بهینه سازی محتوای وب سایت

بهینه سازی محتوای وب سایت یک فهرست موارد لازم برای بهینه سازی وب سایت یک صفحه ای و در واقع یک راهنمای ساده برای بهینه سازی محتوا می باشد.

احتمالاً شما هم در تلاش هستید و می خواهید مطمئن شوید که محتوای وب سایت تان به بهترین نحو ممکن برای موتور های جست و جو بهینه سازی شده است و سئو سایت در بهترین شکل ممکن پیش می رود.

اگر نمی دانید برای این منظور چه کارهایی باید انجام دهید ، حتماً این مطلب را مطالعه کنید

چرا باید بهینه سازی محتوای وب سایت انجام شود؟

الگوریتم های گوگل برای مشخص کردن رنک و رتبه محتوای وب سایت ها بر 200 مشخصه ویژه و منحصر به فرد ، تکیه دارند ، تلاش جهت برآورده کردن تمام این مشخصه ها تقریبا غیر ممکن است و واقعیت آن است که بیشتر این عوامل خارج از کنترل شما هستند ، تنها کاری که شما می توانید انجام دهید و تنها بخشی بر آن کنترل کامل دارید، مشخصه های داخل سایت هستند که گوگل هنگام خزیدن و مرور محتوای وب سایت شما، آن ها را بررسی می کند. اگر مطمئن نیستید که وب سایت شما این معیار ها را رعایت کرده است یا خیر، نگران نباشید ؛ با مطالعه این مقاله تمام چیزهایی که لازم است را یاد می گیرید.

پس از مطالعه این مطلب، فهرستی مهمی از تمام مشخصه های سایت را در اختیار خواهید داشت که می توانید محتوای وب سایت خود را با آن ها سازگار کرده و برای گوگل به بهترین وجه بهینه سازی کنید.

کلمات کلیدی خود را محدود کنید

زمانی که پست خود را می نویسید ، باید این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از تعداد زیادی از کلمات کلیدی و تلاش برای بهینه سازی به این شکل ، بی فایده است ، برای هر پست ، استفاده از حداکثر 1 یا 2 کلمه کلیدی ، کافی است.

رعایت این مسئله بسیار حائز اهمیت است ، چرا که در صورت رعایت نکردن این نکته گوگل ممکن است پست شما را به خاطر تلاش جهت پر کردن محتوا با کلمات کلیدی فراوان و بیش از حد ، جریمه کند ، علاوه بر آن که اگر محتوای پست خود را بر روی یک یا دو موضوع اصلی متمرکز کنید، جذاب تر خواهد بود.

زمانی که یک یا دو کلمه کلیدی کانونی (focus keyword) تعیین کرده و هدف خود را مشخص کردید، می توانید بهینه سازی محتوای خود را از همان ابتدای کار شروع کنید.

از کلمات کلیدی در عنوان مطالب استفاده کنید

عناوین پست های خود را با استفاده از کلمات کلیدی که در ذهن دارید، ایجاد کنید ، حتی اگر امکان دارد، می توانید دقیقاً خود کلمات کلیدی را در عنوان پست بنویسید، البته به شرطی که به کیفیت عنوان لطمه نزند.

به طور مثال اگر کلمه کلیدی کانونی شما “بهینه سازی صفحه” بوده است، عنوان پست شما چیزی شبیه به عنوانی خواهد بود که برای همین پست استفاده شده است (راهنمای ساده برای بهینه سازی صفحه)

البته باید توجه داشته باشید که عنوان پست شما، نباید عیناً خود کلمات کلیدی باشد، چرا که چنین عنوانی برای خواننده بسیار خسته کننده و غیر جذاب خواهد بود و کسی آن را مطالعه نمی کند ، در واقع کلمات کلیدی نقطه شروعی برای ایجاد عنوان مناسب هستند.

بهتر است که عنوان پست کمتر از 70 کاراکتر باشد چرا که گوگل عناوین بالای 70 کاراکتر را به طور کامل در نتایج جست و جو، نمایش نمی دهد ، از طرف دیگر لینک اشتراک گذاری مطالبی با عنوانی بالای 70 کاراکتر در دیگر پلتفرم ها (مثلاً در شبکه های اجتماعی)، کلیک بیشتری می تواند به خود جذب کند ؛ بنابر این رعایت تعداد 70 کاراکتر برای عنوان چندان هم اهمیت ندارد، فقط باید عنوان را به گونه این بنویسید که کلمات کلیدی هدف شما در همان اوایل عنوان آورده شود تا یکی از اولین کلماتی باشد که گوگل آن را بررسی می کند.

