چگونه یک وب­سایت جدید را در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر گوگل رتبه بندی یا سئو کنیم؟

بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر ترکیبی از تکنیک­ها و استرتژی­هایی است که به منظور افزایش تعداد بازدیدکنندگان یک وب­سایت به­ وسیله بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر، به­ کار بسته می­شوند. یک نکته اساسی در سئو که همیشه باید مد نظر گرفته شود آن است که تغییرات ایجاد شده در وب سایت به­ منظور بهینه سازی آن باید به گونه­ ای باشد که دستیابی به مطالب موجود در وب سایت هم برای کاربران و هم برای ربات­ های موتورهای جستجوگر تسهیل گردد.

سئو به موتورهای جستجوگر کمک می­کند که دریابند مطالب موجود در یک صفحه دقیقا درباره چه موضوعی هستند و این مطالب برای کدام دسته از کاربران می­توانند مفید باشند. با افزایش شدت رقابت­ها در بازار اینترنت، یکی از ملزومات موفقیت در این بازار کسب رتبه خوب در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر است و کسب رتبه خوب در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر وابسته به استفاده از یک استرتژی سئو قوی، موثر و مفید است. با این وجود هنوز افراد زیادی وجود دارند که نمی­دانند چگونه می­توانند یک وب­سایت جدید را در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر رتبه بندی کنند.

در این مقاله ما قصد داریم تا مروری بر دو شیوه اصلی سئو یعنی سئوی درون صفحه و سئوی برون صفحه انجام دهید.

سئوی درون صفحه

سئوی درون صفحه شامل مجموعه روش­هایی است که برای بهینه سازی هریک از صفحات یک وب­سایت به­ منظور بهبود رتبه آن صفحات در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر و جذب ترافیک ارگانیک بیشتر به آن صفحات، به کار بسته می­شود. در ادامه این بخش چندیدن نمونه از نکات مربوط به سئوی درون صفحه را مورد بررسی قرار خواهیم داد :

1- قرار دادن کلید واژه­ های اصلی یک صفحه در ابتدای تگ عنوان

انتخاب درست و معقول کلیدواژه­ ها می­تواند موجب شود که وب سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب کند و ترافیک زیادی را به وب­سایت شما هدایت کند. از طرف دیگر انتخاب کلیدواژه­ های نادرست می­تواند موجب شود که شما از اهدافتان به شدت فاصله بگیرید و شکست وب­سایت شما را حتمی کند.

عنوان یک مقاله بیان گر محتوای آن است، حال آنکه هرچقدر یک عنوان از کلیدواژه­ ها غنی­تر باشد از نظر موتورهای جستجوگر گوگل با ارزش­تر است و هرچقدر این کلیدواژه­ ها به ابتدای عنوان نزدیکتر باشند (در میان کلمات ابتدایی عنوان باشند)، ارزش گذاری­ های انجام شده از جانب گوگل بیشتر می­شود و احتمال آنکه آن مطلب در نتایج جستجو رتبه بهتری کسب کند، بیشتر است. اگر می­خواهید این مساله را به صورت عملی مشاهده کنید کافیست یکی از کلیدواژه هایی که رقابت شدیدی در میان وب­سایت­ ها ایجاد کرده است را در گوگل جستجو کنید و نتایج را بررسی کنید.

با بررسی نتایج جستجوی گوگل برای که کلیدواژه­ هایی که در آنها رقابت شدیدی وجود دارد خواهید دید که در رتبه بندی، وب­سایت­ هایی که کلیدواژه­ ها را در ابتدای تگ عنوان خود جای داده­ اند رتبه خوبی کسب کرده­ اند و در صفحه اول قرار گرفته­ اند. قرار دادن کلید واژه­ ها در تگ عنوان موجب می­ شود گوگل فرض کند که ارتباط مطلب شما را با آنچه کاربر جستجو کرده است بسیار بیشتر از مطالبی است که در تگ عنوان آنها کلید­واژه­ ها استفاده نشده اند. با این حال اجباری در این امر وجود ندارد و این تنها یک پیشنهاد است.

2- قرار دادن کلیدواژه­ های اصلی در میان 100 کلمه اول صفحات

ایدال­ ترین استراتژی برای قرار دادن کلیدواژه­ ها در متن یک مقاله، قرار دادن آنها در میان 100 کلمه اول مقاله است. البته بسیاری افراد هستند که در نوشته­ هایشان به صورت طبیعی و خودکار این اتفاق می­افتد و کلیدواژه ها در ابتدای نوشته آنها قرار می­گیرند، اما برخی از نویسندگان عادت به نوشتن یک مقدمه طولانی در ابتدای مقاله، پیش از ذکر کلیدواژه­ ها دارند. به شما پیشنهاد می­کنم که هرگز این کار را نکنید، زیرا گوگل در برخورد با چنین مقالاتی فرض می­کند که میان این مقاله با کلیدواژه ها و عبارات مورد جستجوی کاربران ارتباط کافی وجود ندارد.

بازاریابی محتوا با استفاده از کلیدواژه­ ها باید حتما در ابتدا متن انجام گیرد، قرار دادن کلید واژه­ ها در ابتدای مقاله تضمین می­کند که گوگل به سادگی خواهد توانست موضوع مقاله شما و ارتباط آن با عبارت مورد جستجوی کاربران را درک کند و مقاله شما گوگل را دچار تردید نمی­کند.

3- لینک­دهی به دیگر وب­سایت­ ها

لینک­دهی خارجی می­تواند موجب جلب توجه کاربران و گوگل به وب­سایت شما شود. بسیاری افراد اشتباها تصور می­کنند که نباید به مقالات موجود در وب­سایت های دیگر لینک بدهند.

زمانی که شما در یکی از مقالاتتان به یک منبع خارجی مثل یک مقاله موجود در یک وب­سایت دیگر لینک می­دهید، این کار شما موجب می­شود که شما هم به کاربران و هم به گوگل نشان دهید که مقاله شما معتبر و آموزنده است که هر دوی این عوامل در رتبه بندی بسیار موثر هستند. پس اگر تا کنون از این روش استفاده نکرده­ اید از امروز دست به کار شوید و در مقالاتتان به منابع خارجی لینک بدهید. فقط دقت کنید که مقاله­ ای که به آن لینک می­دهید باید کاملا مرتبط با مقاله شما باشد و در یک وب­سایت معتبر منتشر شده باشد.

4- نوشتن توضیحات متای جذاب که کاربران را مجاب کند برروی مطلب شما کلیک کنند

توضیحات متا یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین المان­ها (در کنار تک عنوان و URL) در مجاب کردن کاربران برای کلیک کردن بر­روی لینک مربوط به وب سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر، هستند.

اگر شما قصد دارید که ترافیک مقالات خود و بالطبع ترافیک وب­سایتتان را افزایش دهید، دقت کنید که توضیحات متای جذاب و پرمحتوایی برای مطالب خود قرار دهید. توضیحات متا باید قادر باشند که حس کنجکاوی کاربر را تنها با 150 کلمه برانگیزند.

به خاطر داشته باشید که توضیحات متا است که سرنوشت یک مطلب را تعیین می­کند زیرا کاربران هنگامی که نتایج جستجوی خود را در صفحه نتایج می­بینند تنها با خواندن همین توضیحات متا است که تصمیم می­گیرند بر روی لینک وب سایت شما کلیک کنند یا خیر. پس من به شما توصیه می­کنم که تمرکز بیشتری بر روی توضیحات متا معطوف کنید زیرا نتایج آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

5- قرار دادن کلیدواژه­ های هدف در URL

از آنجایی که کلید واژه­ ها یک عنصر اساسی و بسیار با اهمیت برای سئوی درون صفحه هستند، نیاز است که شما توجه ویژه­ ای به آنها بکنید.

دلیلی برای منع استفاده از کلیدواژه ها در URLها وجود ندارد و حتی استفاده از آنها در URLها مزایایی نیز دارد. زمانی که شما کلیدواژه­ های هدف خود را در URL می­گنجانید مدرک و سند جدیدی برای جلب اطمینان گوگل مبنی بر مرتبط­ تر بودن مطلب شما با عبارات جستجوی مشخص ایجاد می­کنید.

6- داشتن استراتژی صحیحی برای افزودن کلیدواژه­ ها به پست­ها

داشتن یک استراتژی مناسب برای قرار دادن کلید واژه­ ها در یک پست، برای موفقیت یک مطلب و جذب ترافیک به یک وب­سایت ضروری هستند. از آنجایی که موتورهای جستجوگر دائما به­ روز رسانی می­شوند و تغییراتی در روش­های جستجوی آنها به­ وجود می­ آید، استفاده از کلیدواژه­ ها به صورت تصادفی و یا راندوم در یک متن نمی­تواند پاسخگوی نیاز یک وب­سایت در رتبه بندی باشد.

اگر یکی از پست­ های وب­سایت­ های موفق را بررسی کنید خواهید دید که استفاده از کلیدواژه­ ها در پست­های این وب­سایت­ ها از استراتژی خاصی پیروی می­کند. استفاده صحیح کلیدواژه­ ها و داشتن یک استراتژی درست برای استفاده از کلیدواژه­ ها در متن­ها اصلی­ترین نیاز برای موفقیت یک وب­سایت در رتبه بندی است.

به خاطر داشته باشید که نباید به هیچ وجه کلیدواژه­ ها را در جایی که نیاز نیست در مطلب بگنجانید، بلکه تنها زمانی که استفاده از کلیدواژه­ ها باعث نمی­شود که مطلب معنای خود را از دست بدهد و جایی که واقعا کلیدواژه­ ها مورد نیاز هستند آنها را استفاده کنید.

7-    ایجاد محتوای طولانی

مطالعات نشان داده­اند که محتواهای طولانی­تر به بهبود رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل کمک می­کنند. بهتر است مقالات منتشر شده در یک وب­سایت بیش از 2000 کلمه را شامل شوند، مینیمم تعداد کلمات برای یک مقاله 1000 کلمه می­باشد. مقالات طولانی­تر موجب می­شوند که کاربران زمان بیشتری را برای خواندن آن مقاله نیاز داشته باشند و لذا مدت طولانی­تری در وب­سایت شما می­مانند و همچنین در برخی مواقع ممکن است که کاربران بخشی از مقاله را خوانده و برای مطالعه باقی آن مجددا به وب­سایت شما مراجعه کنند که این امر می­تواند بهبود چشم­گیری هم در ترافیک وب­سایت شما و هم در رتبه وب­سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر ایجاد کند.

