make seo case small businessesزمانی که می خواهید یک کسب و کار کوچک را متقاعد کنید که کسب و کارش به بهینه سازی نیاز دارد، قطعاً اعتقاد، اعتماد و تجارب قبلی او بر میزان تأثیر گذاری سئو در تصمیم گیری اش بسیار مؤثر خواهد بود. متقاعد کردن و غلبه بر شک و تردید آن ها به هیچ وجه ساده نیست ولی راه و روش هایی برای این کار وجود دارد که راه را برای پیدا کردن و جذب مشتریان بالقوه برای شما هموار تر می سازد. در این مقاله یک فرآیند 5 مرحله ای برای متقاعد سازی کسب و کار های کوچک و نشان دادن اهمیت سئو و بهینه سازی به آنها، معرفی می شود.

مرحله اول: نمایش عبارات جست و جویی که مقصود آن کاملاً مشخص است

اولین کاری که باید بکنید آن است که چند مورد از عبارات جست و جو که هدف از نوشتن آن ها برای کاربر کاملاً مشخص است را مطرح کنید. عبارات جست و جویی که نشان دهد فرد جست و جو کننده یک خریدار، بازدید کننده و ... بالقوه است. این عبارت باید به صورتی باشد که مشتری شما به سرعت متوجه شود که درصد بالایی از کسانی که این عبارت مشخص را جست و جو کرده اند، به دنبال راهی برای تعامل با کسب و کارهای مرتبط (کسب و کار مشتری شما) بوده اند.

یعنی به طور مثال، اگر شما یک دندان پزشک باشید، به هیچ وجه با خود فکر نمی کنید که: «چون افراد زیادی در مورد نکات بهداشت دهان و دندان جست و جو کرده اند، مشتری های بسیاری دارم و می توانم از وجود این نیاز در جامعه به نفع خودم استفاده کنم و حسابی کار و کاسبی ام را رونق بدهم.» در واقع به احتمال زیاد شما با خودتان اینطور فکر می کنید: «فکر نمی کنم واقعاً سرمایه گذاری در جذب افرادی که به دنبال رعایت بهداشت دندان و دهان خود هستند، برایم چندان سودآور باشد و کمکی به افزایش شهرت من بکند»

اشکالی که در مورد بالا وجود داشت، استفاده از عبارت جست و جوی غیر جذاب برای مشتری مورد نظر بود. برای جلب توجه و متقاعد کردن فرد مقابل، شما باید نمونه های بهتر و جذاب تری را مطرح کنید. مثلاً اگر یک دندان پزشک اهل تهران بداند که افراد بسیاری در اینترنت عبارت «دندان پزشک در تهران» را جست و جو کرده اند، بسیار راحت متقاعد می شود و حتماً با خود فکر می کند که برای جذب این مشتری های بالقوه، هر چه زودتر باید دست به کار شود.

حتی در صورت لزوم می توانید باز هم بیش تر پیش بروید و وارد جزئیات شوید. مثلاً بگویید: «این تعداد افراد در فلان منطقه شهر یا محل زندگی و کار شما به دنبال همان خدمات دندان پزشی خاص هستند که شما آن خدمات را ارائه می کنید.» اشاره به چنین مواردی بسیار تأثیر گذار است چرا که هدف از طرح این آمار و ارقام و اهمیت بهینه سازی برای جذب این مشتری ها را به وضوح بیان می کند.

مرحله 2: تأکید بر روی حجم جست و جو های انجام شده و رقابت بر سر جذب مشتری

دومین نکته ای که شما احتمالاً باید به کمک نمایش اسلاید و یک ارائه جذاب باید برای مخاطب خود آشکار کنید، نشان دادن حجم مشتری ها و البته رقابت برای به دست آوردن آن ها به صورت ساده و قابل درک است. مثلاً می توانید بگویید که افراد بسیاری عباراتی مانند «دندان پزشک در تهران» یا «دندان پزشک در کرج» را جست و جو می کنند. یا شاید عبارت «دندان پزشک تهران با پذیرش بیمه» و ... که نشان دهنده نوع به خصوصی از اطلاعات و خدمات باشند هم به این مقصود کمک کند.

