چطور خطاهای داده های ساختار یافته Structured Data را از طریق کنسول جست و جوی گوگل یافته و اصلاح کنیم؟

حتماً شما هم مانند بسیاری دیگر تصور می کنید که محتوای وب سایت مهم ترین بخش سایت بوده و همیشه در اولویت قرار دارد. ولی حقیقت این است که تمام نوشته های ما برای ماشین ها بی مفهوم هستند. یک موتور جست و جو، مثلاً گوگل، را در نظر بگیرید. اگر چه ساز و کار گوگل در طول سال ها به مراتب بهتر و هوشمندتر شده و جستار های بلند تر و مبهم را می تواند شناسایی کند، ولی همچنان برای شناسایی محتوای وب سایت ها به کمک نیاز دارد. اینجاست که داده های ساختار یافته (استراکچر دیتا یا Structured Data) نقشی بسیار مهم در ارائه محتوای وب سایت، ایفا می کنند.

داده های ساختار یافته نه تنها امکان خزش بهتر در صفحات وب سایت توسط گوگل را فراهم می کنند، بلکه همچنین به موتور های جست و جو هم کمک می کنند که محتوای وب سایت را بهتر درک کنند. به طور مثال، محتوای یک وب سایت تاریخی ممکن است بر اساس حوادث و وقایع تاریخی که از آن ها صحبت می کند، شامل چندین تاریخ باشد. انسان ها به راحتی می توانند تشخیص دهند که کدام تاریخ مرتبط به کدام اتفاق یا حادثه است. ولی این مسئله در مورد ماشین ها صادق نیست. ماشین ها زبان خاص خود را دارند که به آن ها اجازه می دهد اطلاعات را به صورت دقیق تر بررسی کنند.

مزایای سئو در تصحیح خطاهای داده های ساختار یافته

رفع خطاهای داده های ساختار یافته به مدیران وب مستر ها اجازه می دهد که محتوای خود را در وب بهتر به نمایش بگذارند. وب سایت هایی که حاوی اطلاعات و اشکال زیادی هستند از تصحیح داده های ساختار یافته بیشترین بهره را می برند. با اضافه کردن چند عنصر به صفحات موجود، می توانید نحوه پیدا کردن و درک مطالب توسط موتور های جست و جو را بهبود داده و نمایش آن به کاربران آنلاین را ارتقا دهید.

به جز این موارد، رفع اشکال داده های ساختار یافته مزایای دیگری هم برای شما دارد:

1. داده های خود را برای دیگر ویژگی های گوگل در نتایج جست و جو، واجد شرایط می کنید:

این ویژگی ها شامل اسنیپت (Snippet)، بردکرامب (Breadcrumb) و جعبه جست و جوی لینک سایت (sitelinks search boxes) هستند.

کسب و کارهایی که با محصولات، قیمت ها، رویداد ها، امتیاز دهی یا نقد و بررسی در صحفات خود سر و کار دارند، بیشتر از همه از این ویژگی ها سود می برند. از جمله این وب سایت ها می توان به سایت های خرید و فروش املاک اشاره کرد.


2. محتوای خود را برای کاربران آنلاینی که به دنبال اطلاعات ویژه ای می گردند، مرتبط می کنید:

این کار نتایج جست و جو را به کلی تغییر می دهد و بعدی جدید از اطلاعات را به آن اضافه می کند. یعنی به طور مثال اگر شما به عنوان یک کاربر به دنبال یک فیلم هستید، بهترین حالت آن است که نتایج جست و جوی شما شامل اطلاعات، نقد و بررسی، امتیاز و زمان پخش آن فیلم باشد.

3. از نرخ کلیک بالا تر بهره مند می شوید

زمانی که کاربر در نتایج جست و جوی خود اطلاعات بیشتری از محتوای وب سایت دریافت کند، احتمال بیشتری دارد که بر روی آن کلیک کرده و وارد سایت شود. تأثیر این فعل و انفعالات نهایتاً در افزایش نرخ کلیک (Click through rate یا CTR) نمایان می شود. وقتی به این مرحله برسید، تنها مشکل شما پیدا کردن راهی برای نگه داشتن مخاطبان در وب سایت شما خواهد بود.

به یاد داشته باشید که این کار به هیچ وجه دور زدن بهینه سازی موتور های جست و جو نیست. تصحیح و رفع خطاهای داده های ساختار یافته یک عامل مهم در سئو و به خصوص برای جست و جو های محلی، محسوب می شود، هر چند که از معیار های رتبه بندی رسمی به حساب نمی آید. در واقع برطرف کردن و تصحیح کردن مشکلات نه فقط برای کسب رتبه بهتر در صفحه نتایج جست و جو، بلکه همچنین به این جهت انجام می گیرد که شما می خواهید کاربران و البته موتور های جست و جو به راحتی شما را پیدا کنند.

پیدا کردن خطاهای داده های ساختار یافته در کنسول جست و جوی گوگل

اگر وب سایت شما حاوی صد ها یا هزاران صفحه باشد، تصحیح خطاهای داده های ساختار یافته به فرآیندی بسیار دشوار و پیچیده تبدیل می شود. ولی اگر سایت شما فقط حاوی چند صفحه محدود باشد، بخت با شما یار بوده و کار شما چندان سخت نخواهد بود. برای شروع باید به کنسول جست و جوی گوگل بروید. این کار فقط نقش برند سازی مجدد برای ابزار های وب مستر گوگل را دارد. اگر هنوز حساب کاربری ندارید، حتماً یکی بسازید.