محتواهای طولانی­تر نه تنها موجب می­شوند که شما بتوانید کلیدواژه­ های بیشتری را استفاده کنید، بلکه این مطالب از لحاظ اطلاعات و دانش نیز غنی­تر هستند که موجب می­شود اصالت و اعتماد پذیری یک پست افزایش یابد. از این رو گوگل مقالات طولانی­تر را نسبت به مقالات کوتاه­تر و فشرده­تر ترجیح می­دهد و آنها را قابل اعتماد­تر و مرتبط­تر در نظر می­گیرد.

از آنجایی که امروزه جستجوی عبارات کلیدی طولانی­تر، رواج یافته و الگوهای جستجو به این سمت سوق پیدا کرده­اند، مقالات طولانی­تر احتمال شامل شدن مطلب مورد نظر کاربر را افزایش می­دهند و لذا شانس وب­سایت شما را برای قرار گرفتن در رتبه خوبی در میان نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر افزایش می­دهند.

زمانی که شما قصد دارید مقاله­ای بنویسید که بتواند توجه بسیاری افراد را به خود جلب کند، باید پیش از نوشتن آن تحقیقات بسیاری انجام دهید، و باید پیش از نوشتن مقاله اطمینان حاصل کنید که از تمامی جنبه­های آن موضوع آگاهی کافی دارید و تمامی اطلاعات مرتبط لازم را جمع آوری کرده­اید. اگر شما تحقیقات خوب و کاملی انجام دهید با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه خواهید شد که جمع آوری تمامی این اطلاعات در یک مقاله منجر به ایجاد یک مقاله طولانی و جامع خواهد شد.

دقت کنید که همیشه مقاله خود را از لحاظ گرامری دقیق و صحیح بنویسید، مقالاتی که در آنها اشتباهات گرامری و یا املایی وجود داشته باشد در کاربر این حس را ایجاد می­کنند که این مقاله صلاحیت کافی نداشته و شخصی که آن را نوشته دقت و مطالعه کافی را چاشنی آن نکرده است.

یک مقاله خوب باید علاوه بر جامع بودن از لحاظ گرامری نیز کاملا صحیح و بی­اشکال باشد.

8-    از مزایای لینک­دهی داخلی بهره­مند شوید

لینک­دهی داخلی در یک وب­سایت امری بسیار حیاتی و ضروری است زیرا با استفاده از لینک­دهی داخلی شما می توانید نرخ دفع کاربران یا bounce rate را کاهش دهید و بهینه سازی شما برای یک صفحه موجب افزایش ترافیک سایر صفحات نیز گردد، زیرا تمامی صفحات به همدیگر متصل و مرتبط بوده و هریک به دیگری لینک می­دهد. با این انجام این عمل کاربران زمان بیشتری را در وب­سایت شما می­گذرانند و به صفحات مختلف وب­سایت شما مراجعه می­کنند که موجب می­شود ترافیک وب­سایت شما افزایش پیدا کند. علاوه بر این لینک­دهی داخلی موجب می­شود که گردش در وب­سایت شما برای کاربران آسان­تر شود و به­راحتی بتوانند مطالبی را که می­خواهند، بیابند.

همان طور که گفته شد لینک­دهی داخلی نرخ دفع کاربران را نیز کاهش می­دهد، نرخ دفع کاربران عاملی است که وابسته به تعداد صفحاتی از وب­سایت شما است که یک کاربر پس از ورود به وب­سایت شما به آنها مراجعه می­کند. برای محاسبه نرخ دفع کاربران در یک وب­سایت نسبت تعداد کاربرانی که تنها به یک صفحه از وب­سایت مراجعه کرده­اند به تعداد کل کاربران بررسی می­گردد. اگر لینک­دهی داخلی وب­سایت شما درست و ساده باشد به­صورت طبیعی و خود به خود نرخ دفع کاربران را کاهش می­دهد زیرا کاربران می­توانند به سادگی مسیر خود را درون وب­سایت شما بیابند و برای مثال اگر درحال خواندن یک مقاله هستند بتوانند به سادگی مقالات مرتبط با آن را یافته و آنها را نیز مطالعه کنند.

علاوه بر این گوگل ربات­هایی ایجاد کرده است که با تقلید از رفتار انسان­ها طراحی شده­اند. این ربات­ها در وب­سایت شما می­گردند و آن را ارزیابی می­کنند. یک شبکه لینک­دهی داخلی که هوشمندانه طراحی شده باشد به ربات­های خزنده (کرالرها) کمک می­کند که به­راحتی به تمامی گوشه و کنارهای وب­سایت شما سر بزنند و حتی محل­هایی که کاربران کمتر به آنها مراجعه می­کنند را نیز بررسی نمایند، این امر نهایتا موجب بهبود رتبه بندی وب­سایت شما می­گردد.

برای مثال Wikipedia که یک وب­سایت بسیار موفق است، یک شبکه لینک­دهی داخلی بسیار هوشمند و غنی شده با کلیدواژه­ ها دارد. هرگاه که شما به یکی از صفحات این وب­سایت مراجعه کنید مشاهده خواهید کرد که لینک­های بسیاری در هر یک از صفحات وجود دارد که شما را به صفحات مرتبط هدایت می­کند.

به­خاطر داشته باشید که نباید در لینک­دهی داخلی افراط کنید، من به شما یک راه کار ساده و امن را پیشنهاد می­کنم، هر بار که مقاله جدیدی را در وب­سایت خود قرار می­دهید در متن آن به 4-2 مقاله قدیمی مرتبط لینک بدهید.

 

9-    بهینه سازی تصاویر

اطمینان حاصل کنید که تمامی تصاویری که در وب­سایت خود قرار داده­اید دارای file name مناسبی هستند که شامل کلیدواژه­ های اصلی شما می­باشد. علاوه بر این کلید واژه­های هدف شما باید در متن Alt تصاویر نیز وجود داشته باشند. این کار به بهینه سازی مطلب شما کمک می­کند و همچنین به موتورهای جستجوگر کمک می­کند که دقیقا متوجه شوند که مطلب شما درباره چیست و با عبارت مد نظر کاربران چقدر مرتبط است. تصاویر موجود در یک وب­سایت یکی از مهمترین المان­ها در جذب کاربران و بازدیدکنندگان هستند، زیرا تصاویر علاوه بر جذاب­تر کردن ظاهر یک مطلب، مطالب را از لحاظ آموزشی پربارتر می­کنند و یادگیری آن را برای کاربران آسان­تر می­سازند. بهینه سازی تصاویر علاوه­بر آنکه موجب بهبود رتبه بندی وب­سایت شما می­گردد، موجب می­شود که هر یک از تصاویر موجود در وب­سایت شما نیز بتوانند درجستجوهای انجام شده در Google Image رتبه خوبی کسب کنند.

10-  استفاده از عبارات کلیدی طولانی و هدفمند که رقابت در آنها کمتر است

عبارات کلیدی طولانی عباراتی هستند که تخصصی­تر بوده و تعداد کلمات بیشتری را نسبت به کلیدواژه­ های اصلی متداول شامل می­شوند.

عبارات کلیدی طولانی به دلیل آنکه تخصصی­تر هستند تعداد مخاطبان کمتری دارند و لذا ترافیک کمتری را به وب­سایت شما جذب می­کنند اما ترافیک جذب شده توسط آنها با ارزش­تر است زیرا افرادی که عبارات طولانی­تری را جستجو می­کنند دقیقا می­دانند که به دنبال چه چیزی هستند و لذا نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری در میان این دسته از کاربران بالاتر است.

عبارات کلیدی طولانی­تر کاربران هدف مشخصی دارند و هدف گذاری­های مشخص­تری دارند و در عین­حال رقابت بر سر آنها کمتر است. اگر شما به تازگی وب­سایتی ایجاد کرده­اید و به فکر تعیین استراتژی­های سئوی آن هستید من به شما پیشنهاد می­کنم که بر روی عبارات کلیدی طولانی­تر تمرکز کنید.

می­پرسید چرا؟

زیرا وب­سایت شما نمی­تواند برای کلیدواژه­ های کوتاهی که نرخ جستجوی آنها بسیار بالا است و رقابت در آنها بسیار شدید است رتبه بندی شود، برای مثال اگر شما سعی کنید که وب­سایت جدیدی ایجاد کنید و آن را برای کلید­واژه "سئو" رتبه بندی کنید، احتمال کسب رتبه خوب و رسیدن به صفحه اول و یا حتی دوم و سوم نیز بسیار بسیار مشکل خواهد بود.

باور نمی­کنید؟؟ کلمه "سئو " و یا "SEO" را در گوگل جستجو کرده و نتایج آن را مشاهده کنید.

همان­طور که شما می­توانید در تصویر بالا (تصویر درون وب سایت در اینجا آورده نشده است) مشاهده کنید دو وب­سایت بسیار بزرگ Wikipedia و Search Engine Land توانسته­اند برای کلیدواژه "SEO" رتبه خوبی کسب کنند و 517000000 نتیجه دیگر در لیست نتایج نمایش داده شده توسط گوگل وجود دارند که همه آنها برای کلیدواژه "SEO" بهینه سازی شده­اند.

به نظر شما باید با دیدین چنین نتایجی تسلیم شده و دست از کار بکشیم؟

نه، این طور نیست!

اینجا جایی است که شما متوجه اهمیت عبارات کلیدی طولانی و بهینه سازی صفحات وب­سایت برای عبارات کلیدی طولانی، خواهید شد. پس بهتر است به­جای کلیدواژه "SEO" عبارات مرتبط با این کلید واژه که طولانی­تر هستند را هدف قرار دهیم و وب­سایت خود را برای چنین عباراتی بهینه سازی کنیم.