علاوه بر این ها، شما باید حجم جست و جو هایی که انجام می شود را هم مطرح کنید. حجم جست و جو با جست و جوی کلمات کلیدی که مربوط به سئو می شود، متفاوت است. جست و جوی کلمات کلیدی معیاری است که خود به موارد مختلفی بستگی دارد. چیزی که شما باید به آن تکیه کنید، حجم جست و جو های انجام شده است، یعنی باید نشان دهید که به طور مثال چند نفر در هر ماه به دنبال خدمات درمانی و یک دندان پزشک خوب می گردند. اشاره و مطرح کردن این اعداد و ارقام تنها زمانی مفهوم پیدا می کنند که پس از آن به بررسی میزان موفقیت کسب و کار و جایگاه آن در میان دیگر رقیبان موجود در آن زمینه بپردازید. باید این سؤال را برای مشتری خود مطرح کنید که «آیا شما در میان رقبا، 3 جایگاه اول در جذب مشتری را دارید یا آنکه رقبای شما عملکرد بهتری در جذب مشتری دارند؟»

گاهی اوقات وضعیت چنان است که فرد مقابل و صاحب کسب و کاری کوچک، به سؤال های مطرح شده جواب مثبت می دهد و به درستی یا به اشتباه تصور می کند که جایگاه خوبی در میان رقبای خود دارد. در این موقعیت می توان از روشی دیگر استفاده کرد. برخی ممکن است با دانستن مشتری های بالقوه ای که از دست می دهند، به اندازه کافی انگیزه پیدا نکنند، ولی شاید با دانستن تعداد مشتری هایی که به رقبای خود از دست می دهند، حساس باشند. در این حالت باید این نکته را برای آن ها روشن کنید که: «مردم به جای مراجعه به شما، به رقبای شما مراجعه می کنند، آن هم فقط به این دلیل که شما در مسیر های درستی سرمایه گذاری نکرده اید و نتوانسته اید مشتری های بالقوه را به خود جذب کنید.»

مرحله 3: با بهینه سازی از طریق ادوردز شروع کنید یک مقایسه اجمالی در اختیار آن ها قرار دهید

گاهی اوقات شما واقعاً باید تأثیر گذاری سئو و بهینه سازی که از آن حرف می زنید را به طرف مقابل خود اثبات کنید. شروع کار با ادوردز روش بسیار خوبی است، به خصوص آن که می توانید هزینه ای که بابت هر کلیک پرداخت می شود را نمایش داده و با سئو که هزینه ای در بر ندارد، مقایسه کنید. فرض کنید به طور مثال یک کمپین تبلیغاتی ادوردز 90 روزه برای مشتری خود راه اندازی می کنید. البته لازم نیست که این کمپین برای تمام 90 روز به اجرا در آید. شاید اجرای آن به مدت یک هفته یا حتی چند روز هم کافی باشد. به هر حال هر زمانی که اطلاعات و داده های کافی در اختیار داشته باشید، دیگر نیازی به کمپین نخواهید داشت.

مثلاً پس از به دست آوردن اطلاعات می توانید بگویید: «که می دانیم استفاده از کمپین تبلیغاتی 90 روزه گوگل، می توان جایگاهی متوسط برای کسب و کار به دست آورده و ترافیک وب سایت را افزایش داد که البته در حدود 3000 دلار هم هزینه دارد. پیش بینی می شود در طول یک ماه 450 کلیک صورت گرفته و 10 مشتری سر نخ هم حاصل آن 450 کلیک باشد. یعنی از هر 40 تا 50 بازدید، یک مشتری سر نخ ایجاد شود. به علاوه می دانیم که در نهایت نیمی از این 10 نفر به مشتری نهایی تبدیل شوند. اگر فرض کنیم هر مشتری به طور متوسط 500 دلار بپردازد، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) 200 درصد خواهد بود.»

