، یعنی همانند کاری که گوگل می کند)، به هر حال باید یک نام دامنه جدید خریداری کنید.

اگر از دامنه های عریان استفاده کنید ولی خدمات را در زیردامنه ها قرار داده و کوکی ها را میان آن ها به اشتراک بگذارید، متوجه خواهید شد که این کار در همه موارد قابل انجام نمی باشد، مگر آن که زیر دامنه ای داشته باشید که کوکی ها را تنظیم کند (که در این صورت دیگر برای دامنه عریان قابل استفاده نخواهد بود). راه حل این مشکل استفاده از کوکی های RFC 2965 می باشد که می تواند میان دامنه عریان و زیردامنه به اشتراک گذاشته شود. با این حال برخی از بسته های اپلیکیشن وب محبوب همچنان RFC 2965 را به درستی اجرا نمی کنند و تنها امکان استفاده از RFC 6265 را به شما می دهند.

ممکن است در حال حاضر با هیچ کدام از این مشکلات مواجه نشده باشید، ولی با رشد و گسترش وب سایت، بالاخره با این مشکلات رو به رو خواهید شد.

استفاده از www به شما امکان می دهد برای مواجهه با مشکلات ناشی از رشد وب سایت و نیاز به داشتن بیش از یک سرور در آینده (یا در حال حاضر) آماده شوید. رفع این مشکلات بدون استفاده از www نیز امکان پذیر است ولی کار با www بسیار ساده تر است.

آیا باید دامنه های عریان را باید به www تغییر داد؟

پاسخ مثبت است. هدایت دوباره (ریدایرکت)، هدایت بازدید کننده به وب سایت را در صورت تایپ هر دو شکل یو آر ال تضمین کرده و اطمینان می دهد که موتور های جست و جو یو آر ال رسمی شما را به درستی فهرست (ایندکس) می کنند.