برای مثال: بهتر است به­جای هدف قرار دادن کلیدواژه "SEO"، عبارت کلیدی "basic SEO tips for beginners" (نکات بنیادی سئو برای مبتدیان) را هدف قرار دهید. رقابت بین وب­سایت­های مختلف در این عبارت کلیدی بسیار بسیار کمتر از رقابت در کلیدواژه بنیادی "SEO" است.

شما می­توانید این مساله را در تصویر به­خوبی مشاهده کنید.

پس همواره این دو مساله را به خاطر داشته باشید، اول آنکه عبارات کلیدی را تا حدی که می­توانید طولانی­تر انتخاب کنید و دوم آنکه از طراح کلیدواژه گوگل (Google Keyword Planner) برای انتخاب کلید واژه­ها و عبارات کلیدی خود استفاده نمایید.

این سوال که " چگونه رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر بهبود دهیم"، سوالی است که همواره برای طراحان وب­سایت و صاحبان وب­سایت­ها مطرح است اما بسیاری از ما اهمیت کلیدواژه­ ها و تاثیری که کلیدواژه­ ها می­توانند در رتبه بندی و ترافیک وب سایت ما داشته باشند را نادیده می­گیریم.

11-  استفاده از کلیدواژه­ های LSI در بدنه نوشته

کلید واژه­های LSI کلمات هم­معنی و کلمات و عباراتی هستند که با کلیدواژه­ های اصلی شما، قرابت معنایی دارند. در واقع LSI مخفف عبارت Latent semantic indexing می باشد که معنای آن اندیس گذاری معنایی نهفته است. کلیدواژه­ های LSI بخشی از الگوریتم جستجوی گوگل هستند که هدف از بررسی آنها درک صحیح منظور کاربران به منظور ارائه بهترین نتایج ممکن به کاربران برای یک عبارت جستجو شده است.

مساله : چگونه باید کلید واژه های LSI را بیابیم ؟

این کار بسیار ساده است .

فرض کنید که کلید واژه اصلی شما "on page SEO techniques" و یا "تکنیک های سئوی درون صفحه " است. در نوار گوگل همین عبارت را جستجو کنید و به انتهای صفحه نتایج بروید تا مطالب پیشنهادی مرتبط گوگل (“Searches Related to…”) را ببینید.

علاوه بر این شما می توانید از ابزارهای LSI Graph و Google Trends نیز برای این کار کمک بگیرید.

12- بررسی سرعت وب­سایت

یک وب­سایتی که با سرعت کمی بارگذاری می­شود نه تنها از دیدکاربران، وب­سایت بدی است بلکه از لحاظ بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر نیز عملکرد نامناسبی خواهد داشت.

بنابراین کند بودن وب­سایت شما و پایین بودن سرعت بارگذاری آن می­تواند موجب شود که وب سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب نکند و همین مساله موجب می­شود که تعداد بازدید کنندگان وب­سایت شما کم باشد و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان نیز در وب­سایت شما بسیار پایین باشد. راه­هایی برای بهبود سرعت بارگذاری یک وب­سایت وجود دارند که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا شما باید هاستینگ پلان خود را به روز رسانی کنید و درباره پلان­های اولیه­ای که با آنها در ابتدای امر شروع به کار کردید تجدید نظر کنید.

هاستینگ VPS گزینه خوبی برای شما است، این هاستینگ دارای قابلیت in the cloud و یا همان هاستینگ ابری است. این امر بدین معنی است که قابلیت توزیع بر روی چندیدن کامپیوتر را دارد، در برخی مواقع حتی این تعداد می­تواند به چند صد کامپیوتر نیز برسد. بعلاوه، این هاستینگ منعطف­تر و ارزان قیمت­تر از سرورهای اختصاصی( Dedicated Servers) است.

یکی دیگر از روش­های بهبود سرعت یک وب­سایت درک درخواست­های HTTP است. درخواست­های HTTP متعدد موجب می­شود سرعت بارگذاری وب­سایت به شدت کاهش پیدا کند.

از ابزارهای بهینه سازی تصاویر مثل فتوشاپ و Gimp به منظور بهینه کردن تصاویری که در وب سایت خود قرار می­دهید استفاده نمایید زیرا هرچقدر که یک تصویر بزرگتر باشد و حجم بیشتری داشته باشد، سرعت بارگذاری صفحه کمتر خواهد شد.

تا جایی که ممکن است کمتر از پلاگین­ها استفاده نمایید، با وجود آنکه کنار گذاشتن تمامی آنها کاری معقول نمی­باشد اما راه­هایی برای کم کردن تعداد و اهمیت آنها وجود دارد.

به صورت مرتب پلاگین­ها را بازبینی کنید و از راه­کارهای جایگزین مثل اضافه کردن لینک به پایین صفحه و ستون­های فرعی و سایر راه­کارهای مشابه استفاده نمایید. علاوه بر جاگیر بودن، پلاگین­های قدیمی و منسوخ شده وردپرس می­تواند موجب آسیب پذیری وب­سایت شما از لحاظ امنیتی گردد.

پس سعی کنید که پلاگین­ها را هم به خاطر افزایش سرعت و هم به خاطر بهبود امنیت وب­سایتتان کاهش دهید و تا حد امکان حذف کنید.

در نهایت، استفاده از حافظه کش، جایی که صفحات وب داده­های خود را ذخیره می­کنند موجب می­شود که کاربران بتوانند با سرعت بیشتری به داده­های یک صفحه دسترسی پیدا کنند زیرا پایگاه داده ملزم به بازیابی مجدد تک تک داده­ها نمی­باشد.

13- موبایل فرندلی بودن یک وب­سایت و یا داشتن سازگاری با تلفن­های همراه

موبایل فرندلی بودن یک وب­سایت به معنای آن است که آن وب­سایت در صفحات تلفن­های همراه و تبلت­ها نیز با همان کیفیت و نظمی نمایش داده شود که در صفحه تصویر کامپیوتر نمایش داده می­شود. وب­سایت­های موبایل فرندلی به­گونه­ای هستند که هنگامی که یک کاربر در آن وب­سایت­ها با استفاده از تلفن­های همراه جستجو و گردش می­کند برای دیدن مطالب و خواندن آنها نیازی به بزرگ و کوچک کردن تصویر نداشته باشد و یا اینکه هنگامی که می­خواهد بر روی یک لینک کلیک کند با مشکل مواجه نشود.

این صفحات به گونه­ای هستند که جستجو در اینترنت را برای کاربران تلفن­های همراه و تبلت­ها آسان می­کنند و کاربران در هنگام جستجو در این صفحات با تلفن­های همراه با هیچ مشکلی مواجه نمی­شوند.

پیشنهاد گوگل به مدیران و طراحان سایت­ها آن است که از شیوه Fluid Responsive Design یا طراحی­های شناور و واکنش­گرا برای موبایل فرندلی کردن صفحاتشان استفاده نمایند.

ریسپانسیو بودن صفحات بدین معنی است که این صفحات به صورت دینامیک خود را با سایز و اندازه صفحه نمایش ابزاری که کاربر برای جستجو در اینترنت مورد استفاده قرار داده است، مطابقت می­دهند. ریسپایسیو بون یک صفحه موجب می­شود که تنها با یک بار کدنویسی برای یک صفحه بتوانیم صفحه­ای ایجاد کنیم که بتواند خود را با هر وسیله­ای که کاربر برای جستجو در اینترنت استفاده می­کند تطبیق دهد. موبایل فندلی بودن یک صفحه موجب می­شود که بازدیدکنندگان یک صفحه افزایش یابند (زیرا علاوه بر کاربرانی که با کامپیوتر در اینترنت جستجو می­کنند، کاربرانی که با تلفن­های همراه و تبلت­ها نیز در اینترنت جستجو می­کنند قادر خواهند بود از اطلاعات موجود در آن وب­سایت­ها استفاده کنند) و موجب می­شود که ترافیک وب­سایت افزایش یابد.

از ابزارهای بررسی موبایل فرندلی بودن گوگل می­توانید برای بررسی سازگاری و یا عدم سازگاری هر یک از صفحات وب­سایتتان با تلفن­های همراه استفاده نمایید.

بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر ترکیبی از تکنیک­ها و استرتژی­هایی است که به منظور افزایش تعداد بازدیدکنندگان یک وب­سایت به­وسیله بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر، به­کار بسته می­شوند. یک نکته اساسی در سئو که همیشه باید مد نظر گرفته شود آن است که تغییرات ایجاد شده در وب­سایت به­منظور بهینه سازی آن باید به گونه­ای باشد که دستیابی به مطالب موجود در وب سایت هم برای کاربران و هم برای ربات­های موتورهای جستجوگر، تسهیل گردد.

سئو به موتورهای جستجوگر کمک می­کند که دریابند مطالب موجود در یک صفحه دقیقا درباره چه موضوعی هستند و این مطالب برای کدام دسته از کاربران می­توانند مفید باشند. با افزایش شدت رقابت­ها در بازار اینترنت، یکی از ملزومات موفقیت در این بازار کسب رتبه خوب در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر است و کسب رتبه خوب در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر وابسته به استفاده از یک استرتژی سئو قوی، موثر و مفید است. با این وجود هنوز افراد زیادی وجود دارند که نمی­دانند چگونه می­توانند یک وب­سایت جدید را در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر رتبه بندی کنند.

در این مقاله ما قصد داریم تا مروری بر دو شیوه اصلی سئو یعنی سئوی داخلی و سئوی خارجی انجام دهید.

 

سئوی داخلی

سئوی درون صفحه شامل مجموعه روش­هایی است که برای بهینه سازی هریک از صفحات یک وب­سایت به­منظور بهبود رتبه آن صفحات در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر و جذب ترافیک ارگانیک بیشتر به آن صفحات، به کار بسته می­شود. در ادامه این بخش چندیدن نمونه از نکات مربوط به سئوی درون صفحه را مورد بررسی قرار خواهیم داد :

14- قرار دادن کلید واژه­های اصلی یک صفحه در ابتدای تگ عنوان

انتخاب درست و معقول کلیدواژه­ ها می­تواند موجب شود که وب سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب کند و ترافیک زیادی را به وب­سایت شما هدایت کند. از طرف دیگر انتخاب کلیدواژه­ های نادرست می­تواند موجب شود که شما از اهدافتان به شدت فاصله بگیرید و شکست وب­سایت شما را حتمی کند.

