تمام آنچه شما باید درباره توضیحات متا بدانید

منظور از داده های متا در HTML چیست؟

توضیحات متا توضیحات و اطلاعاتی است درباره داده های HTML که در صفحات وب سایت شما نمایش داده نمی شود، اما در نتایج جستجوها نمایش داده می شود. توضیحات متا شامل اطلاعاتی است درباره مطالب درون صفحه وب سایت شما، نویسنده یک متن، اطلاعاتی درباره ناشر، آخرین بروز رسانی ها، کلیدواژه های یک متن و … .

توضیحات متا توسط اکثر مرورگرها مثل گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر، فایر فاکس، و تمامی مرورگرهای رایج دیگری که توسط کاربران برای جستجو در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد قابل پشتیبانی هستند.

موتورهای جستجوگر توضیحات متا را به عنوان یک فاکتور رتبه بندی در نظر نمی گیرند و اغلب متخصصان سئو عقیده دارند که نباید از کلیدواژه های متا در HTML یک وب سایت استفاده نمود.

اگر بخواهید دلیل این مساله را بدانید باید به شما بگویم که دلیل این مساله کاملا مربوط به رقبای شما است، با قرار دادن کلیدواژه های متا در HTML یک صفحه شما باعث می شوید که رقبای شما از تعداد و نوع کلیدواژه های شما به سادگی مطلع شوند و بدانند که شما تلاش می کنید برای کدام کلیدواژه ها وب سایت خود را رتبه بندی کنید. پس پیش نهاد من به شما این است که از کلیدواژه های متا در صفحات وب سایت خود استفاده ننمایید. اما باید بدانید که عناوین متا و توضیحات متا در HTML یک صفحه وب سایت بسیار مهم هستند و نقش اساسی در موفقیت و یا عدم موفقیت صفحات وب سایت شما در رتبه بندی دارند. در این بخش از متن پیش رو من قصد دارم که به شما بگویم که چگونه یک توضیح متا بنویسید و نوشتن توضیحات متا چه منافعی می تواند برای شما داشته باشد.

توضیحات متا چیست؟

توضیحات متا، توضیحاتی است که در زیر لینک صفحه و یا همان تگ عنوان شما در نتایج جستجوها نمایش داده می شود و به کاربران یک دید کلی درباره مطالب موجود در صفحه وب سایت شما می دهد. شما با استفاده از توضیحات متا می توانید کاربران را تشویق به کلیک کردن بر روی لینک وب سایت خود نمایید. در واقع توضیحات متا اساسی ترین نقش را در نرخ کلیک وب سایت شما دارند.

توضیحات متا یک تخصیص HTML کوتاه است که باید طولی در حدود 155 کاراکتر داشته باشد (دقت داشته باشید که فاصله نیز جزو تعداد کاراکتر ها می باشد و در شمارش محاسبه می شود ).

توضیحات موجود در متا تگ

توضیحات متا از آن جهت با اهمیت است که زمانی که یک کاربر عبارت جستجویی را در کادر جستجوی موتور جستجوگر تایپ می کند و نتایج مربوط به آن برای کاربر در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شود، کابر گزینه های متعددی برای انتخاب دارد اما شما با استفاده از قرار دادن توضیحات جذاب و مناسب در این بخش می توانید کاربر را مجاب کنید که از میان تمامی گزینه های موجود شما را انتخاب نماید. در واقع توضیحات متا به عنوان چکیده از مطلب شما به کاربران ارائه می شود و شما می توانید با استفاده از این توضیحات به کاربران احتمالی (کاربرانی که در صفحه جستجو بین وب سایت شما و بسیاری گزینه های دیگر موجود در نتایج جستجوها مردد هستند که کدام را انتخاب نمایند) بگویید که با کلیک بر روی لینک وب سایت شما می توانند به چه اطلاعاتی دست یابند.

