اخیرا به وب سایتهای رسپانسیو (واکنش گرا) زیادی رفته ام که مشکلات عملکردی زیادی داشته اند. در بیشتر این وب سایتها ، مشکلات به قدری مشهود بود که وب سایت تقریبا در همه جا به جز جدیدترین نسل گوشی های همراه ، بی مصرف بود. با در نظر گرفتن این واقعیت که هدف از ریسپانسیو بودن این است که به بازدید کنندگان گسترده و بیشتری دست یابیم ، این امر به نظر نسبتا زیان بخش می باشد.

مهمترین چیزی که در این مشکل نقش دارد ، الگوی طراحی رایج تقدم دسکتاپ (desktop-first) است. به نظر میرسد طراحی تقدم موبایل راه حل این مشکل باشد اما این به تنهایی تضمین نمیکند که عملکرد ، رضایت بخش باشد. به نظر میرسد همه ما کم و بیش بر تنزل مطبوع (graceful degradation ) بیش از حد تکیه کرده ایم. ما برای انجام عملکرد به polyfillها و shimها اتکا داریم. برای این که بتوانید سریع کار کنیم و وقتی به مشکل سازگاری مرورگر برمیخوریم ، اتفاقی نیفتد ، به کتابخانه ها (لایبرری) اتکا داریم.

شاید به خود بگویید: “چرا باید نگران باشیم؟ بیشتر بازدید کننده های ما ، گوشی های همراه با عملکرد بالا دارند که آخرین نسخه های سیستم عامل را در خود دارد. آنها میتوانند سایتهای ما را به خوبی ببینند. این چیزی است که آنالیتیکس به ما میگوید.”

من فکر میکنم در واقع افرادی که قادرند از سایت شما استفاده کنند ، اکثریت کاربران شما هستند. اگر اندروید 2.3 را در آنالیتیکس خود نمیبینید ، به این معنی نیست که هیچ کاربری گوشی با این سیستم عامل را ندارد یا به این معنی نیست که سایت شما چیزی برای این دسته از کاربران ندارد. توجه داشته باشید که بسیاری از دستگاههایی که از این نسل هستند ، هنوز به فروش میرسند یا در دست مردم استفاده میشوند. شما نباید آن را کلا به عنوان یک فناوری قدیمی به حساب بیاورید.

بنابراین میخواهم در مورد موارد ایده آل و اهداف واقعی طراحی وب و پارادایمها و اقداماتی که ما را به این اهداف نزدیک تر میکنند ، صحبت کنم.

طراحی همه گیر

بخش قابل توجهی از فروش گوشی موبایل در سال هنوز به گوشی های قدیمی (فیچر فون) اختصاص دارد و حتی بخش بزرگتری از جمعیت هر سال گوشی نمیخرند با این حال نوعی ابزار دسترسی به وب برای خود دارند. تعداد این افراد را اضافه کنید به افرادی که نسل های قدیمی تر گوشی های هوشمند را هنوز استفاده میکنند و افرادی که از دستگاههای دیگری مانند تلویزیون که به اینترنت متصل میشوند ، استفاده میکنند.

شما آمار این افراد را در آنالیتیکس نمیبینید مگر این که سایتتان بر روی دستگاههای آنها کار کند.

به موارد استفاده بازدید کننده ها هم توجه داشته باشید. بازدید کننده ها در گوشی های همراه خود مقاله های طولانی نمیخوانند و وب گردی نمیکنند بلکه معمولا سعی میکنند با کیبورد دیجیتالی خود به سایت مشخصی بروند و با استفاده از کلیدهای جهت نما صفحه را بالا و پایین کنند. ایجاد طرح نیمه موبایل تقدم ، برای ما چقدر سخت است که تنها اطلاعات را برای دستگاههایی در دسترس قرار میدهیم که عملکرد و توانایی های خاصی داشته باشند.

بهبود خوشایند

با تنزل مطبوع به عنوان حداقل بهترین عملکرد ، اصولی ایجاد کرده ایم که تا حدی مانع تفکر فراتر از آن میشود. همین که تنزل مطبوع استفاده میشود ، مسلما به خود میگوییم کارمان به خوبی انجام شد. در اکثر موارد حتی لازم نیست به آن فکر کنیم ، چرا که پیش از این تحت پوشش استفاده از فریم ورک (چهارچوبها) گوناگون و کتابخانه ها بوده است. و در آخر پُلیفیل ها و شیم ها کاملا نیاز به تنزل کارایی را در برخی موارد رفع میکنند.