عنوان یک مقاله بیان گر محتوای آن است، حال آنکه هرچقدر یک عنوان از کلیدواژه­ ها غنی­تر باشد از نظر موتورهای جستجوگر گوگل با ارزش­تر است و هرچقدر این کلیدواژه­ ها به ابتدای عنوان نزدیکتر باشند (در میان کلمات ابتدایی عنوان باشند)، ارزش گذاری­های انجام شده از جانب گوگل بیشتر می­شود و احتمال آنکه آن مطلب در نتایج جستجو رتبه بهتری کسب کند، بیشتر است. اگر می­خواهید این مساله را به صورت عملی مشاهده کنید کافیست یکی از کلیدواژه­ هایی که رقابت شدیدی در میان وب­سایت­ها ایجاد کرده است را در گوگل جستجو کنید و نتایج را بررسی کنید.

با بررسی نتایج جستجوی گوگل برای که کلیدواژه­ هایی که در آنها رقابت شدیدی وجود دارد خواهید دید که در رتبه بندی، وب­سایت­هایی که کلیدواژه­ ها را در ابتدای تگ عنوان خود جای داده­اند رتبه خوبی کسب کرده­اند و در صفحه اول قرار گرفته­اند. قرار دادن کلید واه­ها در تگ عنوان موجب می­شود گوگل فرض کند که ارتباط مطلب شما را با آنچه کاربر جستجو کرده است بسیار بیشتر از مطالبی است که در تگ عنوان آنها کلیدواژه­ ها استفاده نشده اند. با این حال اجباری در این امر وجود ندارد و این تنها یک پیشنهاد است.

15- قرار دادن کلیدواژه­ های اصلی در میان 100 کلمه اول صفحات

ایده­آل­ترین استراتژی برای قرار دادن کلیدواژه­ ها در متن یک مقاله، قرار دادن آنها در میان 100 کلمه اول مقاله است. البته بسیاری افراد هستند که در نوشته­هایشان به صورت طبیعی و خودکار این اتفاق می­افتد و کلیدواژه ها در ابتدای نوشته آنها قرار می­گیرند، اما برخی از نویسندگان عادت به نوشتن یک مقدمه طولانی در ابتدای مقاله، پیش از ذکر کلیدواژه­ ها دارند. به شما پیشنهاد می­کنم که هرگز این کار را نکنید، زیرا گوگل در برخورد با چنین مقالاتی فرض می­کند که میان این مقاله با کلیدواژه ها و عبارات مورد جستجوی کاربران ارتباط کافی وجود ندارد.

بازاریابی محتوا با استفاده از کلیدواژه­ ها باید حتما در ابتدا متن انجام گیرد، قرار دادن کلید واژه­ها در ابتدای مقاله تضمین می­کند که گوگل به سادگی خواهد توانست موضوع مقاله شما و ارتباط آن با عبارت مورد جستجوی کاربران را درک کند و مقاله شما گوگل را دچار تردید نمی­کند.

16- لینک­دهی به دیگر وب­سایت­ها

لینک­دهی خارجی می­تواند موجب جلب توجه کاربران و گوگل به وب­سایت شما شود. بسیاری افراد اشتباها تصور می­کنند که نباید به مقالات موجود در وب­سایت های دیگر لینک بدهند.

زمانی که شما در یکی از مقالاتتان به یک منبع خارجی مثل یک مقاله موجود در یک وب­سایت دیگر لینک می­دهید، این کار شما موجب می­شود که شما هم به کاربران و هم به گوگل نشان دهید که مقاله شما معتبر و آموزنده است که هر دوی این عوامل در رتبه بندی بسیار موثر هستند. پس اگر تا کنون از این روش استفاده نکرده­اید از امروز دست به کار شوید و در مقالاتتان به منابع خارجی لینک بدهید. فقط دقت کنید که مقاله­ای که به آن لینک می­دهید باید کاملا مرتبط با مقاله شما باشد و در یک وب­سایت معتبر منتشر شده باشد.

17- نوشتن توضیحات متای جذاب که کاربران را مجاب کند برروی مطلب شما کلیک کنند

توضیحات متا یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین المان­ها (در کنار تک عنوان و URL) در مجاب کردن کاربران برای کلیک کردن بر­روی لینک مربوط به وب­سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر، هستند.

اگر شما قصد دارید که ترافیک مقالات خود و بالطبع ترافیک وب­سایتتان را افزایش دهید، دقت کنید که توضیحات متای جذاب و پرمحتوایی برای مطالب خود قرار دهید. توضیحات متا باید قادر باشند که حس کنجکاوی کاربر را تنها با 150 کلمه برانگیزند.

به خاطر داشته باشید که توضیحات متا است که سرنوشت یک مطلب را تعیین می­کند زیرا کاربران هنگامی که نتایج جستجوی خود را در صفحه نتایج می­بینند تنها با خواندن همین توضیحات متا است که تصمیم می­گیرند بر روی لینک وب سایت شما کلیک کنند یا خیر. پس من به شما توصیه می­کنم که تمرکز بیشتری بر روی توضیحات متا معطوف کنید زیرا نتایج آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

18- قرار دادن کلیدواژه­ های هدف در URL

از آنجایی که کلید واژه­ها یک عنصر اساسی و بسیار با اهمیت برای سئوی درون صفحه هستند، نیاز است که شما توجه ویژه­ای به آنها بکنید.

دلیلی برای منع استفاده از کلیدواژه ها در URLها وجود ندارد و حتی استفاده از آنها در URLها مزایایی نیز دارد. زمانی که شما کلیدواژه­ های هدف خود را در URL می­گنجانید مدرک و سند جدیدی برای جلب اطمینان گوگل مبنی بر مرتبط­تر بودن مطلب شما با عبارات جستجوی مشخص ایجاد می­کنید.

19- داشتن استراتژی صحیحی برای افزودن کلیدواژه­ ها به پست­ها

داشتن یک استراتژی مناسب برای قرار دادن کلید واژه­ها در یک پست، برای موفقیت یک مطلب و جذب ترافیک به یک وب­سایت ضروری هستند. از آنجایی که موتورهای جستجوگر دائما به­روز رسانی می­شوند و تغییراتی در روش­های جستجوی آنها به­وجود می­آید، استفاده از کلیدواژه­ ها به صورت تصادفی و یا راندوم در یک متن نمی­تواند پاسخگوی نیاز یک وب­سایت در رتبه بندی باشد.

اگر یکی از پست­های وب­سایت­های موفق را بررسی کنید خواهید دید که استفاده از کلیدواژه­ ها در پست­های این وب­سایت­ها از استراتژی خاصی پیروی می­کند. استفاده صحیح کلیدواژه­ ها و داشتن یک استراتژی درست برای استفاده از کلیدواژه­ ها در متن­ها اصلی­ترین نیاز برای موفقیت یک وب­سایت در رتبه بندی است.

به خاطر داشته باشید که نباید به هیچ وجه کلیدواژه­ ها را در جایی که نیاز نیست در مطلب بگنجانید، بلکه تنها زمانی که استفاده از کلیدواژه­ ها باعث نمی­شود که مطلب معنای خود را از دست بدهد و جایی که واقعا کلیدواژه­ ها مورد نیاز هستند آنها را استفاده کنید.

20- ایجاد محتوای طولانی

مطالعات نشان داده­اند که محتواهای طولانی­تر به بهبود رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل کمک می­کنند. بهتر است مقالات منتشر شده در یک وب­سایت بیش از 2000 کلمه را شامل شوند، مینیمم تعداد کلمات برای یک مقاله 1000 کلمه می­باشد. مقالات طولانی­تر موجب می­شوند که کاربران زمان بیشتری را برای خواندن آن مقاله نیاز داشته باشند و لذا مدت طولانی­تری در وب­سایت شما می­مانند و همچنین در برخی مواقع ممکن است که کاربران بخشی از مقاله را خوانده و برای مطالعه باقی آن مجددا به وب­سایت شما مراجعه کنند که این امر می­تواند بهبود چشم­گیری هم در ترافیک وب­سایت شما و هم در رتبه وب­سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر ایجاد کند.

محتواهای طولانی­تر نه تنها موجب می­شوند که شما بتوانید کلیدواژه­ های بیشتری را استفاده کنید، بلکه این مطالب از لحاظ اطلاعات و دانش نیز غنی­تر هستند که موجب می­شود اصالت و اعتماد پذیری یک پست افزایش یابد. از این رو گوگل مقالات طولانی­تر را نسبت به مقالات کوتاه­تر و فشرده­تر ترجیح می­دهد و آنها را قابل اعتماد­تر و مرتبط­تر در نظر می­گیرد.

از آنجایی که امروزه جستجوی عبارات کلیدی طولانی­تر، رواج یافته و الگوهای جستجو به این سمت سوق پیدا کرده­اند، مقالات طولانی­تر احتمال شامل شدن مطلب مورد نظر کاربر را افزایش می­دهند و لذا شانس وب­سایت شما را برای قرار گرفتن در رتبه خوبی در میان نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر افزایش می­دهند.

زمانی که شما قصد دارید مقاله­ای بنویسید که بتواند توجه بسیاری افراد را به خود جلب کند، باید پیش از نوشتن آن تحقیقات بسیاری انجام دهید، و باید پیش از نوشتن مقاله اطمینان حاصل کنید که از تمامی جنبه­های آن موضوع آگاهی کافی دارید و تمامی اطلاعات مرتبط لازم را جمع آوری کرده­اید. اگر شما تحقیقات خوب و کاملی انجام دهید با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه خواهید شد که جمع آوری تمامی این اطلاعات در یک مقاله منجر به ایجاد یک مقاله طولانی و جامع خواهد شد.