طول بهینه برای یک توضیح متا

توضیحات متای صفحات وب سایت شما توسط گوگل به منظور ارائه مطلب شما به بهترین شکل ممکن برای کاربران، استفاده می شوند. اما تعداد کاراکتر هایی که می تواند در بخش توضیحات متای صفحه شما در نتایج جستجوها نمایش داده شود محدود است زیرا فضایی که در صفحه نتایج جستجوها به هر یک از وب سایت ها اختصاص داده می شود محدود است، پس شما باید توضیحات متای صفحات وب سایت خود را تا حد ممکن کوتاه و مفید بنویسید زیرا اگر تعداد کاراکترهایی که شما در توضیحات متای وب سایت خود استفاده می نمایید بیشتر از حد مجاز باشد گوگل ناگزیر است که پس از اتمام فضای اختصاص داده شده به شما بقیه توضیحات متای شما را کات کند و این کار موجب می شود که توضیحات متای وب سایت شما در نا مفوم باشد و مورد پسند کاربران قرار نگیرد.

مثالی از توضیحات متا

<head>
<meta name=”description” content= “When migrating your website, there is always a risk to lose your keyword rankings. Discover everything you need to do to avoid SEO migration disaster.”/>
</head>

توضیحات متا در نتایج جستجوها

همان طور که پیشتر نیز گفته شد هدف از ایجاد توضیحات متا ایجاد خلاصه ای از محتوای یک صفحه وب سایت برای بالا بردن نرخ کلیک یک صفحه است. هرچقدر که شما بتوانید توضیحات متای بهتری برای صفحات وب سایت خودتان ایجاد نمایید، نرخ کلیک وب سایت شما بیشتر خواهد شد. بهینه سازی توضیحات متا مهم ترین بخش در بهینه سازی های درون صفحه می باشد. بهترین مثال از توضیحات متا برای نمونه برداری، توضیحات متای خود موتورهای جستجوگر است. اگر شما می خواهید که یک نمونه توضیحات متای مناسب و مفید را مورد بررسی قرار دهید و از آن الگو برداری نمایید می توانید توضیحات متای موتورهای جستجوگر یاهو، گوگل و یا بینگ را مورد بررسی قرار دهید.

آیا توضیحات متا یک فاکتور رتبه بندی است؟

توضیحات متا به خودی خود یک فاکتور رتبه بندی به حساب نمی آید اما یک ارتباط عمیق میان یک توضیح متای مناسب و کسب رتبه خوب در رتبه بندی ها وجود دارد. زیرا توضیحات متا با وجود آنکه یک پاراگراف کوتاه است اما یک تبلیغ برای وب سایت شما به حساب می آید و تنها راهی ارتباطی شما با کاربران اینترنت در صفحه جستجوها به حساب می آید این تنها شانس شما برای جذب کردن کاربران است.

اگر توضیحات متای شما به گونه ای باشد که بتواند کاربران را متقاعد کند که بر روی لینک شما کلیک کنند و به نوعی بتواند تعامل خوبی با کاربران برقرار نماید می تواند نرخ کلیک وب سایت شما یا CTR وب سایت شما را بیشتر نماید و از آنجایی که CTR یک فاکتور مهم در رتبه بندی یک وب سایت است، از این طریق توضیحات متا می تواند بر روی رتبه وب سایت شما در نتایج جستجوها تاثیر گذار باشد.

طول توضیحات متا

توضیحات متا باید به روشی بسیار مختصر و مفید توضیح بدهد که محتوای صفحه شما درباره چیست و شما باید با استفاده از توضیحات متا بتوانید در 2 یا 3 جمله کوتاه برتر های محتوای خود را نسبت به دیگر محتواهای موجود در آن زمینه به کاربران عرضه کنید.

فضایی که موتورهای جستجوگر برای ارائه توضیحات متا به شما اختصاص می دهند بسیار کم و محدود است و شما نمی توانید توضیح جامع و کاملی درباره محتوای خود در این فضای کم بگنجانید.

همان طور که پیشتر نیز گفته شد محدودیت تعداد کلمات برای یک توضیح متا 155 کاراکتر است که در آن فاصله یا Space نیز یک کاراکتر محسوب می شود. البته مواردی نیز وجود دارد که بیش از این تعداد کاراکتر در توضیحات متای صفحات در نتایج جستجوها نمایش داده می شود اما تعداد کاراکتر مطمئن برای توضیحات متا 155 کاراکتر است و شما نباید از این تعداد تجاوز کنید زیرا این کار ممکن است موجب شود که تویحات متای شما ناقص نمایش داده شود و یک جمله ناتمام به هیچ وجه نمی تواند برای کاربران جذاب باشد و آنها را مجاب به کلیک کردن بر روی لینک شما نماید.

