عکس صفحه اول وب مستر تولز گوگلتنظیمات و قابلیت های وبمستر تولز گوگل

در صورتی که پیش از این برای وب سایت خود به سراغ وبمستر تولز گوگل نرفته اید، حالا میتوانید شروع کنید. با استفاده از اکانت گوگل که پیش از این برای پروفایل گوگل پلاس و گوگل آنالیتیکس داشته اید، وارد وبمستر تولز گوگل شوید. سپس بر روی دکمه add a site کلیک کنید تا وارد URL وبسایت شوید.

عکس قسمت اضافه کردن سایت به گوگل وبمستر

نکته : اگر دامنه شما روی www قفل شده آدرس دامنه خود را با www وارد نمایید در غیر اینصورت بدون www وارد نمایید.

سپس باید مالکیت خود را محرز کنید. برای انجام این کار یک راه مرسوم افزودن فایل وریفیکیشن (verification HTML) به سرور وب تان است. و یا این که میتوانید یکی از روشهای جایگزین را استفاده کنید که عبارت است از افزودن تگ HTML به صفحه اصلی (body)،  با نام تامین کننده دامنه خود، استفاده از اکانت گوگل آنالیتیکس یا استفاده از اکانت تگ منیجر گوگل.
alternate

همین که مالکیت سایت خود را محرز کردید، به بقیه وبمستر تولز گوگل را بپردازید. توجه داشته باشید که اغلب حداقل تا چند روز پس از افزودن سایت جدید، داده ها در دسترس نیستند.

داشبورد سایت (Site Dashboard)
status

هنگامی که بر روی وب سایت خود در وبمستر تولز کلیک میکنید، وارد داشبورد سایت میشوید.

در اینجا میتوانید به سرعت ببینید آیا وب سایت شما پیام، خطای خزش، خطای سایت و ایمپرژن کوئری جستجو در مقابل کلیک دارد یا خیر و تعداد URLهایی که از طریق نقشه سایت شاخص گذاری شده اند چگونه است. در صورتی که چیزی شما را نگران کرده میتوانید در هر یک از این حوزه ها کلیک کنید و یا از طریق وبمستر تولز گوگل وب گردی را ادامه دهید.
site messages

پیامهای سایت (Site Messages)

گزینه بعدی در منو، پیامهای سایت شما است.

در اینجا هر آگهی یا هشداری از وبمستر تولز درباره وب سایت خود را میتوانید ببینید که میتواند شامل هشدارهای بدافزارها، هشدارهای لینک غیر طبیعی و هشدارهای دیگر درباره سلامت وب سایت شما در جستجو می باشد.

در صورتی که چند وب سایت را مدیریت میکنید، میتوانید به فهرست پیامهای خود بروید تا هر پیامی در مورد همه وب سایتهای خود را یک جا ببینید.
all messages

بوکمارک کردن آن ممکن است برایتان مفید باشد. میتوانید آن را هر چند وقت یک بار چک کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست پیش میرود.

شمایل جستجو (Search Appearance)

در منوی شمایل جستجو یا Search Appearance، گزینه هایی میبینید که بر شمایل وب سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک تاثیر گذار هستند. در صورتی که بر روی آیکون info کلیک کنید، درباره عناصری مانند snippet،  title tag، sitelinks، rich snippets، authorship و جستجو در داخل یک سایت میتوانید اطلاعات کسب کنید.
search appearance

در بخش داده های ساختار یافته یا Structured Dataخلاصه ای از schema markup که برای وب سایت خود استفاده میکنید را میبینید و اگر خطایی وجود داشته باشد نیز آن را مشاهده میکنید.
structured

در صورتی که بر روی خطای خاصی کلیک کنید، به صفحه ای میروید که خطا به آن مربوط است و جزئیات بیشتری درباره آن دریافت میکنید.
schema

میتوانید بر نوع خاصی از خطا کلیک کنید تا خلاصه ای از آن و یک لینک دریافت کنید که بیشتر درباره اصلاح و رفع خطا یاد بگیرید.
marckup

در بخش هایلایت کننده داده یا Data Highlighter به ابزاری دسترسی پیدا میکنید که به شما اجازه میدهد به راحتی صفحات وب سایت خود را تگ کرده و مشاهده آن در جستجو را بهبود ببخشید. در اینجا معرفی این ابزار مفید آمده است که به آشنایی گوگل با داده های شما کمک میکند.

