انواع ویژوال تولز خوب هستند اما گاهی اوقات نیاز به کد نویسی قدیمی به روش دستی دارید. در اینجا با بهترین ویرایشگرهای متن آشنا میشوید.

ما میدانیم زمانی اپلیکیشنهای ویژوال پیشرفت میکنند و ویرایشگرهای متن یک شبه منسوخ میشوند اما مردم سالهاست که با خوشحالی، گذران دوره روشهای قدیمی طراحی وب سایت را پیش بینی میکنند اما هنوز ویرایشگرهای متن به کار خود ادامه میدهند. افرادی که به ویرایشگرهای متن علاقه دارند، باور دارند که این روش از نظر سرعت و کنترل مزیت دارد و بهترین اپلیکیشنها طراح یا سازنده را کارآمدتر میسازند.

1- نوت پد Notepad

ویندوز : پلتفرم

قیمت: رایگان

قبول داریم که این گزینه بوی نوستالژی میدهد. Notepad++ یکی از اولین ویرایشگرهای متن بود که در ویندوز مورد استفاده قرار میدادیم اما این اپلیکیشن مستحق آن است که در این فهرست نیز جایی داشته باشد چرا که هنوز میتواند با بهترین ویرایشگرهای متن رقابت کند. بدون پرداخت هیچ هزینه ای میتوانید (گاهی اوقات استادانه) بسیاری از ویژگیها را ویرایش کنید و همچنین میتوانید آن را بهم بریزید تا به شکل متناسب با نیازهای خود در آورید.

2- اتم Atom


پلتفرم: ویندوز 7 و 8، لینوکس ، OSX 10.8 یا بالاتر
قیمت: رایگان

گیت هاب که در سال 2008 پایه گذاری شد، سایت توسعه و ذخیره کد انتخابی در سرتاسر دنیا شد و هر ابزاری که منتشر میکند، تحولی در دنیا ایجاد میکند. مسلما در مورد اتم نیز همینطور است. اتم با لقب ویرایشگر متن قابل هک برای قرن بیست و یکم، طراحی شده است تا به سادگی مورد استفاده قرار بگیرد اما به سادگی نیز با استفاده از صدها پکیج، قابل بسط است. از زمان راه اندازی بتا پرایوت تنها از طریق دعوت در سال گذشته، اکنون کاملا متن باز شده است و به صورت رایگان برای دانلود در دسترس قرار گرفته است.

3- براکت Brackets

پلتفرم: ویندوز، لینوکس، OS X
قیمت: رایگان

براکت یک ویرایشگر کد متن باز ایجاد شده توسط آدوب (adobe) است که برای طراحان وب سایت و توسعه دهندگان طراحی شده و از کدی ایجاد میشود که وب را میسازد. با براکت اگر چه در ابتدا یک ویرایشگر ساده و قابل استفاده دارید، اما برنامه نویسان با تجربه باید بتوانند آن را با تمایل و نیازهای خود هک کنند.

4- سابلایم تکست Sublime Text

پلتفرم: ویندوز، لینوکس، OS X
قیمت: 70 دلار / حدود 45 پوند

این ویرایشگر متن در هر سه پلتفرم دسکتاپ در دسترس است و ویرایشگر عمومی عالی است که قدرت زیادی به هر کسی که میخواهد در وب سایتها کار کند، میدهد. سابلایم تکست به ویژه برای افرادی که به صفحه کلید وابسته هستند، مناسب است و ابزارها و میانبرهای قدرتمندی برای کار با اسناد و انتخابهای متعدد، فیلتر فایل و ویرایش سریع در اختیار کاربر قرار میدهد. سوییچ بین پروژه ها نیز بسیار سریع است و برای افرادی که میخواهند با چند مشتری کار کنند، عالی است. سابلایم تکست را میتوان به صورت رایگان دانلود کرده و ارزیابی کرد، اما برای ادامه استفاده باید نسخه لایسنس دار آن را خریداری کنید.

5- ویم Vimvim

پلتفرم: ویندوز، لینوکس، اندروید، iOS، OS X
قیمت: رایگان

ویم ویرایشگر متنی است که زمانی استفاده میشود که افراد به موارد دیگر موجود در این فهرست نگاه میکنند و آنها را اسباب بازی کاربران بی تجربه به حساب می آورند. به خاطر ماهیت برنامه نویسی این ویرایشگر متن، یادگیری آن دشوار است اما در صورتی که بتوانید پشتکار داشته باشید یا به دنبال ابزار قدرتمند تری برای کار باشید، از انعطاف پذیری، امکانات دلخواه، دستورات کارامد و قابلیتهای این برنامه خوشتان خواهد آمد.