ممکن است موتورهای جستجوگر تعداد کمی کاراکتر دیگر نیز به توضیحات متای شما اضافه کنند، پس اگر شما سعی کنید که حتی کمتر از 155 کاراکتر استفاده نمایید و از حد اکثر ظرفیت استفاده نکنید بلکه بهترین توضیحات را در کمترین تعداد کاراکتر ممکن بنویسید خواهید تونست در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشید.

من خودم معمولا از تعداد 150 کاراکتر برای تولید توضیحات متای صفحات وب سایت خودم استفاده می کنم و همین تعداد را به شما نیز توصیه می نمایم.

ارتباط توضیحات متا و CTA

توضیحات متای شما اگر با دقت نوشته شوند و چند نکته جزیی درباره آنها رعایت شوند شما می توانید از این توضیحات بیشترین بهره را ببرید. همان طور که از نام آن نیز مشخص است توضیحات متا باید تا حد ممکن باید توضیحی باشند و تفسیر کوتاهی از محتوای شما را در اختیار کاربران قرار دهند تا بتوانند نرخ کلیک کاربران را در وب سایت شما افزایش دهند. از طرف دیگر توضیحات متا باید به گونه ای باشد که برای کاربران مفید باشد و آنها برای دریافت اطلاعات بیشتر بخواهند که سایر توضیحات موجود در مطلب شما را مطالعه کنند.

برای آنکه بتوانید کاربران را تشویق به کلیک کردن بر روی لینک مطلب خود نمایید می توانید در انتها متن خود بنویسید “برای دریافت مطالب بیشتر کلیک کنید” یا بنویسید “برای خواندن باقی مطلب به وب سایت مراجعه نمایید” و یا عباراتی از این قبیل را بکار ببرید که کاربر را ترغیب به کلیک کردن بر روی لینک وب سایت خود نمایید.

کلیدواژه ها در توضیحات متا

با وجود آنکه موتورهای جستجوگر بیان کرده اند که کلیدواژه ها تاثیری در نتایج جستجوها و رتبه بندی های وب سایت ها ندارند (این بدان معنی است که استفاده و یا عدم استفاده از کلیدواژه در توضیحات متا نه توسط موتورهای جستجوگر توصیه شده است و نه منع شده است) باز هم من استفاده از کلیدواژه ها را در توضیحات متا به شما توصیه می نمایم.

همان طور که در تصویر زیر نیز می توانید مشاهده نمایید، زمانی که شما یک عبارت جستجو را در کادر جستجوی موتورهای جستجوگر وارد می کنید که حاوی یک یا چند کلیدواژه مختلف می باشد،

توضیحات متا

(برای مثال در تصویر زیر کلیدواژه Meta Description در کادر جستجو وارد شده است) موتورهای جستجوگر یک لیست از نتایج را برای شما نمایش می دهند که در توضیحات متای هرکدام از این نتایج نمایش داده شده کلیدواژه ها به صورت بولد شده نمایش داده شده اند. پس اگر شما از کلیدواژه ها در توضیحات متای صفحات وب سایت خود استفاده نمایید این کار شما موجب می شود که زمانی که وب سایت شما در نتایج جستجوها برای کاربران هنگام جستجوی یک کلیدواژه خاص نمایش داده می شود کلیدواژه مد نظر کابر در توضیحات متای شما به صورت بولد شده نمایش داده شود و این مساله موجب جلب توجه هرچه بیشتر کاربر می گردد و به نفع شما می باشد.

استفاده از ریچ اسنیپت ها درتوضیحات متا

استفاده از داده های ساخت یافته در توضیحات متا بسیار مفید می باشد، این داده های ساخت یافت بر اساس نوع محتوایی که شما منتشر می نمایید می تواند متفاوت باشد و یک یا چند نمونه از انواع مختلف ریچ اسنیپت ها را شامل شود. اتفاده از این ریچ اسنیپت ها بر روی تصمیم گیری کاربر برای کلیک کردن و یا کلیک نکردن بر روی صفحه شما بسیار تاثیر گذار است.