در بخش بهبود HTML یا HTML improvements، هر خطایی که ممکن است بر بهینه سازی جستجوی سایت شما تاثیر بگذارد را پیدا میکنید. این خطاها میتواند شامل از دست دادن تگ عنوان، تکرار شدن تگ عنوان، مشکلاتی در توضیحات متا (متا دسکریپشن) و موارد دیگر باشد.
html improvements

اگر بر آنهایی که لینک هستند کلیک کنید، فهرستی از صفحات خاصی که خطا در آن اتفاق افتاده را دریافت میکنید و علاوه بر آن توضیحی از خطا و چگونگی رفع آن را مشاهده میکنید.
duplicate

همچنین میتوانید این فهرست را به CSV یا گوگل داکس اکسپورت کنید تا کسی بتواند برای رفع خطا در فرمت اسپردشیت (spreadsheet ) کار کند.

در بخش پیوندهای سایت یا لینکهای سایت (Sitelinks ) میتوانید به گوگل بگویید کدام صفحات را نمیخواهید در نتایج جستجو به عنوان لینکهای سایت نشان دهد. لینکهای سایت، به لینکهایی گفته میشود که به صفحات داخلی تحت وب سایت شما در نتایج جستجو پیوند دارد.

web gogle
به خصوص در صورتی که صفحاتی خاصی دارید که نمیخواهید در نتایج جستجو هایلایت شوند، این کار مفید است.

ترافیک جستجو (Search Traffic)

در منوی ترافیک جستجو، اطلاعاتی راجع به کوئریهای جستجو پیدا میکنید که افراد را به وب سایت شما و پروفایل لینک شما هدایت میکنند.

احتمالا محبوبترین بخش وبمستر تولز گوگل بخش کوئریهای جستجو است. در اینجا، برترین کوئریهایی را میبینید که افراد را به وب سایت شما هدایت میکنند، همچنین شماری از ایمپرژنها، کلیکها و جایگاه متوسط در جستجو برای آن واژه ها را میبینید.
queries

در صورتی که بر یک کلید واژه کلیک کنید، رتبه صفحات مربوط به آن کلید واژه همراه با جزئیاتی در مورد این صفحات برایتان نمایش داده میشود.
top page query

همچنین میتوانید بر روی تب Top Pages کلیک کنید تا صفحاتی را ببینید که بیشترین کلیک و ایمپرژن را در جستجوی گوگل دریافت کرده اند. میتوانید بر صفحات کلیک کنید تا کلید واژه های مربوط به آنها را نیز ببینید.

این بخش به ویژه از زمانی که گوگل آنالیتیکس کلید واژه هایش را برای پرایوسی تطبیق داد، مفیدتر شده است.

شما هنوز نمیتوانید مانند آن چه میتوانستید در گوگل آنالیتیکس انجام دهید، جستجوهای کلید واژه خود را به کانورژنها (تغییرات) لینک کنید اما حداقل دید بهتری از کلید واژه های خود دریافت میکنید. همچنین میتوانید این داده ها را با لینک دو اکانت به یکدیگر، وارد گوگل آنالیتیکس خود کنید.

در بخش لینک به سایت شما (Links to Your Site) دامنه هایی را که بیشتر به وب سایت شما لینک شده اند، بیشترین محتوای لینک شده وب سایتتان و کلید واژه هایی که مردم استفاده میکنند و به وب سایت شما لینک میشوند را می بینید.
link to your site

میتوانید این داده ها را در CSV اکسپورت کنید (خروجی بگیرید) و لینکها را به نرم افزار سئوی مورد علاقه خود برای آنالیزهای بعدی ایمپورت نمایید. اگر هشدار لینک غیر طبیعی دریافت کرده اید، میتوانید فهرست لینکهای خود را آنالیز کنید تا بفهمید کدام لینکها بی کیفیت هستند و بنابراین باید حذف شوند.

در بخش لینکهای داخلی (Internal Links) میبینید کدام صفحات تان در داخل وب سایت بیشترین لینک را داشته اند.
internal

میتوانید بر روی هر یک از این صفحات کلیک کنید تا ببینید کدام صفحه به آن لینک شده است.

