عکس صفحه 404

404: احتمالا شناخته ترین و مشهورترین شماره در دنیای اینترنت 404 است و به این معنی است که صفحه مورد نظر پیدا نشد. جالب است که 200 کد پاسخی است که صفحه پیدا شده و همه چیز مرتب است اما اصلا این رقم برای کاربران شناخته شده نیست. این از دیدگاه روانشناسی ماهیت بدبینی نسبت به اینترنت را نشان میدهد (نیمه پر لیوان در مقابل نیمه خالی لیوان). اما ما روانشناس نیستیم پس بهتر است به چیزی توجه کنیم که برایمان مفید است: 404 در جوملا.

به صورت پیش فرض وقتی صفحه ای وجود نداشته باشد، جوملا صفحه ژنریکی با پیغام 404 نمایش میدهد که بالای آن نوشته شده صفحه مورد نظر پیدا نشد (Not found). البته اگر وب سایت حرفه ای را اجرا میکنید، باید این صفحه را جالبتر و برازنده تر کنید مثلا همان قالب (تمپلت) وب سایت خود را برای آن استفاده کنید. مدیریت رسمی اسناد جوملا توصیه میکند اقدامات زیر را انجام دهید: 1- مقاله ای به نام 404 در آرتیکل منیجر جوملا ایجاد کنید. این مقاله حاوی پیغام خطای 404 دلخواه شما خواهد بود. دقت کنید این مقاله را هر چیز دیگری میتوان نامید اما بهتر است آن را 404 بنامید. 2- آیتم منویی به نام 404 (دوباره در اینجا هم هر چیز دیگری میتوانید آن را بنامید اما باید روشن و شفاف نشان دهید که این همان آیتم 404 است) درست کنید که به صفحه 404 شما بازگردد. این یعنی رفتن به: http://www.yourjoomlawebsite.com/404.html که منجر به نمایش صفحه خطای 404 شما میشود ( فرض گرفته میشود که شما بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ( SEF) را روشن کرده اید و از mod_rewrite استفاده میکنید و پسوند .html را به URLهای خود افزوده اید). 3- فایل error.php را از فولدر templates/system به فولدر templates/[your-template-name] کپی کنید. 4- کد زیر را به اول فایل کپی شده error.php بیفزایید (پس از دسترسی محدود):

if (($this->error->getCode()) == '404') {
    header('Location: http://www.yourjoomlawebsite.com/404.html');
    exit;
}

5- درست شد! حالا اگر در وب سایت خود به صفحه ای که دیگر وجود ندارد، بروید، به صورت خودکار به صفحه خوش ساخت 404 که ساخته اید، هدایت میشوید. میدانیم این جذاب است اما مشکلی وجود دارد... میبینید که کد بالا با استفاده از مسیر دهی 302، صفحه ناموجود شما را به صفحه 404 موجود مسیر دهی میکند. بنابراین اگر از ابزار گوگل وب مستر استفاده کنید، دیگر صفحات ناموجود در تب "صفحه مورد نظر شما وجود ندارد" در صفحه Crawl Errors دیده نمیشوند چون شما به گوگل (یا موتورهای جستجوی دیگر) میگویید که هر صفحه ناموجود موقتا به صفحه 404 شما مسیر دهی شود. این به این معنی است که نمیتوانید همه پیوندهای مسئله ساز به محتوای خود را درست کنید چون دیگر نمیتوانید آنها را ببینید. پس شیوه درست کار با 404 در جوملا چیست؟ راه درست این است که کد زیر را در فایل کپی شده error.php به جای کد بالا، اضافه کنید:

if (($this->error->getCode()) == '404') {
    header('HTTP/1.0 404 Not Found');
    $errorPageContent = file_get_contents('http://www.yourjoomlawebsite.com/404.html');
    echo $errorPageContent;
    exit;
}

کد بالا به صفحه 404 مسیر دهی نمیشود بلکه ابتدا به گوگل (و موتورهای جستجوی دیگر) اطلاع میدهد که این صفحه دیگر وجود ندارد. به این صورت مطمئن میشوید که وب مستر تولز گوگل هنوز همه صفحات ناموجود شما را فهرست میکند حتی پس از این که صفحه 404 پیش فرض جوملا را به صفحه 404 جدید مورد نظر خودتان تغییر دادید.

اگر در انجام این مراحل مشکلی داشتید یا نیاز به مشاوره احساس کردید، با ما تماس بگیرید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)
sd-logos-part1
sd-logos-part2

منتخب از مشتریان با ارزش ما

مشتریان ما سرمایه ما
themeforest-logo
codecanyon--logo
graphicriver-logo
audiojungle-logo
photodune-logo
activeden--logo