بنابراین من به شما توصیه می کنم که همیشه از ریچ اسنیپت ها در توضیحات متای صفحات وب سایت خود استفاده نمایید تا بتوانید اطلاعات کامل تر و با جزییات بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهید. کاربران به این گونه اطلاعات بسیار علاقه مند هستند و این گونه اطلاعات توجه آنها را بسیار جلب می نماید. شما می توانید با استفاده از پلاگین های وردپرس به توضیحات متای صفحات وب سایت خود داده های ساخت یافته اضافه نمایید، برای این کار می توانید از وب سایت schema.org کمک بگیرید. اگر شما برای طراحی وب سایت خود از وردپرس استفاده نکرده اید می توانید از Google markup helper برای اضافه کردن داده های ساخت یافته به توضیحات متای صفحات وب سایت خود، کمک بگیرید.

ایجاد توضیحات متای منحصر به فرد

دقت کنید که برای هر صفحه از وب سایت خود یک توضیح متای مجزا و غیر تکراری ایجاد نمایید، زیرا استفاده از توضیحات متای تکراری ممکن است موجب شود که برای شما مشکلات بسیار اساسی در رابطه با محتوای تکراری و یا Duplicated Content بوجود بیاید. شما می توانید با استفاده از کنسول جستجوی گوگل تکراری بودن و یا نبودن توضیحات متای صفحات وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار باید ابتدا از گزینه Go to وارد Search Appearance شده و HTML Improvements را انتخاب نمایید و سپس گزینه Duplicate meta descriptions را انتخاب نموده و موارد موجود در آن را مورد بررسی قرار دهید.

چگونه توضیحات متای تکراری را تصحیح نماییم؟

اگر در صفحات وب سایت خود با توضیحات متای تکراری مواجه شدید بهتر است آنها را کلا حذف کنید و توضیحات متای جدیدی برای صفحه ایجاد نمایید. در ویدیوی کوتاهی که در زیر قرار داده شده است

اگر شما برای صفحات وب سایت خود هیچ توضیح متایی ننویسید، موتورهای جستجوگر به صورت اتوماتیک یک بخش کوتاه از متن شما را انتخاب می کنند و در بخش توضیحات متا در صفحه نتایج جستجو آن را در زیر لینک شما برای کاربران نمایش می دهند. در واقع موتورهای جستجو گر می توانند به صورت اتوماتیک برای وب صفحات وب سایت شما توضیحات متایی را از داخل متن خود شما انتخاب کنند و بخشی از متن را که بیشترین ارتباط را با تمام محتوای شما داشته باشد انتخاب می نمایند و به عنوان توضیحات متای آن صفحه برای کاربران نمایش می دهند. اگر شما زمان و یا حوصله کافی برای ایجاد توضیحات متای مناسب برای صفحات وب سایت خود ندارید و یا می خواهید که از مساله وجود توضیحات متای تکراری درون صفحات وب سایت خود پیشگیری نمایید می توانید از این قابلیت موتورهای جستجوگر برای این کار استفاده نمایید.

از کجا باید شروع کنیم؟

صفحاتی از وب سایتتان که بهترین عملکرد را دارند انتخاب نمایید (بر اساس sessions و trial conversions)، برای انجام این کار ابتدا به گزینه Behaviour مراجعه نموده و Landing Pages را انتخاب نمایید سپس در بخش Goal یک هدف مناسب تعیین نمایید. سپس بر روی ستون sessions کلیک کنید تا داده های خود را سازمان دهد کنید و سپس صفحات یکه بهترین عملکرد را داشته اند مشخص نموده و آنها را در جایی یادداشت کنید. سپس به ستون Goal مراجعه نموده و نتایج را به روشی مشابه سازمان دهی کنید و سپس مجددا بهترین صفحات را مشخص نموده و یادداشت کنید.