دقت کنید که همیشه مقاله خود را از لحاظ گرامری دقیق و صحیح بنویسید، مقالاتی که در آنها اشتباهات گرامری و یا املایی وجود داشته باشد در کاربر این حس را ایجاد می­کنند که این مقاله صلاحیت کافی نداشته و شخصی که آن را نوشته دقت و مطالعه کافی را چاشنی آن نکرده است.

یک مقاله خوب باید علاوه بر جامع بودن از لحاظ گرامری نیز کاملا صحیح و بی­اشکال باشد.

21- از مزایای لینک­دهی داخلی بهره­مند شوید

لینک­دهی داخلی در یک وب­سایت امری بسیار حیاتی و ضروری است زیرا با استفاده از لینک­دهی داخلی شما می توانید نرخ دفع کاربران یا bounce rate را کاهش دهید و بهینه سازی شما برای یک صفحه موجب افزایش ترافیک سایر صفحات نیز گردد، زیرا تمامی صفحات به همدیگر متصل و مرتبط بوده و هریک به دیگری لینک می­دهد. با این انجام این عمل کاربران زمان بیشتری را در وب­سایت شما می­گذرانند و به صفحات مختلف وب­سایت شما مراجعه می­کنند که موجب می­شود ترافیک وب­سایت شما افزایش پیدا کند. علاوه بر این لینک­دهی داخلی موجب می­شود که گردش در وب­سایت شما برای کاربران آسان­تر شود و به­راحتی بتوانند مطالبی را که می­خواهند، بیابند.

همان طور که گفته شد لینک­دهی داخلی نرخ دفع کاربران را نیز کاهش می­دهد، نرخ دفع کاربران عاملی است که وابسته به تعداد صفحاتی از وب­سایت شما است که یک کاربر پس از ورود به وب­سایت شما به آنها مراجعه می­کند. برای محاسبه نرخ دفع کاربران در یک وب­سایت نسبت تعداد کاربرانی که تنها به یک صفحه از وب­سایت مراجعه کرده­اند به تعداد کل کاربران بررسی می­گردد. اگر لینک­دهی داخلی وب­سایت شما درست و ساده باشد به­صورت طبیعی و خود به خود نرخ دفع کاربران را کاهش می­دهد زیرا کاربران می­توانند به سادگی مسیر خود را درون وب­سایت شما بیابند و برای مثال اگر درحال خواندن یک مقاله هستند بتوانند به سادگی مقالات مرتبط با آن را یافته و آنها را نیز مطالعه کنند.

علاوه بر این گوگل ربات­هایی ایجاد کرده است که با تقلید از رفتار انسان­ها طراحی شده­اند. این ربات­ها در وب­سایت شما می­گردند و آن را ارزیابی می­کنند. یک شبکه لینک­دهی داخلی که هوشمندانه طراحی شده باشد به ربات­های خزنده (کرالرها) کمک می­کند که به­راحتی به تمامی گوشه و کنارهای وب­سایت شما سر بزنند و حتی محل­هایی که کاربران کمتر به آنها مراجعه می­کنند را نیز بررسی نمایند، این امر نهایتا موجب بهبود رتبه بندی وب­سایت شما می­گردد.

برای مثال Wikipedia که یک وب­سایت بسیار موفق است، یک شبکه لینک­دهی داخلی بسیار هوشمند و غنی شده با کلیدواژه­ ها دارد. هرگاه که شما به یکی از صفحات این وب­سایت مراجعه کنید مشاهده خواهید کرد که لینک­های بسیاری در هر یک از صفحات وجود دارد که شما را به صفحات مرتبط هدایت می­کند.

به­خاطر داشته باشید که نباید در لینک­دهی داخلی افراط کنید، من به شما یک راه کار ساده و امن را پیشنهاد می­کنم، هر بار که مقاله جدیدی را در وب­سایت خود قرار می­دهید در متن آن به 4-2 مقاله قدیمی مرتبط لینک بدهید.

 

22-بهینه سازی تصاویر

اطمینان حاصل کنید که تمامی تصاویری که در وب­سایت خود قرار داده­اید دارای file name مناسبی هستند که شامل کلیدواژه­ های اصلی شما می­باشد. علاوه بر این کلید واژه­های هدف شما باید در متن Alt تصاویر نیز وجود داشته باشند. این کار به بهینه سازی مطلب شما کمک می­کند و همچنین به موتورهای جستجوگر کمک می­کند که دقیقا متوجه شوند که مطلب شما درباره چیست و با عبارت مد نظر کاربران چقدر مرتبط است. تصاویر موجود در یک وب­سایت یکی از مهمترین المان­ها در جذب کاربران و بازدیدکنندگان هستند، زیرا تصاویر علاوه بر جذاب­تر کردن ظاهر یک مطلب، مطالب را از لحاظ آموزشی پربارتر می­کنند و یادگیری آن را برای کاربران آسان­تر می­سازند. بهینه سازی تصاویر علاوه­بر آنکه موجب بهبود رتبه بندی وب­سایت شما می­گردد، موجب می­شود که هر یک از تصاویر موجود در وب­سایت شما نیز بتوانند درجستجوهای انجام شده در Google Image رتبه خوبی کسب کنند.

23-                        استفاده از عبارات کلیدی طولانی و هدفمند که رقابت در آنها کمتر است

عبارات کلیدی طولانی عباراتی هستند که تخصصی­تر بوده و تعداد کلمات بیشتری را نسبت به کلیدواژه­ های اصلی متداول شامل می­شوند.

عبارات کلیدی طولانی به دلیل آنکه تخصصی­تر هستند تعداد مخاطبان کمتری دارند و لذا ترافیک کمتری را به وب­سایت شما جذب می­کنند اما ترافیک جذب شده توسط آنها با ارزش­تر است زیرا افرادی که عبارات طولانی­تری را جستجو می­کنند دقیقا می­دانند که به دنبال چه چیزی هستند و لذا نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری در میان این دسته از کاربران بالاتر است.

عبارات کلیدی طولانی­تر کاربران هدف مشخصی دارند و هدف گذاری­های مشخص­تری دارند و در عین­حال رقابت بر سر آنها کمتر است. اگر شما به تازگی وب­سایتی ایجاد کرده­اید و به فکر تعیین استراتژی­های سئوی آن هستید من به شما پیشنهاد می­کنم که بر روی عبارات کلیدی طولانی­تر تمرکز کنید.

می­پرسید چرا؟

زیرا وب­سایت شما نمی­تواند برای کلیدواژه­ های کوتاهی که نرخ جستجوی آنها بسیار بالا است و رقابت در آنها بسیار شدید است رتبه بندی شود، برای مثال اگر شما سعی کنید که وب­سایت جدیدی ایجاد کنید و آن را برای کلید­واژه "سئو" رتبه بندی کنید، احتمال کسب رتبه خوب و رسیدن به صفحه اول و یا حتی دوم و سوم نیز بسیار بسیار مشکل خواهد بود.

باور نمی­کنید؟؟ کلمه "سئو " و یا "SEO" را در گوگل جستجو کرده و نتایج آن را مشاهده کنید.

همان­طور که شما می­توانید در تصویر بالا (تصویر درون وب سایت در اینجا آورده نشده است) مشاهده کنید دو وب­سایت بسیار بزرگ Wikipedia و Search Engine Land توانسته­اند برای کلیدواژه "SEO" رتبه خوبی کسب کنند و 517000000 نتیجه دیگر در لیست نتایج نمایش داده شده توسط گوگل وجود دارند که همه آنها برای کلیدواژه "SEO" بهینه سازی شده­اند.

به نظر شما باید با دیدین چنین نتایجی تسلیم شده و دست از کار بکشیم؟

نه، این طور نیست!

اینجا جایی است که شما متوجه اهمیت عبارات کلیدی طولانی و بهینه سازی صفحات وب­سایت برای عبارات کلیدی طولانی، خواهید شد. پس بهتر است به­جای کلیدواژه "SEO" عبارات مرتبط با این کلید واژه که طولانی­تر هستند را هدف قرار دهیم و وب­سایت خود را برای چنین عباراتی بهینه سازی کنیم.

برای مثال: بهتر است به­جای هدف قرار دادن کلیدواژه "SEO"، عبارت کلیدی "basic SEO tips for beginners" (نکات بنیادی سئو برای مبتدیان) را هدف قرار دهید. رقابت بین وب­سایت­های مختلف در این عبارت کلیدی بسیار بسیار کمتر از رقابت در کلیدواژه بنیادی "SEO" است.

شما می­توانید این مساله را در تصویر به­خوبی مشاهده کنید.

پس همواره این دو مساله را به خاطر داشته باشید، اول آنکه عبارات کلیدی را تا حدی که می­توانید طولانی­تر انتخاب کنید و دوم آنکه از طراح کلیدواژه گوگل (Google Keyword Planner) برای انتخاب کلید واژه­ها و عبارات کلیدی خود استفاده نمایید.

این سوال که " چگونه رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر بهبود دهیم"، سوالی است که همواره برای طراحان وب­سایت و صاحبان وب­سایت­ها مطرح است اما بسیاری از ما اهمیت کلیدواژه­ ها و تاثیری که کلیدواژه­ ها می­توانند در رتبه بندی و ترافیک وب سایت ما داشته باشند را نادیده می­گیریم.

24-استفاده از کلیدواژه­ های LSI در بدنه نوشته

کلید واژه­های LSI کلمات هم­معنی و کلمات و عباراتی هستند که با کلیدواژه­ های اصلی شما، قرابت معنایی دارند. در واقع LSI مخفف عبارت Latent semantic indexing می باشد که معنای آن اندیس گذاری معنایی نهفته است. کلیدواژه­ های LSI بخشی از الگوریتم جستجوی گوگل هستند که هدف از بررسی آنها درک صحیح منظور کاربران به منظور ارائه بهترین نتایج ممکن به کاربران برای یک عبارت جستجو شده است.

مساله : چگونه باید کلید واژه های LSI را بیابیم ؟

این کار بسیار ساده است .

فرض کنید که کلید واژه اصلی شما "on page SEO techniques" و یا "تکنیک های سئوی درون صفحه " است. در نوار گوگل همین عبارت را جستجو کنید و به انتهای صفحه نتایج بروید تا مطالب پیشنهادی مرتبط گوگل (“Searches Related to…”) را ببینید.