از آنجایی که این عملکرد و قابلیت روز به روز با سهولت بیشتری در دسترس قرار میگیرد ، نیاز به فکر کردن به آن (یا فراتر از آن) کمتر و کمتر میشود. از دیدگاه این مقاله ، این امر میتواند ما را بی مصرف کند.

تنزل نامطبوع: اگر یک ویژگی به سهولت در دسترس نباشد ، استفاده از آن ناکارامد میشود به صورتی که یا غیر قابل استفاده میشود یا به شیوع غیر عملی استفاده میشود.

تنزل مطبوع: اگر یک ویژگی به سهولت در دسترس نباشد، به صورتی ناکارامد میشود که هنوز کارامدی قابل قبول آن ممکن است.

بهبود نامطبوع: اگر یک ویژگی به سهولت در دسترس نباشد ، توسط شیم یا پلیفیل کار میکند.

ایده بهبود مطبوع میتواند این مفهوم را برعکس کند. این امر با پایین ترین سطح شرایط مورد نیاز دستگاه و لود آپگریدها تا دست یابی به تعادل عملکرد و قابلیت استفاده، شروع میشود. بنابراین ترافیک داده ها و پردازش شرایط مورد نیاز برای دستگاه، مناسب ترین حالت برای استفاده از آن خواهد بود.

مسلما در حال حاضر این مفهوم پیچیده و دشوار است چون توسط بیشتر کتابخانه ها و فریم ورکها پشتیبانی نمیشود و اغلب درباره آن صحبت نشده است و منابع چنین اقداماتی معدود و مقطعی هستند.

لازم است چنین باشد؟

اقدام خوب دیگر در زمینه طراحی وب این است که پیش از فعال سازی ویژگی مورد نظر، بررسی کنیم آیا این ویژگی در دستگاه مورد نظر در دسترس است یا نه.

اگر چه باید در نظر داشته باشید که میتوانید آخرین نسخه گوگل کروم را در گوشی اندرویدی قدیمی خود نصب کنید و ادعا میشود که این برنامه میتواند CSS animations، WebGL، افکتهای parallax پس زمینه و بسیاری از عملکردهای دیگر را انجام دهد اما واقعیت این است که نمیتواند. تا حدی که مرورگر متوقف میشود و کل دستگاه هنگ میکند تا جایی که باید آن را ریبوت کنید تا دوباره به عملکرد عادی بازگردد.

این مشکل اخیرا بر اپلیکیشنهای اندروید تاثیر زیادی گذاشته است. یکی از محسوس ترین تنزلها در این زمینه، بر آپگرید اپلیکیشن گوگل تاک (Google Talk) و یا هنگ آوت (Hangouts) است که این خدمات را از سبکترین اپلیکیشن چت در دسترس، به اپلیکیشن تقریبا غیر قابل استفاده تبدیل کرده که علت آن مشکلات عملکرد آن در دستگاههای قدیمی تر است. تاکید میکنیم منظور ما از دستگاههای قدیمی تر، دستگاه هایی هستند که هنوز میتوانید آنها را از مغازه ها خریداری کنید و در بازار وجود دارند. همین مشکل در مورد اپلیکیشن یوتیوب و توییتر و بسیاری از برنامه های دیگر وجود دارد.

بنابراین در مرحله برنامه نویسی خود، زمانی را صرف ارزیابی وضعیت ویژگی کور (core) با عملکرد بالا کنید یا حداقل آخرین نسل اپلیکیشن / دستگاه / محتوای در دسترس خود را به شکلی برای کاربرانی که به دنبال آن هستند، در دسترس قرار دهید.

اجازه دهید کاربران فناوریهای پیشگامانه را استفاده کنند

تا به حال سعی کرده اید با یک گوشی قدیمی یا اتصال ضعیف اینترنت، از جیمیل استفاده کنید؟ مسلما در این شرایط لینک load basic HTML” به کمک شما می آید. چرا محصول آنلاین ریسپانسیو پیشگامانه شما چنین قابلیتی نداشته باشد؟ به آن فکر کنید. شما میخواستید کارتان ریسپانسیو باشد بنابراین میتوانید به مشتریهای بالقوه بیشتری دست یابید. محصول خود را پیشگامانه طراحی کرده اید تا بهترین تاثیر را از خود بر جای بگذارید اما مشتریهای بالقوه کمتری حتی به اطلاعات اساسی درباره شما و خدمات شما دسترسی پیدا میکنند. اگر بهبود مطبوع برایتان خیلی هزینه بر به نظر می آید، چرا حداقل به بازدید کننده های خود پیشنهاد نمیکنید که اگر نسخه کامل محتوا برای دستگاهشان خیلی سنگین است، به نسخه متنی محتوای شما رجوع کنند.