حال وقت آن است که کمپین ادوردز را با کمپین سئو مقایسه کنید: «ولی از مقایسه کمپین تبلیغاتی گوگل با کمپین 90 روزه سئو چه نتیجه ای می توان گرفت؟ کمپین 90 روزه سئو 6000 دلار هزینه دارد. این مقدار دو برابر هزینه کمپین تبلیغاتی گوگل است. انتظار می رود که بازدید از طریق جست و جو پس از دوره 90 روزه (نه در طول 90 روز و نه پیش از آن) افزایش یابد. پیش از شروع کمپین وضعیت تغییری نکرده، در طول دوره وضعیت در حال تغییر است و پس از اتمام دوره، جایگاه کسب و کار و میزان حجم جست و جو، بهبود قابل توجهی پیدا می کند. پس از اتمام دوره و رسیدن به بیشترین کارایی، انتظار می رود 900 بازدید کننده جدید به وب سایت اضافه شوند. انتظار می رود 25 مشتری سر نخ از این 900 بازدید به دست آید و 12 مورد از آن ها به مشتری نهایی تبدیل گردند. در این حالت نرخ بازگشت سرمایه 250 درصد خواهد بود. در نتیجه کاملاً واضح است که مقایسه نرخ بازگشت سرمایه میان این دو، برتری کامل کمپین سئو را نشان می دهد.» نکته بسیار مهم دیگری که باید برای مخاطب خود روشن کنید آن است که آنها با یک بار سرمایه گذاری برای سئو می توانند برای همیشه از مزایای آن استفاده کنند. یعنی هر بار برای بالا بردن ترافیک و افزایش بازدید لازم نیست پول دهند چرا که اصولاً کلیک هایی که از طریق بهینه سازی دریافت می کنند هیچ هزینه ای در بر ندارد.

مرحله 4: به طور شفاف و مشخص فرآیند کار خود و نمونه هایی از نتایجی که مشتریان پیشین شما دریافت کرده اند را ارائه دهید

شما باید کاملاً واضح و روشن فرآیند و کاری که می خواهید انجام دهید را توضیح دهید و مثال های مشابه و مرتبط در همین زمینه را برای او مطرح کنید. البته این مثال ها نباید نمونه های شرکت ها یا رقبا باشند. مثلاً می توانید بگویید: «با یک نان فروشی صحبت کرده اید و کارهایی مشابه را برای او هم انجام داده اید. این مغازه نان فروشی در جست و جوی گوگل اصلاً وجود نداشت و از این طریق هیچ اقدام مفیدی برای جذب مخاطب انجام نداده بود. برای همین به او بهینه سازی محلی را پیشنهاد دادم.» سپس برای او سئو محلی را توضیح دهید. فرآیند و کارهایی که انجام داده اید را هم توضیح دهید. بگویید: «برای او لینک ها خریداری کرده اید» و سپس نمونه ای از لینک ها را هم به او نشان دهید. همچنین این که با کمک جست و جوی کلمات کلیدی و هدف گیری برخی از آن ها نهایتاً توانسته اید بازدید وب سایت مشتری خود را به میزان چشم گیری افزایش دهید. علاوه بر آن ها، به تغییرات صفحات وب سایت و ... هم که به این امر کمک بسیاری کرده است، اشاره کنید. از تمام این مواردی که صحبت می کنید حتماً نمونه هایی هم نشان دهید.

بعد سراغ آمار و اطلاعات و نتیجه کار خود بروید و بگویید: «مثلاً گوگل آنالیتک افزایش 500 درصدی ترافیک به وب سایتش را نشان داده است.» البته لازم نیست اعداد ارقام حقیقی ترافیک وب سایت او را برای نشان دادن میزان رشد ترافیک نشان دهید. می توانید با نام گذاری دو محور نمودار و پاک کردن مقیاس، فقط روند کلی رشد را در طول این مدت به او نمایش دهید. همچنین روی این مسئله تأکید کنید که مشتری قبلی شما در حال حاضر و پس از انجام این تغییرات، نیمی از مشتریانش را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق جست و جوی گوگل به دست می آورد. باز هم نباید فراموش کنید که در این میان باید نمونه هایی از چیز هایی که در موردش صحبت می کنید، مثل تغییر صفحات وب و فروش بالاتر و ... را به او نشان دهید.