6- ایمکس Emacs

پلتفرم: ویندوز، لینوکس، OS X
قیمت: رایگان

شکل ظاهری ایمکس متنوع است اما یکی از متداولترین انواع آن ایمکس GNU است: ویرایشگر متنی رایگان، قابل گسترش و دارای امکانات دلخواه. این ویرایشگر یکی از قدرتمندترین ویرایشگرهای متنی است بنابراین مدتی طول میکشد تا کار با آن را یاد بگیرید اما اگر نیازهای بسیار ویژه ای دارید این گزینه برای شما ساخته شده است.

7- کومودو ادیت Komodo Edit

پلتفرم: ویندوز، لینوکس، OS X
قیمت: رایگان

اگر به همه ویژگی های IDE نیاز ندارید میتوانید ویرایشگر متنی کومودو IDE رایگان را انتخاب کنید. ویرایشگر کومودو ادیت یک ویرایشگر چند زبانه است که انتخاب چند گزینه ، تغییر مسیر و عملکرد خودکار انجام داده و Markdown viewer دارد.

8- بافر ادیتور Buffer Editor

پلتفرم: iOS
قیمت: 3.99 دلار

اگر میخواهید کد نویسی کنید، این گزینه برای دستگاه iOS شما عالی است. این ویرایشگر طراحی شده تا ایجاد تغییرات در وب سایت شما را آسان کرده و با سرورهای Dropbox و SSH/SFTP سازگاری دارد. همچنین ویرایشگر کد کاملا مجهزی است که میتوانید برای ایجاد نرم افزار بر روی دستگاه لمسی خود از آن استفاده کنید.

9- وبیلدر Webuilder

پلتفرم: ویندوز
قیمت: 39.95 پوند

وبیلدر برای استفاده آسان و سریع طراحی شده و برای تازه کاران قابل استفاده است با این حال به اندازه کافی قدرت دارد که برای کد نویسی پیشرفته استفاده شود. این ویرایشگر از جاوا اسکریپت، HTML5، CSS3، PHP، Ruby، XML و غیره پشتیبانی میکند و شما را قادر میسازد از طریق FTP ،SFTP و FTPS مستقیما روی سرورهای خود ویرایش انجام دهید. در این برنامه auto-quotes و auto-brackets وجود دارد؛ prefixer CSS و عملکردهای ویژه برای جاوا اسکریپت و PHP. قطعا ارزش امتحان دارد.

10- ICEcoder

پلتفرم: ویندوز، لینوکس، OS X

قیمت: رایگان

ویرایشگر متن ICEcoder، متن باز (اوپن سورس) بوده و به شما اجازه میدهد مستقیما بر روی مرورگر کار کنید، خواه آفلاین باشید یا آنلاین. این برنامه بسیار سبک است و میتوانید آن را نصب کرده و تقریبا فورا استفاده از آن را شروع کنید. این برنامه علیرغم سایز کم، حاوی ویژگیهای عالی بسیاری است که از یک ویرایشگر کد انتظار دارید از جمله ایندیکیتورهای تگ شکسته (بروکن تگ)، هایلایت تمها و سکیور لاگین.

11- کافی کاپ ، ویرایشگر رایگان HTML (CoffeeCup Free HTML Editor)

پلتفرم: ویندوز
قیمت: رایگان

این ویرایشگر انتخاب دیگری برای مبتدیانی است که به دنبال ویرایشگر رایگان ساده میگردند. ویرایشگر رایگان HTML، کافی کاپ در واقع نسخه رایگانی از یک نسخه کامل است و بنابراین تعدادی از ابزارها در آن وجود ندارد اما ابزارهای ویرایشگر قدرتمند زیادی دارد، فایل help دارد که شما را به بخشهای پیچیده تر میبرد و همچنین میتوانید صفحه خود را در پلتفرم S-Drive کافی کاپ که رایگان است، آپلود کنید.

12- بی بی ادیت BBEdit

پلتفرم: OS X
قیمت: 49.99 دلار و یا 34.99 پوند

بی بی ادیت یک ویرایشگر قدیمی و با تجربه است که بیش از 20 سال فعالیت دارد. اگر چه کاملا همگام با اپلیکیشنهای مدرن مک خود را حفظ نکرده است اما قدرت زیادی در آن نهفته است. این برنامه سریع، قابل برنامه سازی و قابل پیکر بندی (configurable) است. به روز رسانی های اخیر پیشنهادات متنی کارامدی به آن اضافه کرده است.