علاوه بر این شما می توانید از ابزارهای LSI Graph و Google Trends نیز برای این کار کمک بگیرید.

25-                        بررسی سرعت وب­سایت

یک وب­سایتی که با سرعت کمی بارگذاری می­شود نه تنها از دیدکاربران، وب­سایت بدی است بلکه از لحاظ بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر نیز عملکرد نامناسبی خواهد داشت.

بنابراین کند بودن وب­سایت شما و پایین بودن سرعت بارگذاری آن می­تواند موجب شود که وب سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب نکند و همین مساله موجب می­شود که تعداد بازدید کنندگان وب­سایت شما کم باشد و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان نیز در وب­سایت شما بسیار پایین باشد. راه­هایی برای بهبود سرعت بارگذاری یک وب­سایت وجود دارند که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا شما باید هاستینگ پلان خود را به روز رسانی کنید و درباره پلان­های اولیه­ای که با آنها در ابتدای امر شروع به کار کردید تجدید نظر کنید.

هاستینگ VPS گزینه خوبی برای شما است، این هاستینگ دارای قابلیت in the cloud و یا همان هاستینگ ابری است. این امر بدین معنی است که قابلیت توزیع بر روی چندیدن کامپیوتر را دارد، در برخی مواقع حتی این تعداد می­تواند به چند صد کامپیوتر نیز برسد. بعلاوه، این هاستینگ منعطف­تر و ارزان قیمت­تر از سرورهای اختصاصی( Dedicated Servers) است.

یکی دیگر از روش­های بهبود سرعت یک وب­سایت درک درخواست­های HTTP است. درخواست­های HTTP متعدد موجب می­شود سرعت بارگذاری وب­سایت به شدت کاهش پیدا کند.

از ابزارهای بهینه سازی تصاویر مثل فتوشاپ و Gimp به منظور بهینه کردن تصاویری که در وب سایت خود قرار می­دهید استفاده نمایید زیرا هرچقدر که یک تصویر بزرگتر باشد و حجم بیشتری داشته باشد، سرعت بارگذاری صفحه کمتر خواهد شد.

تا جایی که ممکن است کمتر از پلاگین­ها استفاده نمایید، با وجود آنکه کنار گذاشتن تمامی آنها کاری معقول نمی­باشد اما راه­هایی برای کم کردن تعداد و اهمیت آنها وجود دارد.

به صورت مرتب پلاگین­ها را بازبینی کنید و از راه­کارهای جایگزین مثل اضافه کردن لینک به پایین صفحه و ستون­های فرعی و سایر راه­کارهای مشابه استفاده نمایید. علاوه بر جاگیر بودن، پلاگین­های قدیمی و منسوخ شده وردپرس می­تواند موجب آسیب پذیری وب­سایت شما از لحاظ امنیتی گردد.

پس سعی کنید که پلاگین­ها را هم به خاطر افزایش سرعت و هم به خاطر بهبود امنیت وب­سایتتان کاهش دهید و تا حد امکان حذف کنید.

در نهایت، استفاده از حافظه کش، جایی که صفحات وب داده­های خود را ذخیره می­کنند موجب می­شود که کاربران بتوانند با سرعت بیشتری به داده­های یک صفحه دسترسی پیدا کنند زیرا پایگاه داده ملزم به بازیابی مجدد تک تک داده­ها نمی­باشد.

26- موبایل فرندلی بودن یک وب­سایت و یا داشتن سازگاری با تلفن­های همراه

موبایل فرندلی بودن یک وب­سایت به معنای آن است که آن وب­سایت در صفحات تلفن­های همراه و تبلت­ها نیز با همان کیفیت و نظمی نمایش داده شود که در صفحه تصویر کامپیوتر نمایش داده می­شود. وب­سایت­های موبایل فرندلی به­گونه­ای هستند که هنگامی که یک کاربر در آن وب­سایت­ها با استفاده از تلفن­های همراه جستجو و گردش می­کند برای دیدن مطالب و خواندن آنها نیازی به بزرگ و کوچک کردن تصویر نداشته باشد و یا اینکه هنگامی که می­خواهد بر روی یک لینک کلیک کند با مشکل مواجه نشود.

این صفحات به گونه­ای هستند که جستجو در اینترنت را برای کاربران تلفن­های همراه و تبلت­ها آسان می­کنند و کاربران در هنگام جستجو در این صفحات با تلفن­های همراه با هیچ مشکلی مواجه نمی­شوند.

پیشنهاد گوگل به مدیران و طراحان سایت­ها آن است که از شیوه Fluid Responsive Design یا طراحی­های شناور و واکنش­گرا برای موبایل فرندلی کردن صفحاتشان استفاده نمایند.

ریسپانسیو بودن صفحات بدین معنی است که این صفحات به صورت دینامیک خود را با سایز و اندازه صفحه نمایش ابزاری که کاربر برای جستجو در اینترنت مورد استفاده قرار داده است، مطابقت می­دهند. ریسپایسیو بون یک صفحه موجب می­شود که تنها با یک بار کدنویسی برای یک صفحه بتوانیم صفحه­ای ایجاد کنیم که بتواند خود را با هر وسیله­ای که کاربر برای جستجو در اینترنت استفاده می­کند تطبیق دهد. موبایل فندلی بودن یک صفحه موجب می­شود که بازدیدکنندگان یک صفحه افزایش یابند (زیرا علاوه بر کاربرانی که با کامپیوتر در اینترنت جستجو می­کنند، کاربرانی که با تلفن­های همراه و تبلت­ها نیز در اینترنت جستجو می­کنند قادر خواهند بود از اطلاعات موجود در آن وب­سایت­ها استفاده کنند) و موجب می­شود که ترافیک وب­سایت افزایش یابد.

از ابزارهای بررسی موبایل فرندلی بودن گوگل می­توانید برای بررسی سازگاری و یا عدم سازگاری هر یک از صفحات وب­سایتتان با تلفن­های همراه استفاده نمایید.

سئوی خارجی

سئوی داخلی به مجموعه تکنیک­هایی گفته می­شود که ورای محیط داخلی یک وب­سایت عمل می­کنند . بسیاری افراد تصور می­کنند که سئوی خارجی کاملا متناظر با پروسه لینک­سازی است، اما با وجود آنکه لینک سازی نیز بخشی از سئوی خارجی است، سئوی خارجی چیزی فراتر از لینک سازی است.

در ادامه نکاتی مربوط به سئوی خارجی آورده شده اند:

27-                        ایجاد لینک­های برگشتی باکیفیت

لینک­سازی یکی از مهم­ترین و چالش برانگیزترین استرتژی­های سئو است. حقیقت این است که بدون داشتن لینک­های برگشتی باکیفیت، یک وب­سایت به هیچ وجه نمی­تواند برای کلیدواژه­ هایی که در آنها رقابت شدیدی وجود دارد، رتبه بندی شود و یا ترافیک جذب کند.

وب­سایتی که بتواند لینک­های برگشتی باکیفیتی برای خود ایجاد کند می­تواند در رتبه بندی­های موتورهای جستجوگر نتایج خوبی کسب کند. اما مساله چالش بر انگیز این است که چگونه باید لینک­های برگشتی با کیفیت را فراهم کنیم؟ در ادامه این مقاله چند نمونه از ترفندهای جذب لینک­های برگشتی با کیفیت آورده شده است.

28-                        استفاده از لینک­های خراب در دیگر وب­سایت­ها

تکنیک استفاده از لینک­های خراب دیگر وب­سایت­ها بدین طریق است که شما باید به دنبال شناسایی لینک­های خراب در وب­سایت­هایی باشید که تجارتی مشابه تجارت شما دارند و موضوع مطالب موجود در وب­سایت شما با آنها مشابه است. هدف اصلی این کار جایگزین کردن لینک­های خراب با لینک­های فعالی است که به مطالب موجود در وب­سایت شما ارجاع می­دهند.

این ترفند یک موقعیت بسیار مناسب برای شما ایجاد می­کند که بتوانید با استفاده از آن لینک­سازی کنید. می­پرسید چگونه؟ با استفاده از این حقیقت واضح که هیچ کسی دوست ندارد که لینک­های خراب در وب­سایتش داشته باشد.

اگر شما یک لینک خراب در وب­سایتی که با وب­سایت شما قرابت موضوعی دارد پیدا کنید، می­توانید به سادگی با مدیر وب­سایت ارتباط برقرار کرده و ایشان را از وجود آن لینک مطلع سازید، از آنجایی که شما به آنها کمک کرده­اید که لینک خراب را شناسایی کنند می­توانید از آنها درخواست کنید که اجازه بدهند شما این لینک خراب را با یک لینک فعال و مرتبط از وب­سایت خودتان جایگزین کنید. دقت کنید که لینک پیشنهادی شما به آنها باید به یک مطلب با کیفیت از وب­سایت شما ارجاع دهد که برای کاربران آنها نیز مفید باشد.

سوالی که در اینجا مطرح می­شود این است که چگونه می­توانیم فرایند شناسایی لینک­های خراب را اتوماتیک کنیم؟ شما برای این کار نیاز به یک ابزار دارید. من به شما پیشنهاد می­کنم که برای شناسایی لینک­های خراب از ابزار Check My Links استفاده نمایید.

این ابزار می­تواند به گوگل کروم ضمیمه گردد. برای استفاده از آن ابتدا باید آن را بر روی گوگل کروم نصب کنید و منتظر بمانید که آیکون آن در کنار آدرس بار (نوار آدرس) ظاهر گردد. زمانی که شما بر روی این آیکون کلیک کنید، ابزار شروع به کار کرده و تمامی لینک­های موجود در وب­سایت را بررسی می­کند. اگر در وب سایت مورد نظر شما لینک خرابی موجود باشد آن لینک برای شما به صورت هایلایت شده با رنگ قرمز نمایش داده خواهد شد و یک ارور (برای مثال ارور 404) در کنار متن انکر تکست آن ظاهر می­گردد.