مرحله اول: تعداد خطاها را در زیر زبانه «Structured Data» در دسته «Search Appearance» می توانید مشاهده کنید. در این مثال، وب سایت های یک وب سایت معاملات املاک آورده شده است:


مرحله 2: بر روی آیتمی که خطا داده کلیک کنید: Structured Data > Hentry. مارک آپHentry برای محتوایی استفاده می شود که قرار است در سایت های دیگر منتشر گردد. این کار باعث می شود پست ها ظاهری بهتری در بخش های دیگر مثل RSS داشته باشند. در این حالت صفحه اصلی سایت عناصری مانند نویسنده و ورود اعضا نمایش داده نخواهد شد. به جای رفع مشکل، بهتر است hentry را حذف کنید چرا که هیچ نیازی به وجود آن نیست.

مرحله 3: بر روی خطا کلیک کنید و با استفاده از ابزار تست داده های ساختار یافته (Structured Data Testing Tool) آن را بررسی کنید. هنگام بررسی خطاها معمولاً پیام «همه چیز خوب است» (All good) دریافت می کنید. این پیام را نادیده بگیرید چرا که شما می خواهید مشکلات صفحه اصلی را رفع کنید نه مشکلات پست های بلاگ


مرحله 4: اکنون وقت آن است که «فرآیند حذف و تزریق» را شروع کنید.

برای این کار ابتدا hentry را حذف کنید. سپس با استفاده از فرمتی که توسط Schema.org تهیه شده، مارک آپ داده های ساختار یافته مناسبی را تزریق کنید. از آن جا که ما در مثال خود بر روی یک وب سایت معامله املاک کار می کنیم، باید کاری کنیم که موتور های جست و جو متوجه شوند محتوای این صفحات به مکان های مختلف اشاره دارند. بنابر این مارک آپ را برای مکان های مختلف اضافه می کنیم.


چه چیزی اضافه شد؟

itemscopeitemtype=”http://schema.org/Place”
itemprop=”url”
itemprop=”image”
itemprop=”name”

پس از انجام تصحیحات لازم، نهایتاً باید چیزی شبیه به این داشته باشید:

مرحله 5: فراموش نکنید که حتماً در انتهای کار آن را برای ایندکس گذاری گوگل تأیید کنید. به این شکل گوگل می تواند مارک آپ های جدیدی که شما اضافه کرده اید را بررسی کند.


حالا اگر با استفاده از کنسول جست و جوی گوگل دوباره صفحه را بررسی کنید، ستونی خالی را می بینید. این ستون قبلاً حاوی خطاهای به وجود آمده بود.


این بدان معنی است که شما توانسته اید به صورت موفق آمیز بررسی و خواندن محتوای وب سایت تان را برای موتور های جست و جو آسان کنید.

بهینه سازی صفحه از کنسول جست و جو با استفاده از کمک کننده مارک آپ داده های ساختار یافته

اگر هنوز در پرداختن به میکرو دیتا ها خبره نشده اید و به کمک نیاز دارید، می توانید از کنسول جست و جو برای بهینه سازی صفحات وب سایت خود استفاده کنید. ابزار Markup Helper به شما اجازه می دهد به راحتی مارک آپ اضافه کنید، البته تا وقتی که آن داده در یکی از دسته بندی های آن در دسترس باشد.

دسته بندی کلی داده ها شامل نقد و بررسی (review)، فیلم ها (movies)، محصولات (products)، رویداد ها (events)، مقالات (articles) و … می باشد. خیلی ساده کافی است داده هایی که می خواهید به آن ها مارک آپ اضافه کنید را در سمت چپ پنجره مرور گر خود هایلایت کنید.

این ابزار به صورت خودکار عناصری که می خواهید را برای شما نمایش می دهد. سپس HTML را که حاوی مارک آپ های داده های ساختار یافته ایجاد شده است را دانلود کرده و آن را در CMS خود تصحیح کنید.


بالأخره موفق شدید. شما توانستید خطاهای مارک آپ داده های ساختار یافته را تصحیح کنید. حال باید حدود 2 تا 4 هفته صبر کنید تا تأثیر آن در بهبود رتبه در موتور جست و جو و ترافیک ارگانیک را مشاهده کنید.

نتیجه گیری

انجام بررسی کامل یک وب سایت به شما کمک می کند این گونه خطا ها را سریع تشخیص داده و آن ها را تصحیح کنید. تصور این که این کار یک جور هک سئو برای ریچ اسنیپت است، کاملاً اشتباه می باشد. به علاوه بررسی و درست کردن مشکلات فنی وب سایت در آینده هم بسیار به کار شما می آیند چرا که می دانیم احتمالاً به زودی جست و جو با استفاده از عبارت جست و جو کنار گذاشته خواهد شد.

همان طور که سرگی برین، یکی از مؤسسین گوگل گفته است: «در نهایت به جایی خواهیم رسید که دیگر نیازی به استفاده از عبارت جست و جو نخواهیم داشت. اطلاعات درست همان طور که نیاز دارید در اختیارتان قرار خواهد گرفت.»

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...