joomla open surce

اغلب، تماسهایی از طرف مشتریها دریافت میکنیم که سوال میکنند جوملا رایگان است یا خیر؟ پاسخ مثبت است. معمولا سوالات متعددی به دنبال این پاسخ ایجاد میشود از جمله این که چرا رایگان است؟ چه سودی برای سازندگانش دارد؟ و سوالات دیگر. پاسخ رسمی و غیر فنی ما این است که جوملا رایگان است، اما از نظر فنی باید بگوییم در واقع این مجوز برای استفاده رایگان از جوملا است بنابراین خود جوملا (به عنوان یک محصول) را ندارید بلکه اجازه استفاده از جوملا برای وب سایت شما رایگان است چرا که جوملا تحت مجوز عمومی همگانی گنو (GNU General Public License) منتشر شده است. مجوز عمومی گنو به شما اجازه میدهد به صورت رایگان از نرم افزار جوملا استفاده و آن را برای خود اصلاح کنید اما اگر بخواهید این نرم افزار را پس از اصلاح آن، به صورت عمومی منتشر کنید باید آن را تحت همین مجوز منتشر کنید و همچنین باید همیشه در کد منبع (سورس کد)، اعتبارها یا کردیتها را بگذارید. اجازه دهید این نکته را روشن کنیم که اگر چه این نرم افزار رایگان است و باید رایگان بماند اما وب سایت شما چنین نیست، به این معنی که حتی اگر از جوملا استفاده میکنید، وب سایت شما لزوما نباید رایگان باشد به این معنی که اگر بخواهید میتوانید از بازدید کننده های خود تنها برای بازدید از وب سایت یا خواندن محتوای وب سایت، هزینه بگیرید، بهرحال این وب سایت شماست! چرا جوملا رایگان است؟

جوملا به این دلیل رایگان است که از مامبو که آن هم یک سی ام اس (سامانه مدیریت محتوا) رایگان بود، منشعب شده است. اما چرا مامبو یک سی ام اس رایگان بود؟ چون طراحان آن به متن باز (open source) و نقش محوری آن در عصر اطلاعات معتقد بودند ( و همینطور طراحان جوملا چنین اعتقادی دارند) .

بنابراین جوملا چه سودی برای سازندگانش دارد؟

همان طور که اشاره کردیم سازندگان جوملا به متن باز اعتقاد دارند بنابراین احساس رضایت خاطر از این که به جامعه خدمت میکنند، برایشان ایجاد میشود. البته فواید بخشی از این پروژه بودن، تنها یه امر اخلاقی نیست؛ تصور کنید فردی هستید که بر روی جوملا کار میکنید، یک سامانه مدیریت محتوا که در بیش از 1% همه وب سایتهای دنیا نفوذ دارد، تصور کنید چه مقدار کار مشاوره خواهید داشت. همچنین تصور کنید چه مقدار ارزش و اعتبار و تایید به شما ارزانی میشود. بنابراین برای طراحان جوملا، پروژه از جهات مختلف واقعا ارزش داشته است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)
sd-logos-part1
sd-logos-part2

منتخب از مشتریان با ارزش ما

مشتریان ما سرمایه ما
themeforest-logo
codecanyon--logo
graphicriver-logo
audiojungle-logo
photodune-logo
activeden--logo