در بخش منوال اکشن (Manual Actions) هر گونه آگهی وب اسپم از گوگل را میتوانید پیدا کنید.

شاخص گذاری گوگل (Google Index)

در منوی شاخص گذاری گوگل کمی بیشتر درباره URL های وب سایت خود که توسط گوگل شاخص گذاری شده اند، اطلاعات دریافت میکنید. در بخش وضعیت شاخص گذاری (ایندکس استاتوس)، نموداری میبینید که نشان میدهد چه تعداد صفحات شما در جستجوی گوگل شاخص گذاری شده اند.
index statud

این بخش برای چک کردن دوره ای صفحات شاخص گذاری در گوگل خوب است چون کاهش صفحات شاخص گذاری میتواند نشان دهنده مشکلی در robots.txt  وب سایت شما و در نتیجه احتمال پنالتی (جریمه) از طرف گوگل باشد.

در بخش کلید واژه های محتوا (Content Keywords) برترین کلید واژه هایی را که در محتوای وب سایت خود استفاده کرده اید، مشاهده میکنید.
keywords

البته این لیست بی نقص نیست چرا که فقط کلید واژه های تکی را در بر میگیرد اما میتوانید بر روی هر کلید واژه کلیک کنید تا URL هایی که از آن استفاده کرده اند را ببینید.

در بخش حذف URL (Remove URLs) میتوانید درخواست بدهید که گوگل URL مورد نظر شما را شاخص گذاری نکند. ممکن است این URL مربوط به دانلودهای شخصی یا محتوایی باشد که تنها برای اعضا قابل مشاهده است که گاهی توسط گوگل شاخص گذاری میشود. در صورتی که هر URLی را در نتایج جستجوی گوگل میبینید که نمیخواهید در نتایج جستجو بیاید، از این بخش استفاده کنید.

خزش یا گراول crawl

در منوی خزش همه چیزهایی را که گوگل هنگام خزش وب سایت شما میبیند، میتوانید مشاهده کنید. ابتدا در بخش خطاهای خزش، هر گونه خطای سرور، عدم اجازه دسترسی، 404 یا خطاهای دیگر را که در هنگام شاخص گذاری سایت شما برای کاربران موبایل و دسکتاپ نمایش داده میشود، مشاهده میکنید.
site errors

زیر نوع هر خطا، URLی را که باعث نمایش این خطا شده است و آخرین باری که به عنوان خطا شناسایی شده است میبینید. با رفع این اشکال میتوانید آنها را با گزینه Mark as fixed ، اصلاح شده نشان دهید.

در بخش آمار خزش (Crawl Stats) فعالیت Googlebot  در طول حداقل 90 روز گذشته در وب سایت خود را مشاهده میکنید.
crawl

در بخش Fetch as Google میتوانید ببینید برای URL مشخصی از وب سایت شما، Googlebot  چه میبیند و در صورتی که پیش از این شاخص گذاری نشده است، آن را در Google Index ارائه کنید.
fetch

اگر صفحه خاصی در وب سایت تان به درستی شاخص گذاری نشده باشد، یا میخواهید ببینید گوگل محتوای خاصی در وب سایت شما مانند فلش یا جاوا اسکریپت را چگونه میخواند، این ابزار مفیدی برای شماست.

در بخش URLهای بلاک شده (Blocked URLs) میتوانید ببینید آیا فایل robots.txt شما به درستی URL های مشخص شده را بلاک میکند. همچنین میتوانید فرمانهای مشخصی را در فایل ربات تکست ( robots.txt ) امتحان کنید تا ببینید آیا URL های خاص را بلاک یا رفع بلاک کرده یا خیر. توجه داشته باشید هر تغییری که در نسخه آزمایشی فایل روبات تکست ایجاد میکنید، در واقع در فایل اصلی اعمال نمیشود.
blocked

در بخش نقشه سایت (Sitemaps) میتوانید نقشه سایت XML را برای وب سایت خود ارائه کنید تا مطمئن شوید محتوای شما به درستی شاخص گذاری میشود. همچنین میتوانید بررسی کنید ببینید چه تعداد URL ارائه کرده اید و چه تعداد از آنها شاخص گذاری شده اند و نیز ببینید آیا هیچ خطایی در نقشه سایت شما وجود دارد یا خیر.
sitemaps

در بخش پارامترهای URL (URL Parameters) میتوانید نحوه رسیدگی گوگل به برخی پارامترها در URL های خود را پیکر بندی کنید. در بیشتر سایتها نیازی به پیکر بندی نیست و گوگل حتی به شما هشدار میدهد که اگر کار پارامترهای URL را به درستی انجام ندهید ممکن است صفحاتی از وب سایت شما از جستجو خارج شود.