آدرس URL خود را بهینه سازی کنید

زمانی که یک پست منتشر می کنید، URL یا لینک یکتای (Permalink) آن پست به طور خود کار بر اساس عنوان پست ایجاد می شود، مگر آن که به صورت دستی آن را ویرایش کنید.

ویرایش دستی این آدرس توصیه می شود تا لینک پست فقط شامل کلمات کلیدی هدف شما باشد.

در بیشتر پلتفرم های سرویس دهنده وبلاگ، گزینه ویرایش لینک یکتا معمولاً در بالای صفحه و نزدیک به جایی که عنوان را وارد می کنید، در دسترس است.

به طور مثال، لینک یکتا در وردپرس به این شکل است:

عکس وردپرس بهینه سازی یو آر ال

حال که URL و عنوان را به شکل مناسب بهینه سازی کرده اید، می توانید به بدنه اصلی محتوا بپردازید

بهینه سازی بدنه محتوا

در ادامه چند نکته در مورد روش های بهینه سازی بدنه محتوا برای سئو آورده شده است

دانسیته کلمه کلیدی Keyword Density

کار را با وارد کردن کلمات کلیدی هدف در 100 کاراکتر اول متن شروع کنید ، این کار تاکید می کند که محتوای شما در رابطه با آن کلمات کلیدی نوشته شده است.

در ادامه متن نیز کلمات کلیدی را به طور طبیعی و معمول در تمام آن پخش کنید. البته آن ها را در حد طبیعی به کار بگیرید تا برای خواننده آزار دهنده نشده و از نظر موتور های جست و جو نیز به عنوان محتوای مشکوک به اسپم، شناسایی نشود.

به طوری کلی اگر بخواهیم بگوییم این گونه است که بهتر است از هر کلمه کلیدی 3 بار یا کمتر در هر 1000 کلمه از متن، استفاده کنید. همچنین پیش از انتشار متن، بازخوانی چند باره آن نیز توصیه می شود تا بدین طریق از عدم اشارات بیش از حد و مکرر به کلمات کلیدی، اطمینان یابید. مطمئن باشید اگر مطلب شما از آزمون انسانی سر بلند بیرون آیند، آزمون های موتور های جست و جو را نیز با موفقیت پشت سر خواهند گذاشت.

کار دیگری که باید در بدنه محتوا انجام دهید آن است که کلمات کلیدی خود را حداقل یک بار در تیتر های فرعی به کار برید، تا به این صورت برای گوگل مشخص کنید تمرکز اصلی صفحه و مطلب شما بر روی چیست.

لینک به صفحات دیگر

سعی کنید از لینک های داخلی و همچنین لینک های خارجی، در محتوای خود استفاده کنید.

اگر در پست خود به مطالب یا پستی دیگری اشاره کرده اید، بهتر است لینک آن پست مشابه یا مرتبط را نیز در این پست جدید، بگنجانید. این کار خوانندگان و مخاطبان وب سایت شما را به ماندن در وب سایت شما ترغیب می کند، علاوه بر آن که به موتور های جست و جو نشان می دهد لینک استفاده شده در مطلب شما به یک موضوع مشخص مرتبط بوده و قابل اعتماد می باشد.

علاوه بر لینک کردن پست به محتوای داخلی خود، می توانید محتوای خود را به دیگر وب سایت های معتبر نیز لینک کنید. انجام این کار نیز یکی دیگر از معیار های گوگل محسوب می شود. مطالعات نشان می دهند که لینک کردن محتوا به یک وب سایت معتبر باعث افزایش رنک صفحه در گوگل و بهبود سئو سایت می گردد.

از تصاویر بهینه شده استفاده کنید

استفاده از تصاویر مناسب، نه تنها میزان تعامل مخاطب و خواننده با مطلب را بالا می برد، بلکه همچنین به بهینه سازی محتوای سایت برای موتور های جست و جو نیز کمک می کند.

استفاده از تصاویر در محتوا باعث می شود داستان و محتوای شما بسیار جذاب تر شود ، هر چند که باید به یاد داشته باشید موتور های جست و جو نمی توانند عکس را بخوانند، بلکه آن ها متن جایگزین (alt-text) را بررسی می کنند.