آیا واقعا به کل کتابخانه نیاز دارید؟

در آخر عملکرد خوب نهایی که مایلم کمی فراتر از استاندارد ببینم، “اگر استفاده نکنی، آن را از دست میدهی” می باشد. نگه داشتن کتابخانه ها و ماژولهایی که واقعا استفاده میشوند و تنها حفظ این دسته از آنها، گاهی اوقات خسته کننده است اما حفظ کل toolset در هر صفحه، به نظر من بهم ریختگی است.

اخیرا توجه کردم ببینم واقعا چه مقدار از قابلیتهای کتابخانه را استفاده میکنم و ابزاری که اغلب استفاده میکردم jQuery بود. متوجه شدم اغلب تنها یک یا دو قابلیت را استفاده میکنم (مانند $.extend یا $.ready) یا حتی بدتر، از آن تنها برای دریافت عناصر بر اساس کلاس یا آی دی استفاده میکنم.

بهتر نبود اگر میتوانستید به صورت خودکار آنالیز کنید که چه مقدار و چه بخشی از کتابخانه مورد استفاده است و بر اساس این نتایج، آن را سبک کنید؟

بسیاری از کتابخانه ها و اپلیکیشن ها گزینه ای برای دلخواه کردن (کاستومایز) لودآوت پیش از شروع استفاده، ارائه میکنند. کاری که لازم است انجام دهید، طراحی نسخه کتابخانه از طریق یک تست فانکشنالیتی مستقل، فعال کردن رد یابی ویژگیهای مورد استفاده و خروجی کمینه وابستگی و یا حداقل مقیاسی از فانکشنالیتی است (مثلا پرسیدن این که آیا در 8 درصد از فانکشنالیتی آن jQuery را دخیل کرده ام یا 80 درصد؟ ). سپس وابستگی خروجی برای انتخاب بهترینها و به حداقل رساندن خروجی برای بهره وری، استفاده میشود.

من چه کاری میتوانم انجام دهم؟

اول از همه این که به این مسئله فکر کنید، درباره آن با همکاران و دوستان خود صحبت کنید و سعی کنید این مسئله را در دنیای واقعی بررسی کنید.

آن را امتحان کنید: آخرین نسل گوشی که در گوشه کمدتان کنار گذاشته اید، را پیدا کنید. سعی کنید با استفاده از آن وارد وب سایت خود شوید و ببینید آیا محتوای سایت حتی در حد کم، قابل استفاده است یا نه. به خویشاوندانی که مدتهاست ندیده اید و در مناطق دور افتاده و یا حومه زندگی میکنند، سر بزنید و برای آنها تکنولوژی جدید را ببرید و ببینید آیا با وجود استفاده از تکنولوژی های قدیمی تر مسائل دسترسی تسهیل شده است یا نه.

اگر خریدار هستید: در مورد حداقلِ میزان پشتیبانی در این زمینه سوال کنید. به یاد داشته باشید هدف ایجاد یک پورت کامل از همه ویژگیهای شما برای دستگاههای قدیمی تر نیست. تنها چیزی که از شما خواسته میشود این است که کاربران بتوانند اطلاعات تماس شما را ببینند نه این که دستگاهشان هنگ کند. (ابتدا دلایل اصلی خود برای ایجاد سایت را با خود مرور کنید)

اگر طراح وب هستید بر روی کتابخانه، فریم ورک، باندل یا هر نرم افزار دیگر آن، کار کنید. شما کسی هستید که میتوانید در اینجا تاثیر گذار باشید. اگر بتوانید این مفاهیم را در پایگاه خود تسهیل کنید یا جای دهید، بر کل چشم انداز طراحی وب تاثیر میگذارید. اگر طراح هستید، تنها به عملکرد خوب راضی نشوید و همیشه سعی کنید کمی فراتر از آن نگاه کنید.