اولین و مهم‌ترین مکان برای استفاده از کلید واژه ، عنوان صفحه یا همان Page Title است. وقتی کلید واژه‌ای را در گوگل جستجو می‌کنیم ، در نتایج جستجو در واقع همان عنوان‌ صفحات را می‌بینیم که دارنده سایت آنها را انتخاب کرده است. عنوان صفحه همان عبارتی است که وقتی مرورگر را باز می‌کنیم و وارد صفحه وب خاصی می‌شویم ، در نوار افقی بالای صفحه مشاهده می‌کنیم.

اگر از CMS یا سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنید ، معمولا انتخاب عنوان صفحه کار آسانی است و می‌توان در پنل مدیریت آنرا تایپ کرد. البته در سیستم‌های مدیریت محتوای مختلف ، پیش‌فرض‌هایی تعریف شده است. مثلا بسیاری از آنها ، به‌صورت پیش‌فرض عنوان مقاله را در عنوان صفحه یک مقاله قرار می‌دهند ، یا در صفحات محصولات نام محصول در عنوان صفحه نوشته می‌شود.

انتخاب عنوان صفحه مناسب در سئو اهمیت فراوانی دارد. بسیاری از سایت‌های ایرانی از بدترین عناوین ممکن برای گوگل استفاده می‌کنند. مثلا در عنوان صفحه می‌نویسند: صفحه شروع ، به سایت … خوش آمده‌اید یا …

وقتی گوگل با چنین مواردی برخورد می‌کند ، نتیجه‌گیری می‌کند که کلیدواژه‌های به‌کار رفته در عنوان صفحه برای ما اهمیت فراوانی دارد. مثلا اگر در عنوان صفحه کلیدواژه «خوش آمدید» استفاده شده است ، گوگل موضوع سایت را به این کلیدواژه مرتبط می‌داند. یعنی مثلا سایت شما در کلیدواژه «خوش‌ آمدید» جزو اولین نتایج گوگل قرا می‌گیرد ، درحالی‌که این موضوع هیچ ارزشی برای سایت شما ایجاد نمی‌کند.

عنوان صفحه وب جهت سئو را چگونه انتخاب کنیم؟

در عنوان صفحه بهتر است کلید واژه‌های اصلی سایت را قرار دهیم. مثلا عنوان صفحه اصلی سایت سورن مدیا اینگونه است: « طراحی سایت » در واقع عنوان صفحه اصلی سایت شامل دو کلیدواژه مهم است.

نکته مهم دیگر آن است که تکرار کلیدواژه در عنوان صفحه بر اهمیت آن نمی‌افراید. یعنی اگر کلید واژه‌ای را چند بار تکرار کنیم معمولا باعث نمی‌شود در نتایج جستجو در مکان بهتری قرار گیریم. گوگل این موارد را تقلب محسوب می‌کند . البته موضوع به این سادگی هم نیست. سیستم گوگل طوری است که با استفاده از آلگوریتم هوشمندش ، سایت شما را از لحاظ محتوا با سایت‌های مشابه مقایسه می‌کند و نسبت به شرایط واقعی که در سایت‌ها وجود دارد تصمیم‌گیری می‌کند! مثلا اگر تمامی سایت‌های ورزشی در عنوان صفحه دو بار کلمه فوتبال را استفاده کنند ، از دید گوگل اینکار دیگر غیرمجاز نیست.

همچنین هرچه عنوان صفحه کوتاه‌تر باشید ، قدرت کلیدواژه‌های استفاده شده افزایش می‌یابد. مثلا اگر عنوان یک صفحه وب اینگونه باشد: « اخبار ورزشی | فوتبال | بسکتبال | شنا » و عنوان صفحه‌ای دیگر اینگونه باشد: « فوتبال »، با فرض اینکه تمامی شرایط دیگر دو سایت یکسان باشد ، سایت دوم در کلیدواژه فوتبال رتبه بهتری خواهد داشت ، زیرا از دید گوگل به‌ صورت تخصصی درباره فوتبال است.

همچنین توجه کنید که در صحبت‌هایمان به عنوان صفحه اشاره می‌کنیم و نه عنوان سایت. دلیل آن است که بهینه‌سازی برای هر صفحه وب معنی دارد و نه کل سایت. بنابرین می‌توانیم یکی از صفحات سایت را برای کلیدواژه خاصی بهینه کنیم درحالی‌که صفحه‌ای دیگر برای کلیدواژه‌ای دیگر بهینه شده است.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...