شاید این سؤال برایتان پیش آید که اصلاً لزوم این همه ارائه و نمایش فرآیند انجام کار چیست؟ در پاسخ باید گفت که نمایش و توضیح کامل، واضح و ساده از کاری که می خواهید برای مشتری خود انجام دهید، به رفع ابهام، عدم اطمینان و تردید او کمک می کند و باعث می شود کار شما برای طرف مقابل رازآلود و عجیب و غریب نباشد. بدون این توضیحات شاید فرد مقابل فکر کند که شما اصلاً از پس این کار بر نمی آیید یا شاید فکر کند که چنین چیزی اصلاً ممکن نیست مگر آن که واقعاً به خیابان بروید و برای او مشتری جمع کنید.

البته همه کسب و کار های کوچک تا این حد به همه چیز مشکوک نیستند و شاید لازم نباشد تمام این فرآیند و مراحل را برای قانع کردن فرد مقابل طی کنید ولی در صورت نیاز باید بتوانید از پس آن بر آیید. این عدم اطمینان عمدتاً ناشی از عدم فهم فرآیند یا عدم برقراری صحیح ارتباط متخصص سئو با متخصص بازاریابی، مشتری، گروه کاری، مدیر یا رئیس شرکت و ... است.

مرحله 5: به شکایات و مشکلات مشتری تان دارد گوش دهید

شما باید به مشکلات و نگرانی های مشتری خود اهمیت داده و به آن ها به دقت گوش دهید. ممکن است او بگوید که به علت بروز یک سری مشکلات در گذشته، تمایلی به سرمایه گذاری مجدد در روشی که شما می گویید ندارد. شاید علت استفاده از روش های تبلیغاتی ساده مانند شبکه های اجتماعی به جای جست و جوی گوگل را بتوان در میان حرف های فرد مقابل پیدا کرد. زمانی که مشتری شما از سرویس های تبلیغاتی دیگری استفاده می کند و عقیده دارد که آن سرویس های تبلیغاتی به خوبی جواب داده اند، چه دلیلی دارد که پول خود را برای سرمایه گذاری در روشی که شما پیشنهاد می دهید، خطر کند؟

اگر داده ها و اطلاعات کافی در دست داشته باشید، می توانید با کمی ابراز هم دردی به سوالات، ابهامات و نگرانی های او پاسخ داده و نهایتاً او را قانع کنید. البته توجه داشته باشید که برخی موارد هم هستند که به طور کلی مناسب شما نیستند. شما باید بتوانید آن ها را تشخیص دهید و خودتان را درگیر آن ها نکنید. برخی از متخصصین سئو که به صورت شخصی کار می کنند تلاش های زیادی برای قانع کردن مشتری های خود انجام می دهند و در نهایت مشتری قبول می کند که در روشی که به او پیشنهاد شده سرمایه گذاری کند. ولی زمانی که زمان عمل می رسد، مرتباً بی میلی و عدم تمایل به انجام آن را مطرح می کنند و همکاری لازم را ندارند. علت اصلی این مشکل، عدم اعتماد و اعتقاد کامل به تأثیر سئو و کار شماست. بنابر این در مواجهه با این گونه موارد، بهتر است تلاش بیش از حد نکنید چرا که فقط یک کار دشوار و سخت را انتخاب کرده اید و نتیجه کار هم دلخواه شما نخواهد بود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)
sd-logos-part1
sd-logos-part2

منتخب از مشتریان با ارزش ما

مشتریان ما سرمایه ما
themeforest-logo
codecanyon--logo
graphicriver-logo
audiojungle-logo
photodune-logo
activeden--logo