joomla securityبه دفعات درخواستها و سوالاتی از مشتریها دریافت کرده ایم که از ما پرسیده اند آیا وب سایتشان هک شده است یا نه، چون به نظرشان وب سایت عجیب و مرموز عمل میکند. پس از دریافت این درخواستها وب سایت مشتری را بررسی کرده ایم و در بیشتر موارد مشخص شده است که وب سایت واقعا هک شده است!

به جز احساس عجیب نسبت به وب سایت جوملایتان، برخی علائم دیگری نیز وجود دارند که به شما اعلام میکنند وب سایتتان هک شده است (حتی یکی از این علائم اگر وجود داشته باشد به این معنی است که وب سایت شما احتمالا هک شده و باید فورا دست به کار شوید):

صفحاتتان به صفحات دیگر مسیر دهی (ریدایرکت) میشوند: وقتی به صفحه ای در وب سایت خود میروید، به صورت خودکار به صفحه دیگری مسیر دهی میشوید.

لینکها و یا محتوای عجیب در وب سایتتان وجود دارد: وب سایتتان حاوی مطالب یا لینکهایی است (در انتهای صفحه یا کل صفحه) که شما آن را نگذاشته اید. معمولا این محتوا ناپسند است و یا لینکها به وب سایت دیگری ارجاع میشوند که محتوای ناپسند یا غیر قانونی دارد.

وب سایت سعی میکند چیزی را در کامپیوتر بازدید کننده، بارگیری (دانلود) کند: این یکی از علائم نهایی است که نشان میدهد وب سایت شما هک شده است. وقتی وب سایت خود را باز میکنید و وب سایت سعی میکند پلاگینی را دانلود کند (گاهی اوقات دانلود خود را به عنوان دانلود mandatory security جا میزند)، وب سایتتان نه تنها هک شده است بلکه برای بازدید کننده های شما نیز خطرناک محسوب میشود. دیگر نمیتوانید وارد وب سایت خود شوید: گاهی اوقات ناگهان متوجه میشوید که نمیتوانید وارد وب سایت جوملای خود شوید. اگر چه ممکن است این اتفاق به علت خطای انسانی رخ داده باشد (مثلا هنگام وارد کردن رمز عبور، کپس لاک ( CAPS lock) روشن است) یا برخی داده ها با مشکل مواجه شده اند، اما ممکن است علت آن هک شدن وب سایت شما نیز باشد که در این حالت پایگاه داده های جوملای شما هک شده است. همه داده ها از دست رفته است: به وب سایت خود میروید و میبینید دیگر صفحاتی که طی هفته ها، ماه ها یا حتی سالها ایجاد کرده بودید، وجود ندارند و همه داده ها از دست رفته اند. این وضعیت به این معنی است که همه محتوای شما از جدول jos_content پاک شده اند. وب سایت جوملای شما دیگر توسط موتورهای جستجو شاخص گذاری نمیشود: موتورهای جستجو بسیار هوشمند هستند. وقتی وب سایتی را شناسایی میکنند که هک شده است، فورا شاخص گذاری را متوقف میکنند تا نگذارند بازدید کننده ها وب سایتهای زیان بخش را بازدید کنند. هنگامی که میخواهید از وب سایت خود بازدید کنید، خطاهای پایگاه داده ها را مشاهده میکنید: اگر چه به دلایل گوناگون ممکن است چنین اتفاقی بیفتد، اما هکر نیز میتواند همه جدولهای پایگاه داده های شما را حذف کرده باشد. باز تاکید میکنیم دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد و بهتر است پیش از هر کار، با یک کارشناس جوملا مشورت کنید.

هنگامی که میخواهید از سایت خود بازدید کنید، با خطای "فایل مورد نظر پیدا نشد" (file not found ) رو به رو میشوید: "خطای فایل مورد نظر پیدا نشد"، به این معنی است که دیگر فایل مورد نظر شما وجود ندارد. علت آن ممکن است افزونه بدی باشد که نصب کرده اید (که نیاز به فایلی دارد که وجود ندارد و از ابتدا وجود نداشته است) یا این که واقعا یک فایل حساس از پوشه پایگاه داده های شما حذف شده است (که در بیشتر موارد به این معنی است که فردی از روی عمد و بدخواهی این فایل را از فولدر وب شما حذف کرده است)

اگر تا حدی پس زمینه فنی داشته باشید، میتوانید علائم زیر را بررسی کنید تا بفهمید وب سایتتان هک شده است یا نه:

جاوا اسکریپت مرموز در کد منبع (سورس کد): به صفحه اصلی بروید (یا هر صفحه دیگری از وب سایت خود) و کلیک راست کرده و بر روی گزینه کلیک View Page Source نمایید. آیا کد عجیبی از جاوا اسکریپت میبینید که یادتان نمی آید قبلا آن را دیده باشید؟ اگر چنین است، سعی کنید این کد را بخوانید و در صورتی که مهارت برنامه نویسی و طراحی وب دارید، ببینید چه کاری انجام میدهد یا این که اگر نمیتوانید، فقط با کارشناسان جوملا تماس بگیرید. فایلهای حساسی که اخیرا اصلاح شده است: بررسی کنید ببینید آیا یکی از فایلهای زیر اخیرا اصلاح شده است یا نه (بدون این که خودتان مستقیما یا غیر مستقیم آن را تغییر داده باشید): فایل .htaccess file
Index.php
هر فایل تمپلت (template) اگر هر یک از فایلهای بالا با وجود این که شما آن را تغییر نداده اید، مهر زمان (timestamp ) جدید دارد، وب سایتتان احتمالا هک شده است.
در این مطلب ما درباره آگاهی یافتن از هک شدن وب سایت صحبت کردیم، در مطلب دیگری به این میپردازیم که با وب سایت هک شده خود چه کنیم. در صورتی که با مشکلی مواجه شدید یا سوالی داشتید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)
sd-logos-part1
sd-logos-part2

منتخب از مشتریان با ارزش ما

مشتریان ما سرمایه ما
themeforest-logo
codecanyon--logo
graphicriver-logo
audiojungle-logo
photodune-logo
activeden--logo