مسائل امنیتی (Security Issues)

مسائل امنیتی بخشی است که به صورت جزئی به هر مشکلی در وب سایت شما از نظر آلوده شدن به بدافزار یا ویروس و یا هک شدن میپردازد. همچنین در صورتی که مشکلی پیش بیاید، یک پیام سایت دریافت میکنید. این جا بخشی است که در صورتی که سایتتان به عنوان سایت بدون ایمنی علامت گذاری شده است، میتوانید از آن استفاده کنید و همین که مشکل را حل کردید، به گوگل درخواست بدهید که سایت را دوباره بازبینی کند.

منابع دیگر (Other Resources)

منابع دیگر بخشی است که شما را به ابزارهای (تولز) با ارزش دیگر برای وب سایت، مرتبط میکند. این ابزارها عبارتند از:

-         Structured Data Testing Tool: با استفاده از این ابزار میتوانید بررسی کنید که گوگل به درستی structured data markupشما را تجزیه کرده و آن را در نتایج جستجو نمایش میدهد یا خیر.

-         Structured Data Markup Helper: اگر مطمئن نیستید چگونه با افزودن structured data markup به HTML خود شروع کنید، این ابزار را بررسی کنید.

-         Email Markup Tester: با استفاده از این ابزار، محتوای داده های ساختار یافته یک ایمیل HTML را معتبر کنید.

-         Google Places: 97 درصد از مشتریها به دنبال کسب و کار آنلاین محلی میگردند. به کمک این ابزار در جایی که به دنبال کسب و کار شما جستجو میشود، حضور پیدا کنید. یک پلتفرم محلی رایگان از طرف گوگل.

-         Google Merchant Center: مکانی برای آپلود داده های محصول شما در گوگل و در دسترس قرار دادن آن در جستجوی محصولات گوگل (Google Product Search) و سرویسهای دیگر گوگل.

-         PageSpeed Insights: با استفاده از این ابزار متوجه میشوید صفحات وب شما در دستگاههای مختلف چگونه است.

-         Custom Search: قدرت گوگل در ایجاد جستجوی سفارشی (کاستمایز) برای وب سایت خود را به کار بگیرید.

آزمایشگاهها (Labs)

در منوی آزمایشگاهها، هر ابزاری را که گوگل در حال حاضر در حال آزمایش برای وبمستر است، مشاهده میکنید. یکی از آنها که مدت زیادی است در دسترس می باشد، Author Stats است. در صورتی که از وبمستر تولز گوگل با همان اکانت گوگل پلاس استفاده میکنید و ادعا دارید که صاحب محتوای خود هستید، میتوانید ببینید این محتوا در جستجو از نظر ایمپرژن، کلیک، CTR و متوسط جایگاه در جستجو چگونه است.
statis

از آنجایی که معمولا نمیتوانید محتوایی را که در وب سایتهای دیگر به صورت همکاری کار کرده اید آنالیز کنید، این بخش میتواند ایده ای به شما بدهد که محتوای خارج از سایت شما در جستجو چگونه عمل میکند. این کمک میکند مشخص کنید چه موضوعاتی بهتر رتبه کسب میکنند و کدام سایتها بیشترین ترافیک جستجو را دارند بنابراین میتوانید با آنها دوباره همکاری کنید.

نتیجه

همان طور که میبینید، وبمستر تولز گوگل برای صاحبان وب سایت و تولید کنندگان محتوای آنلاین لازم است. بنابراین اگر تا کنون از آن استفاده نمیکرده اید، از همین حالا شروع کنید.

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 60% (2 Votes)
sd-logos-part1
sd-logos-part2

منتخب از مشتریان با ارزش ما

مشتریان ما سرمایه ما
themeforest-logo
codecanyon--logo
graphicriver-logo
audiojungle-logo
photodune-logo
activeden--logo