راهنمایی برای طراحی محصول

رابط کاربری UX در طراحی سایت و همه چیز درباره آن را در ادامه بخوانید.

برخی چیزها در زندگی همیشه وجود دارند و گاهی تکرار می شوند مانند مرگ ، مالیات و پرسش! “چکار میکنی” که هنگام احوالپرسی غریبه ها ، هنوز چند دقیقه از آشنایی نگذشته پرسیده می شود.

5 اصل ساده رابط کاربری UX : راهنمایی برای طراحی سایت

من به عنوان طراح رابط کاربری UX ، سالها تلاش کرده ام پاسخی برای پرسشهایم پیدا کنم.

کار من این است که از ذهن کاربر خبر داشته باشم. من باید به طرحی که در ذهن کاربر است (در واقع خیل کاربران) توجه کنم و مسائل یا سردرگمی احتمالی آنها را از بین ببرم.

برای این فرایند بی انتها باید پیش از انجام کار ، در حین کار و پس از تکمیل آن ، از تجربیات کاربری بهره گرفته شود. برخورد با کاربر در ذهن ، همیشه چالش برانگیز است.

برای کمک به این که محصول شما در مسیر درست خود قرار بگیرد ، فهرستی از 5 اصل رابطه کاربری (User Experience) تهیه کرده ام که برای راهنمایی فرایند طراحی سایت از آن استفاده میکنم. درک و شناخت سایر افراد تیم از این که چگونه و چرا تصمیمات تجربیات کاربری اتخاذ می شود ، موفقیت محصول را به همراه می آورد.

1- ساده بودن طرح

طراحی خوب باید ساده باشد و لازم نباشد مغز انرژی زیادی برای درک آن صرف کند.

باید طرح به صورتی باشد که همه افراد بدون نیاز به توضیح و تفسیر، آن را بفهمند.

این کار فراتر از یک نوشته ساده و شفاف است ، گاهی اوقات مردم برای تصمیم گیری نیاز به کمک دارند بنابراین یک فهرست طولانی ممکن است برای آنها ناامید کننده به نظر برسد.

ساماندهی با استفاده از دسته بندی (اندازه، رنگ و آیکون) میتواند کمک کند گزینه های رایج تر ، بیشتر مشخص باشند و فرد سریعتر متوجه شود محصولی که به دنبال آن است ، چیست.

مثال خوب طراحی ساده و قابل هضم ، راهنمای کاربر جدید است که اغلب یکی یکی به صورت نکات ، نمایش داده میشود و فرد میتواند هر بار، تنها به یک مورد توجه کند ، اما تصور کنید بر عکس این باشد و همه اطلاعات با هم ارائه شوند، کاربر جدید با انبوهی از دستور العملها مواجه میشود و نهایتا محصول شما را کنار میگذارد. هیچ کسی دوست ندارد سردرگم باشد.

مغز مقدار محدودی منابع شناختی در طول روز دارد و استفاده غیر ضروری از آن نسنجیده است.

شفافیت

2- شفافیت در طراحی

طراحی خوب باید صادقانه باشد. جدا از درک واژه ها در ارزش پیشنهادی شما ، کاربر باید ارزش واقعی محصول را نیز بشناسد. اگر در مورد محصولتان شفاف نباشید ، طرفداری نخواهید داشت.

قیمت ، یکی از جنبه هایی است که شفافیت در آن مهم است. کاربر اگر نداند چه هزینه ای قرار است بپردازد ، بر روی گزینه خرید کلیک نمیکند. اگر چه گزینه “آزمایشی رایگان” که به پرداخت اتوماتیک تغییر میکند ممکن است امری معمول باشد ، اما تردید دارم این محصولات و نحوه فروششان ، محبوبیتی داشته باشند.

ممکن است تردید داشته باشید ، اما پیروی از این قانون طلایی ایده خوبی است. چیزهایی را که فکر میکنید کاربر از شما درباره آنها توضیح میخواهد، توضیح بدهید. تا جایی که میتوانید همه چیز را شفاف کنید.

