پپسی از مشتریان خود شناخت کافی دارد

در لحظه زندگی کن

مشکل این است مصرف کننده را نمی شناسند ، وقتی بودجه های فراوانی برای مبارزه با مصرف نوشابه می شود و اطلاع رسانی گسترده شکل میگیرد پپسی تنها با یک جمله مسیر بازی را تغییر می دهد ( در لحظه زندگی کن! ) پپسی مشتری خود را می شناسد. به نظر میرسد زندگی انسان های روی کره خاکی را چند برند در دست دارند ، تکنولوژی را یک برند ( گوگل ) و نوشابه را پپسی و غیره ، چرا دولت ها هزینه های فراوانی برای مبارزه علیه مصرف نوشابه و مواد قندی می کنند اما در تعطیل کردن یک برند مضر ناتوان هستند! دلیل اینکه نمیتوانند در مقابل یک برند حرفی برای گفتن داشته باشند چیست؟

به نظر میرسد قدرت برند ها به جایی رسیده که میتوانند با لحظه ای وقفه در ارائه خدمات روال عادی زندگی خیلی از افراد را با مشکل روبرو کنند ، فکر کنید با نبود موتور جستجوی گوگل چه بر سر اینترنت خواهد آمد!

PIPA یا قانون حمایت از مالکیت معنوی و SOPA یا قانون توقف سرقت آنلاین ، قوانینی هستند که به آمریکا اجازه می‌دهد هر وب‌سایتی را که بدون رعایت کپی رایت مطلبی را منتشر کرد از دسترس خارج کند. ویکی پدیا اعلام کرد بیش از 3 میلیون و 800 هزار صفحه انگلیسی خود را در اعتراض به تصویب PIPA از دسترس کاربران خارج می کند!

در 16 نوامبر 2011 شرکت‌های تامبلر ، موزیلا از شرکت‌هایی بودند که در اقدامی اعتراض‌آمیز تحت عنوان روز سانسور آمریکا بنرهای سیاه را روی لوگوهای خود نصب کردند که رو آن نوشته بود «سانسور را متوقف کنید»

روز سیاه ویکی پدیا

جیمی ولز بنیانگذار ویکی‌پدیا و رئیس بنیاد ویکی‌مدیا در ماه دسامبر 2011 پیشنهادی را در رابطه به لزوم اعتراض به تصویب این طرح را با ویرایش‌گران ویکی‌پدیا درمیان گذاشت. بر اساس این پیشنهاد با استفاده از تجربه موفق تعطیلی ویکی‌پدیای ایتالیایی در اکتبر 2011 که به دنبال آن منجر به عدم تصویب طرحی در پارلمان آن کشور که منجر به اعمال محدودیت برای ویرایشگران در این دانشنامه بود تصمیم گرفته شد که نسخه انگلیسی دانشنامه ویکی‌پدیا در روز چهارشنبه 18 ژانویه از دسترس عموم خارج شده و به جای همه صفحات آن صفحه سیاهی که نشانه اعتراض به قانون مذکور است نمایش یابد. متن این صفحه سیاه چنین است:

«دنیایی را بدون اطلاعات آزاد تصور کنید. بیش از یک دهه است که میلیون‌ها ساعت از وقتمان را صرف ساختن بزرگ ترین دانشنامه تاریخ بشریت کرده‌ایم. در حال حاضر کنگره آمریکا قوانینی را در نظر گرفته‌است که می‌تواند صدمات مرگ بار به اطلاعات آزاد و باز اینترنت وارد نماید. برای افزایش آگاهی ، ویکی‌پدیا را تا 24 ساعت سیاه کرده‌ایم.»

برند اپل وضعیتی را به وجود آورده که پرسود ترین برند حال حاضر در صنعت تلفن همراه و کامپیوتر به حساب می آید ، قیمت بالای آن نتوانست از مشتریان آن بکاهد.

آمازون نفوذ بسیار بالایی در خرید و فروش آنلاین دارد ، علی بابا بازار کشور چین را در دست دارد ، میکروسافت در بین مصرف کننده های رایانه ای نفوذ بسیار بالایی دارد از زمانی که توسط آقای بیل گیتس ساخته شد تا به امروز کسی نتوانسته جای آن را با چیز دیگری پر کند! حتی اندروید یا لینوکس

اگر فکر می کنید بدون فیسبوک ، ویندوز ، گوگل ، ویکی پدیا ، اپل ، پپسی و بسیاری دیگر از برندهای با نفوذ میتوانید به زندگی عادی ادامه دهید سخت در اشتباه هستید.