فرض کنید که شما یک وب­سایت با موضوع “virtual assistance” (دستیار مجازی) دارید. برای شناسایی وب­سایت­های مرتبط می­توانید هریک از عبارات زیر را در گوگل جستجو کنید:

virtual assistant intitle:resources

Virtual assistant inurl:resources

Virtual assistant inurl:useful links

Virtual assistant + “useful links”

Virtual assistant + “resources”

در صفحه نتایج وب­سایت­هایی که موضوع مرتبطی با وب­سایت شما دارند ظاهر می گردند. حال برای شناسایی لینک های خراب در هر یک از وب سایت های موجود در صفحه نتایج باید به تک تک آنها مراجعه کنید و از پلاگین Check My Links استفاده نمایید. زمانی که یک لینک خراب پیدا کردید سریعا به صاحب وب سایت یک پیام بدهید و او را از وجود این لینک خراب مطلع سازید و متعاقبا تقاضا کنید که به شما اجازه بدهند تا این لینک خراب را با یک لینک مرتبط از وب سایت خودتان جایگزین کنید.

29-تکنیک آسمان خراش یا Skyscraper

تکنیک آسمان خراش یک تکنیک بسیار مشهور، محبوب و و موثر است. این تکنیک توسط آقای Brian Dean برای بهبور رتبه وب­سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر و افزایش میزان ارتباط مطالب وب­سایت شما با عبارات مورد جسجوی کاربران از دید موتورهای جستجوگر، معرفی شده است.

این تکنیک در سه گام انجام می شود :

" یک نقطه قوت در وب سایت خود ایجاد کنید (یا اگر وب سایت شما یک نقطه قوت دارد از آن استفاده کنید)، مثلا یک مطلب خوب در وب سایت خود ایجاد کنید که ارزش آن را داشته باشد که دیگر وب سایت­ها بخواهند به شما لینک بدهند، مطلبی که هم سرگرم کننده و جذاب باشد هم آموزنده. در این بازی شما قصد دارید که برای خود اعتبار سازی و جلب اعتماد کنید.

سپس آن مطلب را بهبود دهید، مثلا مطالب جدیدی به آن بیفزایید که هم آن را جامع­تر کرده و هم کلیدواژه­ های بیشتری را بتوانید در آن بگنجانید.

در مرحله آخر باید افراد مناسب را پیدا کنید، کسانی که در زمینه­ای مشابه با شما کار می­کنند و در وب­سایتشان مطالبی مرتبط با مطالب وب­سایت شما دارند. به جای ارسال تعداد زیادی ایمیل به تمامی کسانی که وب­سایت­هایی با موضوع مشابه با وب­سایت شما داند، تنها به آنهایی که دارای اعتبار خوبی هستند و لینک دادن آنها اعتبار وب­سایت شما را تا حدود زیادی بهبود می­دهد ایمیل بزنید و آنها را دعوت کنید که به این محتوای جامعی که شما ایجاد کرده­اید لینک بدهند."

30- روش­های گستوگرافیک (مبتنی بر اینفوگرافیک­ها و گست­پست­ها )

روش گستوگرافیک یک روش لینک سازی مبتنی بر استفاده از اینفوگرافیک­ها است. در این متد شما اینفوگرافیک­ها را در وب­سایت خود ایجاد می­کنید و به جای آنکه از دیگر وب­سایت­ها خواهش کنید که این اینفوگرافیک­ها را در وب­سایتشان قرار دهند، با روشی منافع آنها را در این مساله در­گیر می­کنید و آنها را با این کار تطمیع می­کنید که اینفوگرافیک شما را در وب­سایتشان منتشر کنند و شما درازای آن به آنها اجازه می­دهید تا گست پست­هایی را در وب­سایت شما قرار دهند.

مراحل انجام این کار به ترتیب زیر است :

ü      مرحله اول: یک اینفوگرافیک ایجاد کنید و آن را بر روی وب­سایتتان قرار دهید.

ü      مرحله دوم : وب سایت­هایی را که ممکن است اینفوگرافیک ایجاد شده توسط شما برای آنها کارآمد و قابل استفاده باشد را شناسایی کنید.

ü      مرحله سوم : با استفاده از روش هایی مثل ارسال پیام به آنها، از آنها دعوت کنید که از اینفوگرافیک شما دیدن کنند.

ü      مرحله چهارم: به آنها پیش­نهاد بدهید که در ازای قرار دادن اینفوگرافیک شما در وب­سایتشان شما به آنها اجازه ایجاد یک گست­پست در وب سایتتان را می­دهید.

ü      مرحله پنجم : در عوض شما از آنها لینک­های بازگشتی دریافت خواهید کرد.

31- ایجاد گست پست یا پست مهمان در وبلاگ­های مرتبط

مزیت­های مهمان شدن در دیگر وبلاگ­ها و نوشتن مطلب در آنها این است که :

 • شما می­توانید لینک­های برگشتی به وب­سایت خود را در وب­سایت­های معتبر قرار دهید.
 • کاربران شما را به چشم یک فرد متخصص می­بینند.
 • ترافیک هدف وب­سایت میزبان که آن را کاربران هدف شما تشکیل می­دهند، به وب­سایت شما هدایت می­شود.

مراحل ایجاد یک گست پست در یک وب­سایت معتبر :

 1. پیدا کردن وب­سایت­هایی که به شما اجازه ایجاد یک گست پست را می­دهند از طریق جستجو در گوگل.

برای جستجو کردن چنین وب­سایت­هایی می­توانید عباراتی به فرم زیر را در گوگل جستجو کنید :

ü      در وبلاگ ما درباره : ]"نام موضوع خود را در این قسمت بنویسید"[ بنویسید.

ü      پست میهمان (یا گست پست) + کلید واژه­های مدنظر شما.

برای مثال اگر موضوع مورد نظر شما کیف و کفش­های چرم است، باید اینگونه در گوگل جستجو کنید : " پست مهمان (گست پست) با موضوع کیف و کفش­های چرمی."

علاوه بر این شما می­توانید از توییتر و وب­سایت alltop.com نیز برای پیدا کردن یک لیست از بهترین وبلاگ­ها در اینترنت استفاده نمایید.

 1. وبلاگ­های هدف خود را مجددا بررسی کنید تا بتوانید وبلاگ­های موفق را از وبلاگ های متوسط و یا حتی ضعیف تفکیک کنید و سپس برای وبلاگ­های موفق در توییتر/ فیس بوک و یا از طریق ایمیل پیام ارسال کنید.
 2. یافتن یک موضوع مناسب برای ایجاد یک گست پست، برای مثال اگر شما بخواهید در یک وب­سایت مربوط به گیاه­خواری گست پست ایجاد کنید، باید موضوعی که برای این پست انتخاب می­کنید مرتبط با گیاه­خواری باشد، مطمئنا اگر شما یک مطلب مرتبط با مزایای گوشت بلدرچین را به آنها پیشنهاد بدهید، آنها پیشنهاد شما را رد خواهند کرد.
 3. دادن یک پیشنهاد قانع کننده به صاحبان وبلاگ ها، تا آنها مجاب شوند که به شما اجازه ایجاد یک گست پست در وبلاگشان را بدهند.
 4. در انتها شما باید یک مطلب با کیفیت را به عنوان پست مهمان در وبلاگ­هایی که به شما اجازه استفاده از این امکان را داده­اند قرار دهید و در آن به وب­سایت و وبلاگ خود لینک بدهید و همچنین کامنت­های آن پست را مرتبا بررسی کنید و آنها را پاسخ داده و تا حد امکان سعی خود را برای جلب نظر کاربران بکار ببندید.

32-                        پاسخ دادن به سوالات در وب­سایت Quora

Quora وب­سایتی است که تمامی محتوای آن توسط کاربران ایجاد می­شود، در این وب­سایت کاربران سوال­هایی را پست می­کنند و دیگر کاربران به سوالات آنها پاسخ می­دهند. این وب­سایت یک سرویس است که توسط یاهو پایه گذاری شده و به صورت یک فروم (forum) برای پرسش و پاسخ در میان کاربران کار می­کند. در این وب­سایت هم سوالات و هم جواب­ها می­توانند از جانب دیگر کاربران رای مثبت یا Upvote دریافت کنند. در انتها پاسخی که بیشترین رای مثبت را از جانب کاربران دریافت کند در بالا­ترین محل قرار می­گیرد یعنی در میان پاسخ ها جایگاه نخست را به خود اختصاص می­دهد و هر کاربری که به آن سوال مراجعه کند، به عنوان اولین پاسخ دریافتی، پاسخی که بیشترین رای مثبت را دارد، می­بیند.

پاسخ دادن به سوالات در Quora برای چه وب­سایت­هایی می­تواند مفید باشد ؟

 • وب­سایت­هایی که محصولات تجاری را به کاربران می­فروشند (ابزارهای سئو، لباس کودکان، وسایل منزل و ....).
 • وب­سایت­هایی که محصولات علمی را به کاربران می­فروشند.
 • وب­سایت­هایی که برای درآمد­زایی نیاز به جذب ترافیک دارند (وب سایت­هایی که آگهی­های تبلیغاتی منتشر می­کنند، وب­سایت­های وابسته به تعداد اعضا، وب­سایت­های انتشار محتوا)
 • و همچنین وبلاگ نویسانی که می­خواهند شهرت کسب کنند و با ایجاد محتواهای علمی نام خود را به عنوان یک شخص برجسته در زمینه کاری خود، به دیگران بشناسانند.

 

33-                       کامنت گذاشتن در دیگر وبلاگ ها

کامنت گذاشتن در وبلاگ­ها می­تواند برای شما لینک­های بازگشتی ایجاد کند که موجب افزایش ترافیک وب­سایت شما گردد. البته اکثر این لینک­های بازگشتی کم ارزش هستند و ترافیک کمی را به وب­سایت شما هدایت می­کنند اما این پروسه در مجموع کاری مفید است. در وبلاگ­های جدید، کامنت­ها و یا به عبارت دیگر محتواهای تولید شده توسط کاربران نشان دهند تعامل این وبلاگ­ها با کاربران است و به وبلاگ کمک می­کند که سریع­تر اندیس گذاری شود.