این بررسی ها به شما نشان می دهد که کدامیک از صفحات وب سایت شما عملکرد خوبی داشته اند و کدام ها عملکرد خوبی نداشته اند و سپس شما می توانید با الهام گرفتن از توضیحات متای صفحاتی که عملکرد خوبی دارند توضیحات متای دیگر صفحات وب سایت خود را که عملکرد مناسبی ندارند به بهترین شکل ممکن بهینه سازی نمایید. دقت کنید که بهینه سازی های شما باید به گونه باشد که کارایی صفحات شما را بهبود دهد، اگر تغییراتی که ایجاد می نمایید چنین تاثیری بر روی صفحات وب سایت شما نگذارند، شما باید مجددا بررسی کنید و توضیحات متای خود را تغییر داده و آنها را بهینه سازی نمایید.

شما می توانید پیش از انجام این بررسی ابتدا صفحه اصلی یا Home Page وب سایت خود را از لحاظ توضیحات متا بهینه سازی نمایید.

توضیحات متای Home Page

توضیحات متای Home Page بسیار با اهمیت هستند و لذا ایجاد آنها اجتناب ناپذیر است. پس پیش از آنکه اقدام به ایجاد توضیحات متا برای هریک از صفحات وب سایت خود نمایید اول باید برای Home Page وب سایت خود توضیحات متای مناسبی ایجاد نمایید. به خاطر داشته باشید که برای ایجاد توضیحات متا برای Home Page وب سایت خود باید تمام هوش و توانایی خود را به کار بگیرید و باید از کلیدواژه های اصلی و کلی وب سایت خود در توضیحات متای Home Page استفاده کنید. سعی کنید یک پیام تبلیغاتی بسیار جذاب و تعاملی در بخش توضیحات متای Home Page قرار دهید و با استفاده از همین توضیحات کوتاه منحصر به فرد بودن وب سایت و خدمات خود را از دیگر وب سایت ها و خدمات آنها به کاربران ارائه نمایید.

دقت داشته باشید که Home Page وب سایت شما از آنجایی با اهمیت است که می تواند در اولین مرحله چرخه خرید کاربران را جذب نماید و با آنها تا مرحله انتهایی یعنی انجام نهایی خرید همراه شود، پس شما باید بیش از هر صفحه دیگری، سعی در ایجا جذابیت در صفحه Home Page وب سایت خود نمایید.

زمانی که شما توضیحات متای صفحه Home Page وب سایت خود را به بهترین شکل ممکن بهینه سازی نمودید حال نوبت به دیگر صفحات و بهینه سازی آنها می رسد.

زمانی که شما توضیحات متای صفحات مختلف وب سایت خود را بهینه سازی نمودید، حال می توانید به صفحه نتایج جستجوها مراجعه نموده و توضیحات متای خود را از دید کاربران ببینید تا اگر مشکلی وجود دارد آن را رفع کنید. دقت داشته باشید که اگر به دنبال کسب نتایج خوب هستید تمام نکات و جزییات ذکر شده در این مقاله را در توضیحات متای تمامی صفحات وب سایت خود اعمال نمایید. شما می توانید با استفاده از ابزارهای متعددی که برای بررسی آماره های یک وب سایت می توانند شما را یاری کنند برای بررسی نتایج حاصل از ایجاد تغییرات در توضیحات متای صفحات وب سایت خود بهره بگیرید.

سخن پایانی

اگر می خواهید در زمینه سئو و بازاریابی محتوا موفق باشید باید سعی کنید که تنها به خواندن مقالات کفایت نکنید، تا زمانی که دست به کار نشوید خواندن تمامی مقالات دنیا هم نمی تواند باعث موفقیت شما شود. پس ترس را کنار گذاشته و باور کنید که شما به اندازه کافی اطلاعات دارید و نیازی به دانستن تمامی نکات و جزییات سئو ندارید. همین چند نمونه ای را که در این مقاله و یا هر مقاله دیگری خوانده اید به صورت عملی اجرا کنید و پس از آن فرصت زیادی برای خواندن دیگر مقالات و آموختن دیگر نکات دارید. پس همین العان دست بکار شوید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...