joomla award

انتشار جوملا 3.5 قرار بود در پانزدهم نوامبر اتفاق بیفتد اما همه ما میدانیم که چنین اتفاقی نیفتاد چون جوملا 3.4 قرار بود در پانزدهم سپتامبر منتشر شود اما هنوز در دست تهیه است. اما این مشکلِ اصلی نیست، مشکل واقعی جوملا 3.5 است،

چون: جوملا 3.5 هفت افزونه زیر را حذف کرده است: 1- تبلیغات یا بنرز (com_banners)
2- تماسها یا کنتاکتس (com_contacts)
3- ارسال پیام یا مسیجز (com_messages)
4- خبر خوان یا نیوز فیدز (com_newsfeeds)
5- مسیردهی مجدد یا ریدایرکت (com_redirect)
6- جستجو یا سرچ (com_search)
7- جستجوی هوشمند یا اسمارت سرچ (com_finder) ما پیش تر به افزونه های بی استفاده در جوملا که باید از هسته جوملا حذف شوند، اشاره کرده ایم. این افزونه ها عبارت بودند از بنرز، مسیجز، نیوز فیدز و ریدایرکت (توجه داشته باشید در مطلب مذکور، حذف افزونه وب لینکس نیز توصیه شده بود که طبق نقشه راه (رود مپ) در جوملا 3.4 حذف میشود).
اما سه افزونه دیگری که جوملا میخواهد حذف کند، اما ما به آن اشاره ای نکرده بودیم، چطور؟ 1- تماسها یا کنتاکتس: ما شخصا این افزونه را دوست نداریم (احتمالا به خاطر این که از دوره مامبو باقی مانده است) اما مشکل این است که وب سایتهای بسیار زیادی وجود دارند که در حال حاضر از این افزونه برای صفحه تماس با ما (Contact Us) بهره میبرند و حذف این افزونه به این معنی است که این وب سایتها باید به دنبال جایگزینی در JED (مرکز افزونه های جوملا) باشند. 2- جستجو یا سرچ: آخرین باری که از یک CMS (سامانه مدیریت محتوا) بدون هیچ عملیات جستجو استفاده کردید، کی بوده است؟ هرگز؟ بله موافقیم اما به دلایلی اکثر طراحان جوملا فکر میکنند جستجو باید حذف شود (هم کامپوننت و هم ماژول) و همه سایتهای جدید جوملا نباید قابلیت جستجو را به صورت پیش فرض داشته باشند و اگر واقعا به آن نیاز دارند، باید از یک افزونه شخص سوم استفاده کنند (که ممکن است تجاری باشد یا خیر، آسیب پذیر باشد یا خیر و در عرض چند ماه هنوز وجود داشته باشد یا خیر). فقط ما علت پشت این تصمیم برای حذف این افزونه را متوجه نمیشویم. از نظر ما اشکالی در این نرم افزار وجود ندارد و در واقع خیلی هم خوب کار میکند و میتوان اصلاحاتی در آن انجام داد که کارایی آن خیلی بهتر شود. 3- جستجوی هوشمند یا اسمارت سرچ: اسمارت سرچ ابزاری در جوملا است که برای سرعت دادن به جستجو طراحی شده است به خصوص در وب سایتهای بزرگ. این افزونه خوب کار میکند اما سه اشکال اساسی دارد: 1. آرایه ای (بالقوه بسیار بزرگ) از جدولها در پایگاه داده ها ایجاد میکند، 2. میتواند سرعت کل وب سایت را کند نماید و 3. چندان هوشمند نیست. با این حال فکر نمیکنیم لازم باشد این افزونه حذف شود. در واقع فکر میکنیم فواید آن بیشتر از معایبش است و به همین علت در برخی از وب سایتهای بسیار بزرگمان، آن را فعال کرده ایم (مقداری اصلاحات نیز بر روی آن انجام داده ایم). ما معتقدیم که این افزونه پس از تغییرات نه چندان بزرگ، میتواند خیلی مفید باشد. بدیهی است که اکثر طراحان جوملا اینطور فکر نمیکنند به همین علت این افزونه را دور انداخته اند. مسئولان جوملا رسما اعلام کرده اند که همه وب سایتهای قدیمی اگر به جوملا 3.5 ارتقاء یابند، تحت تاثیر این تغییرات قرار نمیگیرند (به عبارت دیگر هنوز افزونه های بالا را در صورتی که در حال استفاده از آنها باشند، همچنان خواهند داشت). اما مشتریهای جدید جوملا چطور؟ طراحان جوملا به مشتریهای جدید خود که سوالاتی درباره افزونه از دست رفته جستجو دارند، چه پاسخی میدهند؟ وردپرس به صورت پیش فرض افزونه کنتاکتس را ندارد (نکته: یک افزونه در وردپرس، پلاگین خوانده میشود) اما قابلیت جستجو دارد. به هر صورت فکر نمیکنیم هدف نهایی این باشد که جوملا را تبدیل به کلون وردپرس کنند. جوملا محصول متفاوت و بهتری است و تهی کردن سامانه مدیریت محتوا از عملکرد اصلی اش، به معنی محصول بهتر و قوی تر نیست بلکه به این معنی است که محصول ناقص شده است. نمیدانیم چه تعداد مشتری تمایل به استفاده و سرمایه گذاری بر روی محصول ناکامل و ناقص دارند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)
sd-logos-part1
sd-logos-part2

منتخب از مشتریان با ارزش ما

مشتریان ما سرمایه ما
themeforest-logo
codecanyon--logo
graphicriver-logo
audiojungle-logo
photodune-logo
activeden--logo