از آنجایی که کامنت گذاشتن در وبلاگ­ها می تواند موجب برقرار یک ارتباط موثر بین شما با آن گروه و وبلاگ نویسان آن گروه شود، باید کامنت­هایی با محتوا و ارزشمند بگذارید. با وجود آنکه این کار ممکن است زمان­بر باشد، اما به مرور موجب می شود که مدیران و وبلاگ نویسان متوجه حظور و همکاری شما با آنها شوند و این رابطه می­تواند برای شما بسیار سودآور باشد.

34-                        گزیده لینک­ها یا Link roundups

گزیده لینک­ها، پستی است مشتمل بر تعدادی لینک از مطالب مرتبط و مفید دیگر وب­سایت ها که در یک دوره زمانی مشخص مثلا یک هفته یا یک ماه توسط یک وبلاگ نویس جمع آوری شده و منتشر می­شود. انجام این کار باعث ایجاد یک نوع رابطه دو سر برد برای شما و برای وبلاگ نویسانی که شما در گزیده لینک­های خود، لینکی از آنها را به اشتراک می گذارید، بشود. وبلاگ نویسانی که گزیده لینک­ها را منتشر می کنند کسانی هستند که دوست دارند به مطالب پر­محتوای مرتبط لینک بدهند و از آنها لینک دریافت کنند. با انجام این کار شما می­توانید با سایر وبلاگ نویسانی که در همان زمینه­ای که شما مطلب می نویسید کار می­کنند آشنا شوید و با آنها ارتباط برقرار کرده و آنها را از پست های بعدی خود در وبلاگتان مطلع سازید و از آنها لینک دریافت کنید.

35-                       در رسانه­های اجتماعی فعال باشید

با وجود آنکه گوگل فعالیت چندانی در رسانه های اجتماعی نداشته و عملکرد شما در این رسانه ها نمی تواند بر رتبه بندی شما تاثیری بگذارد، اما شما با داشتن حضوری فعال در رسانه­هایی مثل فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس و ... می­توانید شهرت بسیاری در بین کاربران بدست آورید و بدین طریق می­توانید ترافیک بیشتری را به وب­سایت خود جذب کنید. هرچقدر که شما پست­های بیشتری در وبلاگ­های خود در رسانه­های اجتماعی ایجاد کنید، احتمال آنکه افراد از وبلاگ شما در این رسانه ها بازدید کنند بیشتر خواهد شد و احتمال آنکه شما بتوانید ترافیک بیشتری جذب کنید افزایش خوهد یافت.

36-   وبلاگ جدید خود را دائما به روز رسانی کرده و بهبود دهید

بهبود دادن وبلاگ یک وب­سایت برای جذب ترافیک به وب­سایت از اهمیت به سزایی برخوردار است، بهبود دادن و ارتقاع دائمی و مرتب وبلاگ، کاربران را از حضور وبلاگ و بالطبع حضور وب سایت شما مطلع می­کند. هر چقدر که به­روز رسانی­های انجام شده در یک وبلاگ بیشتر باشد، گوگل فرض می­کند که آن وبلاگ با موضوعات مورد جستجوی کاربران مرتبط­تر است و این امر موجب می­شود که وب­سایت و وبلاگ شما روز به روز شهرت و اعتبار بیشتری کسب کنند. یکی از مهمترین فواید وبلاگ برای یک وب­سایت می­تواند جذب مخاطبان بیشتر به دلیل محتویات تازه و مفید باشد­. در حال حاضر بسیاری از وب­سایت­ها دارای وبلاگ­هایی درباره موضوع اصلی وب­سایت هستند که به صورت مداوم و مستمر بروز رسانی می­شوند و باعث ایجاد تحرک و پویایی در وب­سایت می­شوند . پس پیش از آنکه محتوای جدیدی در وب­سایت خود منتشر کنید، با یک وبلاگ نویس خبره شروع به همکاری کنید.

زمانی که شما یک محتوا را در وب­سایت خود منتشر می­کنید، آن را در رسانه­های اجتماعی نیز منتشر نمایید و افرادی را که در این مطلب به مقالات آنها رفرنس داده و لینک داده اید در پست منتشر شده در رسانه های اجتماعی mention کنید. به خاطر داشته باشید که هرگاه می­خواهید فردی را در یکی از پست های خود mention کنید و یا در مقاله خود به آنها لینک بدهید، آنها را با یک ایمیل از این مساله آگاه کنید و به نوعی کسب اجازه نمایید.

حتی اگر ایمیل این افراد را در اختیار ندارید می توانید از طریق لینکدین با آنها ارتباط برقرار کرده و به انها یک پیام بدهید. با افرادی که مطالبی مشابه مطالب شما منتشر کرده اند ارتباط برقرار کنید و سعی کیند با آنها همکاری کنید و ارتباط موثری برقرار کنید. علاوه بر این می توانید هر مطلبی را که منتشر می کنید یک فایل ویدیویی در رابطه با آن ایجاد کرده تا گروه دیگری از کاربران را که علاقه مند به مطالب تصویری هستند را نیز به وب سایت خود جذب کنید.

37-                       خود را با به­روز رسانی های دائمی الگوریتم گوگل تطبیق دهید

گوگل دائما الگوریتم جستجوی خود را به­روز رسانی می کند. برای مثال در 23 فوریه سال 2016 گوگل تغییراتی اساسی در آگهی های تبلیغاتی و یا Ads ایجاد نمود، ستون سمت راست صفحه نتایج جستجو را به صورت کلی حذف نموده و آگهی ها را در بالای نتایج جستجو قرار داد. این تغییرات تاثیر چشم گیری در CTR (نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان) هم برای آگهی های تبلیغاتی و هم برای سایر صفحاتی که به صورت ارگانیک در نتایج جستجو رتبه بندی می شوند، ایجاد نمود، مخصوصا در موارد مربوط به کلیدواژه هایی که نرخ جستجوی آنها بسیار زیاد است و رقابت شدیدی در آن ها وجود دارد.

چنین تغییراتی به وفور در گوگل اتفاق می اتند، آگاهی از آنها و به روز رسانی سریع وب سایت ها برای تطبیق دادن خود با این تغییرات باید در استراتژی رتبه بندی وب سایت ها، حتما لحاظ شود.

38-  از دستور العمل های گوگل پیروی کنید

سعی کنید دستورالعمل های گوگل را دقیقا اجرا کنید و از خط قرمز های تعیین شده گوگل فراتر نروید. در این مقاله بسیاری از روش های مجاز و غیرمجاز نام برده شد، گوگل نسبت به استفاده از روش ها و استراتژی هایی که آنها را غیر مجاز اعلام کرده است واکنش بسیار شدیدی نشان می دهد پس سعی کنید که به هیچ وجه از تکنیک های غیر مجاز استفاده نکنید.

به کارگیری روش های گمراه کننده ای که نام آنها در این مقاله ذکر نشده است نیز می تواند برای شما نتایج زیان باری به همراه داشته باشد، پس تنها با استناد به ذکر نشدن نام بعضی از روش ها رد این مقاله بکارگیری آنها را مجاز در نظر نگیرید.

به خاطر داشته باشید که هنگام ایجاد صفحات مختلف در وب سایتتان پیش از موتورهای جستجوگر، کاربران را مدنظر داشته باشید زیرا پیش از همه شما این صفحات را برای کاربران ایجاد می کنید نه برای موتورهای جستجوگر. هیچ گاه کاربران خود را فریب ندهید و از ترفند های غیر مجاز برای بهبود رتبه وب سایت خود استفاده نکنید. برای آنکه بدانید روش هایی که به منظور بهبود رتبه بندی وب­سایت خود استفاده نموده اید روش های درستی بوده اند یا خیر، با خود فکر کنید که آیا شما حاضرید به یک فرد متخصص و یا یک نفر از کارمندان گوگل توضیح دهید که در میدان رقابت با رقیبانتان از چه روش هایی برای پیشی گرفتن از آنها استفاده کرده اید؟

سوال دیگری که در این زمینه مطرح می­شود این است که: " آیا این دستور العمل­ها به نفع کاربران ما هستند؟ آیا اگر موتورهای جستجوگر نبودند و ما به آنها نیاز نداشتیم باز هم انجام این کارها سودی برای ما و کاربران ما داشت؟"

گوگل محبوب­ترین و مشهورترین موتور جستجوگر در میان کاربران اینترنت است و به همین دلیل است که ما بیشتر برروی دستورالعمل­های گوگل تاکید می­کنیم. تا زمانی که شما به کمک و همکاری گوگل نیاز دارید، باید محتاط باشید و دستورالعمل­های آن را مو به مو اجرا کنید.

نتیجه گیری

با وجود آنکه اکثر افراد فکر می­کنند که صفحات وب­سایت آنها در کسب شهرت و ارتقاع تجارت آنها بسیار مهم است، این کلیدواژه­ ها و شکل به کارگیری آنها و رتبه بندی وب­سایت است که موفقیت و یا عدم موفقیت یک تجارت را تعیین می­کند.

برای آنکه یک نام شناخته شده در صنعت و تجارت بدست آورید، مهمترین پارامتر این است که وب­سایت شما با عبارات مورد جستجوی کاربران مرتبط باشد و شما قادر باشید پیش­بینی کنید که کاربران چه عباراتی را جستجو می­کنند و از جستجوی آنها چه هدفی دارند، تا در نتایج جستجو برای کاربران وب سایتتان همان چیزی را که آنها انتظار دارند، به آنها عرضه کنید.

اگر شما می­خواهید بدانید که چگونه باید یک وب­سایت جدید را در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه بندی کنید، 25 روش نام برده شده در این مقاله را به خاطر داشته باشید. در انتها به شما گوشزد می­کنم که گوگل مطالبی را قابل اعتماد­تر و با­اهمیت­تر می­پندارد که کاربران به آنها بیشتر علاقه نشان می­دهند و آنها را بهتر می­پسندند.

 

3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 78% (4 Votes)
sd-logos-part1
sd-logos-part2

منتخب از مشتریان با ارزش ما

مشتریان ما سرمایه ما
themeforest-logo
codecanyon--logo
graphicriver-logo
audiojungle-logo
photodune-logo
activeden--logo