13- بلوفیش Bluefish

پلتفرم: ویندوز، لینوکس، OS X
قیمت: رایگان

بلوفیش ویرایشگر متنی حاوی گزینه ها و ابزارهای طراحی بسیار زیاد است. از جمله مزایایی که این ویرایشگر ارائه میکند، syntax highlighting (پشتیبانی از ASP.NET, CSS, HTML, JavaScript, PHP و موارد دیگر)، code folding، ابزارهای جستجو و جایگزینی قدرتمند و autocompletion است. بلوفیش همچنین از قالب سند پشتیبانی میکند، قابلیت افزودن CSS، فرمها، جدولها، صدا و تصویر و ویرایش سریع تگ و پیش نمایش آسان سند جاری را نیز دارد.

14- کدا Coda

پلتفرم: OS X
قیمت: 99 دلار

این برنامه مخصوص برنامه نویسان و طراحان وب طراحی شده است و به تمرکز بر جزئیاتی که مد نظر طراح وب است، تاکید میکند. کدا حقیقتا اپلیکیشن مدرن مک برای کار روی وب سایتها است. کدای 2 با یک جهش بزرگ نسبت به نسخه اولیه، انبوهی از ویژگیها را به آن اضافه کرد تا این ویرایشگر متن را جالب تر و کارامدتر سازد که از جمله آنها به code folding، code focus، new clips عالی و ویرایشگر MySQL داخلی میتوان اشاره کرد. برای کاربران تبلت اپل، نسخه جالب آی پد و آی فون نیز وجود دارد که با قیمت 7.99 پوند قابل خریداری است.

15- کد رایتر Code Writer

پلتفرم: ویندوز 8

قمت: رایگان

تبلتهای ویندوز به سختی با اندروید و آی پد هماهنگ هستند و بنابراین اپ اکوسیستم نسبتا محدود است. پس خوشحال هستیم که این کد رایتر وجود دارد. این ویرایشگر متن کاملا مناسب UI است که سابقا با عنوان مترو (Metro ) شناخته میشد. این اپلیکیشن ویژگیهای پیشرفته ای مانند code outlining، syntax-error flagging، text formatting و auto-correct را در اختیار کاربر قرار میدهد. همچنین snapped view نیز در این برنامه در دسترس است بنابراین میتوانید در حین جسنجوی چیزی در لایکهای توییتر، کد نویسی کنید.

16- DroidEdit Pro

پلتفرم: اندروید
قیمت: 1.99 دلار یا 1.64 پوند

ویرایشگر متن نسبتا زیادی برای اندروید وجود دارد اما بسیاری از آنها سریع و موقتی کار شده اند. ویرایشگر DroidEdit Pro با قیمت پایین و قابلیتهایی که دارد، برای کد نویسی مناسب است. این واسط ساده از پشتیبانی syntax highlighting ، bracket matching, Dropbox و SFTP/FTP میکند. همچنین میانبرهای قابل پیکر بندی دارد که نیاز به استفاده از صفحه کلید کوچک دستگاههای اندروید را کاهش میدهد.

17- Textastic

پلتفرم: iOS
قیمت: 8.99 دلار یا 5.99 پوند

با این که ویرایشگر Textastic در مک محدودیت دارد اما با توانایی های خود در آی پد به شکلی از کدا برای iOS جلو زده است. این ویرایشگر علاوه بر ویژگیهای معمولی که انتظار دارید (FTP/SFTP support, local and remote preview, syntax highlighting )، ردیف دیگری از کلید در صفحه کلید مجازی در اختیار شما قرار میدهد که بتوانید دسترسی سریع به کاراکترهایی که معمولا زیاد استفاده میکنید، داشته باشید. همچنین پشتیبانی TextExpander برای کار و expanding snippet در آن وجود دارد.

18- تکست میت TextMate

پلتفرم: OS X
قیمت: رایگان و یا 58.50 پوند

همپوشانی ویژوال و مفهومی بین تکست میت و سابلایم تکست وجود دارد و هر دوی این ویرایشگرها مجموعه ویژگیهای کاملا مشابهی ارائه میکنند اما تکست میت مدت زیادی است که افتخار داشتن جایگاه در مک را دارد که تا حدی به خاطر طراحی ویژه برای این پلتفرم است. اگر چه به خاطر ضعف در به روز رسانی قابل توجه، به شهرت آن لطمه وارد شده است.

هم اکنون نسخه بتا 2.0 آن برای دانلود در دسترس بوده و سورس آن برای کاربران نهایی منتشر شده تا آن را اصلاح کنند. استفاده از این برنامه رایگان است اما اگر بخواهید میتوانید نسخه لایسنس دار آن را بخرید.