اطمینان

3- اطمینان

طرح خوب ، طرحی است که به راحتی بتوان به آن اطمینان کرد. پیش از این که از کسی بخواهید کاری را انجام دهد، تمام تلاش خود را بکنید که به او توضیح دهید چرا باید این کار انجام شود. صدافت و شفافیت در ارائه توضیح ، اعتماد را با خود به همراه می آورد که منجر به تبدیل آسانتر و روز افزون مشتری احتمالی به مشتری دائم میشود.

شرکتهای Uber یا Lyft (شرکت حمل و نقل) را در نظر بگیرید. در شرایطی که یک صنعت صد ساله در شرایط آشفته ای قرار گرفته است ، این شرکتها به سادگی مشتری پیدا میکنند. این اپلیکیشن اطلاعات پرداخت شما را ذخیره میکند ، اگر چه ممکن است شما دوست نداشته باشید چنین اطلاعاتی را در اختیار یک غریبه قرار دهید اما به آنها اطمینان میکنید.

اطمینان بخشیدن و کنار زدن تردیدهای مشتری ، تجربه ای ایجاد میکند که موفقیت حاصل از آن رو به رشد خواهد بود. وقتی تصمیم گیری نیاز به منابع کمتر و کمتری داشته باشد ، استفاده از محصول آسانتر و لذت بخش تر خواهد بود.

آشنایی

4- آشنایی

طراحی سنت شکنانه و بدیع جالب است اما طرحی که مشابه طرح دیگر بوده و تبدیل شده باشد ، بهتر است. پلاگینهای فلشی و قالبها ، ممکن است جالب به نظر برسند اما اگر هیچ کسی بر روی گزینه خرید کلیک نکند ، به این معنی است که با مشکل مواجه شده اید. اگر چه ممکن است به نظر برسد که دقیقا شبیه ساختن محصول از پلتفرمی به پلتفرم دیگر ، هدف اصلی باید باشد ، اما مراقب باشید به جزئیات حساس هر OS احترام بگذارید. استفاده از آیکونها ، مدلها و الگوهای آشنا ، راه بسیار خوبی است تا محصولتان به نظر آشنا و صمیمی برسد ، حتی اگر چنین نباشد. راه حل های خود را بر روی دستگاههای واقعی امتحان کنید تا موفقیت کسب کنید تا مشتریها احساس راحتی کنند.

رضایت خاطر

5- رضایت خاطر

گفته می شود تنها ایده کافی نیست ، عمل چیزی است که نتیجه جنگ را مشخص میکند. در اینجا هم هر قدر گروه بیشتر کار کند ، کاربر کمتر مجبور است کار کند. هر قدر محصول ساده تری برای حل یک مشکل پیچیده ارائه کنید ، کاربر از راه حلی که ارائه کرده اید ، بیشتر رضایت خاطر پیدا میکند.

رضایتمندی نهایی زمانی است که مشتری فراموش میکند محصول شما یک محصول است ، چون به قدری مفید است که حتی دیگر آن را به عنوان یک محصول جدا نمیشناسد بلکه ابزار مفیدی در زندگی اش به حساب می آید.

جانب مشتری را بگیرید

ساخت و طراحی سایت اندیشمندانه با مقاصد شفاف نشان میدهد که شما به مشتری اهمیت میدهید ، تصمیم گیری را برای آنها آسانتر میکنید و به طور کلی تجربه بهتری برای آنها فراهم می آورید. این امر مهم است چون مشخص شده است که 68 درصد از کاربرانی که از خرید منصرف شده اند ، به این نتیجه رسیده اند که شما اهمیتی به آنها نمیدهید.

به راحتی میتوانید نظر مشتری ها را نسبت به محصولات خود بدانید به شرطی که با خودتان رو راست باشید. خود را جای افراد بگذارید و عملکرد محصول خود را از نظر یک ذهن خسته و مانده ارزیابی کنید. اگر شما بودید چه میکردید؟