طراحی ریسپانسیو وب سایت ( Responsive ) اصطلاحا به نوعی از طراحی سایت گفته می‌شود که در آن صفحات سایت با وسیله‌ مورد مشاهده مانند مرورگر کامپیوتر شخصی (Desktop) ، لپ تاپ ، تبلت یا مرورگر گوشی واکنش نشان می‌دهند و به این ترتیب مشاهده کننده سایت را به صورت صحیح و بدون نیاز به اسکرول یا تغییر بزرگنمایی خواهد دید.

طراحی ریسپانسیو وب سایت کاربر پسند است! گوگل نیز به آن اهمیت ویژه ای می دهد.

توجه به این نوع تازه از طراحی سایت حتی اپلیکیشن‌های اختصاصی را کنار زده و توانسته وب سایت های مشهوری را به طراحی ریسپانسیو وادارد.

موبایل فرندلی بودن یک وب سایت و یا داشتن سازگاری با تلفن های همراه

موبایل فرندلی بودن یک وب سایت به معنای آن است که آن وب سایت در صفحات تلفن های همراه و تبلت ها نیز با همان کیفیت و نظمی نمایش داده شود که در صفحه تصویر کامپیوتر نمایش داده می شود.

وب سایت های موبایل فرندلی به گونه ای هستند که هنگامی که یک کاربر در آن وب سایت ها با استفاده از تلفن های همراه جستجو و گردش می کند برای دیدن مطالب و خواندن آنها نیازی به بزرگ و کوچک کردن تصویر نداشته باشد و یا اینکه هنگامی که می خواهد بر روی یک لینک کلیک کند با مشکل مواجه نشود.

این صفحات به گونه ای هستند که جستجو در اینترنت را برای کاربران تلفن های همراه و تبلت ها آسان می کنند و کاربران در هنگام جستجو در این صفحات با تلفن های همراه با هیچ مشکلی مواجه نمی شوند.

پیشنهاد گوگل به مدیران و طراحان سایت ها آن است که از شیوه Fluid Responsive Design یا طراحی های شناور و واکنش گرا برای موبایل فرندلی کردن صفحاتشان استفاده نمایند.

ریسپانسیو بودن صفحات بدین معنی است که این صفحات به صورت دینامیک خود را با سایز و اندازه صفحه نمایش ابزاری که کاربر برای جستجو در اینترنت مورد استفاده قرار داده است، مطابقت می دهند. ریسپایسیو بون یک صفحه موجب می شود که تنها با یک بار کدنویسی برای یک صفحه بتوانیم صفحه ای ایجاد کنیم که بتواند خود را با هر وسیله ای که کاربر برای جستجو در اینترنت استفاده می کند تطبیق دهد.

موبایل فندلی بودن یک صفحه موجب می شود که بازدیدکنندگان یک صفحه افزایش یابند (زیرا علاوه بر کاربرانی که با کامپیوتر در اینترنت جستجو می کنند، کاربرانی که با تلفن های همراه و تبلت ها نیز در اینترنت جستجو می کنند قادر خواهند بود از اطلاعات موجود در آن وب سایت ها استفاده کنند) و موجب می شود که ترافیک وب سایت افزایش یابد.

از ابزارهای بررسی موبایل فرندلی بودن گوگل می توانید برای بررسی سازگاری و یا عدم سازگاری هر یک از صفحات وب سایتتان با تلفن های همراه استفاده نمایید.

سورن مدیا تنها شرکتی است که از ابتدا با روی کار آمدن طراحی ریسپانسیو وب سایت در تمامی پروژه های خود از آن استفاده کرده است.

با طراحی سایت در شرکت سورن مدیا نیاز شما به نسخه های تحت تلفن همراه یا تبلت به صفر خواهد رسید.