نکات کلیدی بهینه سازی وب در موتور جستجو

اگر در بازاریابی آنلاین تازه کار هستید ، گاهی در آغاز راه درک مقوله بهینه سازی وب سایت در موتور جستجو ( سئو ) بالا بردن سئو برای شما سخت خواهد بود.

سئو قابلیتی است که یک مقاله و یا یک صفحه وب سایت را برای موتور جستجو بهینه سازی می نمایدو در اصطلاح بالا بردن سئو اتفاق می افتد.

هنگامی که مقاله و یا صفحه مورد نظر شما بر اساس قوانین سئو بهینه سازی شده باشد در سیستم های جستجو مانند یاهو ، گوگل و Bing قابلیت رتبه بندی و ایندکس شدن پیدا خواهد کرد.

سفر خود را در موتورهای جستجو آغاز کنید!

نکاتی در مورد سئوی طبیعی (organic)

بهینه سازی وب سایت در موتور جستجو به صورت طبیعی ، مراحل گرفتن رتبه یک رنکینگ توسط مقالات و یا صفحات وب سایت در بخش آزاد موتور جستجو می باشد. این روش با تحقیق در مورد کلمات کلیدی ، ایجاد لینک ، سئو onpage و دریافت ترافیک از دیگر منابع (موتورهای جستجو غیر از گوگل) انجام می شود.

اولین گام معمولا سخت ترین راه است این فرایند نیز در مورد بهینه سازی وب سایت صدق می کند. هر چند که به نظر می رسد کمی پیچیده باشد اما اگر شما دانش پایه در مورد اصول HTML و ساخت وب سایت را بدانید متوجه خواهید شد خودتان می توانید آن را به سادگی انجام دهید.

تکنیک های پایه بالا بردن سئو

توانایی ایجاد یک مقاله و یا یک صفحه وب سایت و جهش اتوماتیک به رتبه اول رنکینگ به نظر غیر ممکن می آید اما اگر یک صفحه وب به درستی بهینه سازی شده باشد، قابلیت و توانایی بدست آوردن رتبه بالا در رنکینگ توسط کلمات کلیدی با رقابت کم را خواهد داشت. برای ایجاد یک صفحه وب بهینه سازی شده در موتور جستجو به موارد اولیه زیر نیاز می باشد :

متا تگ توضیحات
کلمات کلیدی در عنوان
استفاده از تگ های H1-H2-H3 در محتوای صفحات

استفاده از این چند عامل ، فرم و قالب اصلی سئو را در وب سایت شما ایجاد می نماید و صفحه وب سایتی تشکیل می شود که آماده حضور در سیستم های جستجو مانند گوگل خواهد بود. بسیاری از افراد هنگام ساخت سایت و یا وبلاگ خود از هیچ یک از تکنیک ها و قوانین سئو و یا ابزارهای بهینه سازی وب سایت شان استفاده نمی کنند.

ایجاد سایت با یک سلسله مراتب روشن

هر صفحه وب باید با حداقل یک لینک متنی به صفحه مفید دیگر متصل شود. البته من فکر می کنم از این امکان برای رفتن از صفحه ای به صفحات دیگر با محتوای مهم و مرتبط تر باشد.

برنامه ریزی ساختار وب سایت و قابلیت دسترسی بیشتر برای موتورهای جستجو

حتما در مجموعه بندی های خود دقت کنید چون نباید با مجموعه هایی تو در تو و بیهوده موتورهای جستجو را گیج کنید، موتورهای جستجو میخواهند بدانند شما چه هدفی از ایجاد وب سایت دارید، ساختاری مرتب و با هدف میتواند هم کاربر و هم موتور جستجوگر را به هدف سریع تر برساند. اگر مطالبی پراکنده دارید و مجموعه ای که شاید گاهی در آن چیزی بنویسید و منتشر کنید بهتر است آن مجموعه را به عنوان بلاگ سایت خود مفید تر استفاده کنید.

عنوان صفحه و متا تگ ها

استفاده از عنوان منحصر به فرد و دقیق برای صفحات وب باعث می شود کاربران در نتایج جستجو با عنوانی جذاب روبرو شوند! این باعث می شود احتمال کلیک روی لینک شما بیشتر شود. توجه داشته باشید عنوان یکی از اصلی ترین سیگنال های رتبه بندی در گوگل می باشد.

نقشه سایت

اگر سایت شما محتوای زیادی دارد گاهی اوقات می تواند در پیدا کردن اطلاعات درخواستی، کاربران را دچار مشکل کند نقشه سایت ایده خوبی است نه تنها برای آسان تر پیدا کردن مطالب مورد نظر کاربران سایت شما بلکه برای موتورهای جستجو نیز کار را بسیار آسان می کند. راهی آسان تر برای موتورهای جستجو جهت پوشش سایت! به خاطر داشته باشید که شما باید یک نقشه سایت عمومی برای کاربران آماده کنید و یک فایل نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو! همچنین شما باید برای اضافه کردن نقشه سایت XML به ابزار وب مستر گوگل مراجعه و آن را اضافه کنید. نقشه سایت شما باید حاول صفحات داخلی سایت شما باشد نه لینک های خارجی

استفاده از “ALT”

هنگامی که شما یک تصویر را مشاهده می کنید با قدرت بینایی خود می توانید تشخیص دهید چه چیزی در تصویر وجود دارد و برای شما قابل درک است اما برای موتورهای جستجو مشکل است چون نمیتوانند ببینند. استفاده از “ALT” ویژگی برای توصیف تصویر به تصاویر سایت اضافه می کند که این ویژگی همان بینایی گوگل است. درمانی برای چشمان نابینای گوگل که حالا می تواند با کمک توضیحات شما در مورد اتفاق افتاده در تصویر ببیند و درک کند. این ویژگی ترافیک جستجوی تصویر در گوگل را به سمت شما فراهم می کند.

صفحه 404 ( یافت نشد )

گاهی اوقات کاربران از طریق اشتباهات عجیب و غریب و یا املای غلط آدرس URL سایت شما با “صفحه یافت نشد” روبرو میشوند ، این صفحه میتواند عالی باشد و کاربران را به جای فراری دادن در سایت نگاه دارد، مثلا انتقال به صفحه نخست و حرکت خود را با یک تجربه عالی ادامه دهند. متاسفانه بدون داشتن صفحه 404 ممکن است کاربر را نه تنها از دست داده بلکه نرخ فرار را نیز افزایش داده باشید.

گوگل به url های کوتاه و عالی علاقه مند است، سعی کنید مسیر های پیچیده را حذف کنید و یک لینک گوگل پسند بسازید لینک عالی جایگاه عالی به همراه دارد.