متن جایگزین به موتور های جست جو امکان می دهد مفهوم تصویر را بهتر درک کرده و متوجه شوند که آن عکس نشان دهنده چه چیزی است ، موتور های جست و جو بدون متن جایگزین، قادر به درک یک تصویر نیستند.

اگر از وردپرس یا جوملا به عنوان پلتفرم سرویس دهنده وبلاگ استفاده می کنید، می توانید به سادگی از این طریق، متن جایگزین را به تصاویر خود اضافه کنید. به مدیا (Media) رفته، سپس وارد کتابخانه (Library) شوید. بعد بر روی دکمه ویرایش (Edit) که در زیر تصویر قرار دارد را کلیک کنید.

به دنبال بخشی با عنوان “متن جایگزین” (Alternative Text) باشید ، در این بخش شما می توانید با استفاده از کلمات کلیدی کانونی خود، تصویر را توصیف کنید.

بهینه سازی عناوین متا و توصیفات

پس از آن که محتوا تکمیل شده و بهینه سازی شد، حتماً پیش از انتشار آن مطمئناً شوید که عنوان متا (meta title) و توضیحات متا (meta descriptions) نیز با کلمات کلیدی مورد هدف تان، بهینه سازی شده اند. عنوان و توضیحات متا در یک پست، در واقع همان اطلاعاتی هستند که خواننده در صفحه نتایج گوگل در مورد آن پست مشاهده می کند.

این توضیحات و عنوان به صورت خود کار ایجاد می شوند، مگر آن که شما به صورت دستی آن را وارد کنید که در این صورت دقیقاً همان چیزی که شما وارد کرده اید، نمایش داده می شود.

توصیه می شود که عنوان و توضیحات متا به صورت دستی وارد شوند، چرا که همیشه نمی توان به گوگل و دیگر موتور های جست و جو برای نمایش درست اطلاعات تکیه کرد. اگر از وردپرس استفاده می کنید، نصب افزونه سئو Yoast را پیشنهاد می کنیم. در میان انبوه ویژگی هایی که این ابزار در اختیار شما قرار می دهد، بهینه سازی توضیحات و عنوان متا برای هر پست، یکی از بهترین ها می باشد ؛ زمانی که پلاگین نصب شد، در انتهای هر پست بخشی به این شکل مشاهده خواهید کرد:

یواست سئو

اگر بخواهیم کار را ساده کنیم، باید فقط بخشی که “عنوان سئو” (SEO Title) و “توضیحات متا” (Meta Description) در کنار آن نوشته شده است، را پر کنیم.

بخش عنوان سئو فقط باید شامل عنوان پست هایتان باشد، که احتمالاً از قبل بر اساس کلمات کلیدی کانونی، بهینه سازی شده است.

بخش توضیحات متا نیز باید شامل کلمات کلیدی کانونی باشد. البته هنگام نوشتن این بخش باید جست و جو کننده را هم در نظر داشته باشید ، این بخش فقط مربوط به موتور های جست و جو نیست!

توضیحات متا هم اطلاعات مورد نیاز موتور های جست و جو برای تشخیص مناسب و مرتبط بودن محتوای شما با عبارت مورد جست و جو، را فراهم می کنند ، پس بهتر است در تعیین و نوشتن آن بیشترین دقت را به خرج دهید.

حال که همه این کارها انجام شده و محتوای شما به طور کامل بهینه گشته است، می توانید آن را منتشر کنید.

نتیجه

فهرست موارد مورد نیاز برای بهینه سازی صفحه باید چیزی شبیه به این باشد:

محدود کردن تعداد کلمات کلیدی هدف
استفاده از کلمات کلیدی در ابتدای عنوان
ویرایش آدرس URL به نحوی که فقط شامل کلمه کلیدی باشد
وارد کردن کلمات کلیدی در 100 کاراکتر اول متن
وارد کردن کلمه کلیدی در تیتر های فرعی
پخش کردن کلمه کلیدی به صورت طبیعی و متوازن در کل محتوا (یعنی بیش از 3 کلمه کلیدی در هر 1000 کلمه، استفاده نشود)
استفاده از لینک های داخلی و خارجی در محتوا
استفاده از تصاویر و بهینه سازی آن ها برای کلمات کلیدی
بهینه سازی عنوان و توضیحات متا

این ها حداقل مواردی هستند که هر صفحه پیش از انتشار باید آن ها را رعایت کند تا به بهترین نحو از مزایای بهینه سازی سایت بهره گرفته باشد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...